СДСМ: ВМРО води со околу 50.000 гласа

4 копии

ВМРО-ДПМНЕ е во водство со 373.000 гласови, наспроти 318.000 на СДСМ, покажуваат првичните неофицијални резултати од штабот на СДСМ по обработените 74% од гласовите Во Првата ИЕ ВМРО-ДПМНЕ е во благо водство со 58.000 гласови, наспроти 57.000 на СДСМ, во ИЕ 2 ВМРО-ДПМНЕ има освоено 58.000 гласови наспроти 45.000 на СДСМ, во тројката ВМРО-ДПМНЕ води со 80.000 гласови наспроти 60.000 гласови на СДСМ. Во ИЕ 4 ВМРО-ДПМНЕ е во водство со 93.000 гласови наспроти 81.000 на СДСМ, во петката ВМРО-ДПМНЕ води со 63.000 гласови наспроти 59.000 гласови на СДСМ, додека во ИЕ 6 ВМРО-ДПМНЕ има освоено 19.000 гласови, наспроти 15.500 гласови на СДСМ. Се очекува во секој момент во СДСМ и прес конференција, на која ќе бидат соопштени првични резултати од денешните предвремени парламентарни избори.
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што ДУИ (која освои помалку мандати од 2008) овој пат ќе има посилни позиции во новата владина гарнитура со ВМРО-ДПМНЕ, отворена е можноста интегративците да добијат засилување и во власта да влезат заедно со НДП, која освои две пратенички места. Претседателот на НДП, Руфи Османи, навистина, им упати честитки на победниците на овие избори, што се протолкува како знак дека останува во опозиција. Сепак, партиски функционери велат дека е можно тие да бидат засилување на ДУИ откако би договориле постизборна коалиција. „Нормално дека наш интерес е да бидеме дел од власта и таква опција е можна, но се' уште е рано да зборуваме за тоа со поголема сигурност“, велат од НДП. На ваков начин тие му ја оставаат широко отворена вратата на Ахмети за разговори за засилување на албанскиот блок во власта. Од партијата на Османи велат дека има одредени и првични понуди, но дека засега не би сакале да кажат нешто повеќе бидејќи се' уште немаат ништо конкретно договорено. Од ДУИ не сакаат да ја коментираат ваквата ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Арачиново, Басри Бајрами од Нова демократија, во неделата немаше среќа, пратеничкиот мандат му избега како песок низ прсти. Бајрами за само 24 гласа не успеа да стане пратеник. Тој освои 7.346 гласа, но тоа не беше доволно за да го помине прагот од 7.370 гласа за да влезе во парламентот. Толку, според прелиминарните резултати, изнесува Донтовиот количник во Втората изборна единица, која брои 312.720 избирачи, а одѕивот од гласањето на 5 јуни бил 60 отсто. Но, колку гласа тежи еден пратеник во новиот македонски парламент? Во секоја од шесте изборни единици цената е различна и зависи од бројот на избирачите и од излезноста. Изборните единици имаат различен број гласачи и отстапувањето достигнува до 27. 000. Најбројна е Шестата изборна единица со 318.116 избирачи, но таму одѕивот беше најслаб - 49,29 отсто поради што цензусот за добивање пратеничко место падна на 6,250 гласа. Експремиерот Љупчо Георгиевски, пак, како носител на листата на ВМРО-Народна во Петтата изборна единица, доби 6.361 ...
| | веќе видена | слични

ТЕТОВО - Албанците имаат четворица пратеници помалку во споредба со претходните избори поради поделените гласови на Албанците, а не поради малата излезност, сметаат во Демократската унија за интеграција. Ова особено се однесува на помалите партии, или со 50.000 гласа што ги освоиле НДП и НД се добиени само две пратенички места. „Албанскиот електорат не беше обединет, а гласовите на Албанците беа поделени. На овие избори забележуваме зголемен одѕив, а помалку пратенички места. Оттука и нашето објаснување дека не се работи за дефетизам или ослабување на албанските политички партии и дека не е во прашање деморализираност или демобилизираност“, изјави Абдулаќим Адеми, генерален секретар на ДУИ, на вчерашната прес-конференција во седиштето на партијата во Мала Речица. Тој оцени дека изборите биле мирни и демократски и дека ги исполниле високите меѓународни стандарди. „ДУИ е апсолутен победник кај албанскиот електорат, стекнувајќи мнозинство, или 60 отсто од албанските мандати“, рече Адеми. Околу изборите во ...
| | веќе видена | слични

На овие избори опозицијата освои 368.487 гласа и значително го подобри резултатот од претходните изборни циклуси. Во некои општини однесе победа, а во некои се доближи до ВМРО-ДПМНЕ, која доби 438.135 гласа. Од поголемите центри, СДСМ победи во двете скопски општини - Центар и Карпош, Куманово, Струмица, Охрид, како и во Струга, каде што социјалдемократите не можеа да закрепнат по територијалната поделба во 2004 година. Споредено со претходните избори, коалицијата предводена од СДСМ значително го поправи резултатот во Ѓорче Петров каде што освои 9.780 гласа, околу 1.000 помалку од ВМРО-ДПМНЕ. Потоа во Прилеп, каде што доби 20.958 гласа, наспроти ВМРО-ДПМНЕ со 22.663 гласа. Во Битола СДСМ имаше 22.259 гласа, а ВМРО-ДПМНЕ 24.976. Во Гевгелија социјалдемократите освоија само 200 гласа помалку од владејачката партија, а во Неготино разликата беше 700 гласа во корист на ВМРО-ДПМНЕ. (О.В.)
| | веќе видена | слични
2 копии

Парламентарен состав од кој се очекува високо ниво на демократија, опозиција чија конструктивност треба да биде вистинска корекција на власта. Мнозинство кое ќе носи закони во функција на европската интеграција на Македонија. Овие карактеристики ги очекуваат граѓаните од идните парламентарци, за кои се определија на изборите во неделата. Иако мал дел од имињата кои од владеачката ВМРО-ДПМНЕ влегоа во Парламентот, засега се сигурни дека ќе се најдат во извршната власт, сепак пратенич ката група на владеачкото мнозинство веројатно ќе претрпи мали измени. Она што најверојатно ќе остане непроменето е составот на опозициската коалиција. Тие освоија 42 места во Парламентот. Но, колку реално пратеници во следниот состав ќе има пратеничката група на СДСМ. Бројките покажуваат дека Социјалдемократите од своите редови имаат 28 пратеници. Останатите до бројката од 42 се имиња кои доаѓаат од коалиционите парнери. НСДП на Тито Петковски има четири пратеници. Либералите на Андов еден, ПЕИ на Фијат Цановски, три места, а по ...
| | веќе видена | слични

Дали владејачката коалиција ќе го има истиот изглед и по изборите? Дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја сочинуваат идната македонска влада? Почнаа ли веќе преговорите за составување на новата извршна власт? Ова неколкуте прашања што се наметнаа веднаш по изборите во неделата. Актуелните партнери во власта денеска не сакаа јавно да коментираат дали се почнати првите калкулации и договарања. Груевски денеска одби да даде изјава за медиумите онаму каде што јавно се појави - на промоцијата на македонското село. Ниту генералниот секретар на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска од Мала Речица не беше поконкретен. - Рано е за комбинаторики за идната влада. Се уште не се завршени изборите, беше резервиран Адеми. Извори од “интегративците“ за Алфа тврдат дека досега немало ниту средба, ниту пак иницијатива. Ниту од нивна страна, ниту пак од кого било друг. Сепак, изборниот резултат, но и ставот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од пред некој ден “дека си продолжуваме по старо“, зачинето со денешната владина седница, покажува дека логички е ...
| | веќе видена | слични

10 партии ги доставиле финансиските извештаи за изборната кампања во законскиот рок денот по изборите, по рокот уште две партии испратиле извештаи кои пристигнале во Антикоруциската комисија. Во комисијата уште не се стасани финансиските извештаи на 6 партии меѓу нив се Обединети за Македонија на притворениот Бошковски, ВМРО-Народна, ПДП и НДУ. Во антикорупциската комисија не се стасани извештајите на Социјал демократската унија и Социјал демократската партија на Јаневски, но затоа ги имаат во Државната изборна комисија. Сите партии имаат обврска да достават финансиски извештаи во три државни институции - во Антикорупциската комисија, во Заводот за ревизија и во ДИК. И во овие втори извештаи се појавуваат разлики меѓу пријавените приходи и потрошените пари, ВМРО-ДПМНЕ пријавила дека 400 донатори поединци дале по илјада евра за кампањата, но дека биле потрошени 6 и пол пати повеќе или над 2, 7 милиони евра. СДСМ има тројца донатори и уште еден дел од кредитот земен од Комерцијална, приходите во ...
| | веќе видена | слични

Вистина е дека сега вкупниот број пратеници Албанци во Собранието изнесува 25, што е четири пратеници помалку од минатиот мандат, рече шефот на Изборниот штаб на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска на прес конференција во партиското... Вистина е дека сега вкупниот број пратеници Албанци во Собранието изнесува 25, што е четири пратеници помалку од минатиот мандат, рече шефот на Изборниот штаб на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска на прес конференција во партиското седиште во Мала Речица. Главна причина за таквата состојба, подвлече Адеми, според анализите на ДУИ, не е малата излезност на албанскиот електорат, туку поделените гласови на Албанците или поделеноста на политичките партии во Македонија. Според него, бројот на албанските гласови на избориниот ден изнесува 236.597 и е повисок во однос на циклусот во 2008 -та година кога имало 223.427, а сепак има помал број пратеници. - Главен фактор за намалување на бројот албански пратеници се поделените гласови на Албанците. Иако ДУИ има само 11.000 гласови помалку во однос на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 341 | | | веќе видена

Сѐ поголемиот број невакцинирани деца создаде пат до појавата на морбили во неколку земји низ светот денес. „Темелот за глобалната епидемија на морбили на која ...
сите 182 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 154 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена

Путин се заложи за денуклеаризација во фази Рускиот претседател Владимир Путин вели дека верува оти лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, може да се откаже ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: ВМРО води со околу 50.000 гласа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: