Што ако… 1

Решивме да подготвиме еден серијал од неколку статии кои се посветени на испитување на можноста што би се случило ако неколку големи настани на Земјата или универзумот би се случиле малку поразлично. Што ако Неандерталците не исчезнаа? Неандерталците биле вид од човековиот род кои живееле во Европа и Западна Азија во периодот од пред 130 000 до пред 30 000 години. Како стереотипни „пештерски луѓе“ барем во изгледот, Неандерталците имале испакнати очни рабови и сплескани чела, како и пократки нозе и пошироки рамена. Теориите за нивното исчезнување укажуваат на преовладувањето на Хомо Сапиенс во потрагата по храна и територија како што почнувало последното ледено доба што ја запечатило судбината на Неандерталците. Каков би бил животот? Неандерталците би можеле да опстанат во делови на Европа дури до модерни времиња, и можеби би имале и способност да размислуваат, да зборуваат и да се однесуваат слично на нас. Но, многу поверојатно е дека Неандерталците, дури и ако би го преживеале последното ледено доба, тие ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ако… 1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: