Интензивирање на разговорите за евентуално вклучување на Беса во Владата

3 копии

Реџеп Мемеди, член на Централното претседателство на Движењето Беса и пратеник во Собранието денеска на прес-конференција изјави дека деновиве очекува интензивирање на разговорите за нивен евентуален влез во Владата. – Во однос на нашите контакти со премиерот Зоран Заев за евентуално вклучување на Движењето Беса во Владата, имаше неколку средби, но за поконкретни чекори очекуваме наредните денови да се интензивираат контактите и поконкретно да разговараме за оваа тема, рече Мемеди. Движењето Беса, на прес-конференцијата по повод Светскиот ден на здравјето – 7 Април, ги повика Владата и здравствените институции да ги преземат потребните мерки за рехабилитација на здравствениот систем со цел граѓаните да го реализираат своето право на квалитетна и безбедна здравствена установа. – Потешкотиите со кои се соочуваат граѓаните секој ден при користење на здравствени услуги и статистичките податоци за високата стапка на смртност на новороденчињата се показатели за алармантната состојба што владее во нашето здрвство, ...
| | веќе видена | слични

Како ново раководство, пред девет месеци се соочивме со многу предизвици, распуштен Управен одбор, неможност за никави јавни набавки,неможнст за поправка на апарати, недостиг на кадар, изборен период. Сето тоа сега е зад нас, денес веќе имаме резултати – рече во своето обраќање директорот на штипската Клиничка болница, Ален Горгиев на свечената седница што се одржа по повод денот на здравјето -7 ми април.-Минатата година сме ја почнале со 300.000 денари на сопствената сметка,оваа година имавме цели 11 милиони денари приход. Во моментов немаме ниту една неплатена фактура дури и еден долг што се влече со години успеавме да го преполовиме и да го намалиме за 200.000 евра.не ги заборавивме ниту вработените.сега им се плаќа се’ она што го заслужуваат согласно словото на законот и колективниот договор.Ветивме и ќе вложиме напори и знам дека ќе успееме да им го вратиме сето она наназад што три години чесно го изработија а не им беше платено – потенцира Горгиев.Тој се осврна на реконструкциите што во изминатиот ...
| | веќе видена | слични

Движење Беса преку соопштение упати остри критики на адреса на владата, односно како таа се соочува со проблемите во ресорот – Здравство. Според оваа партија, Здравството и натаму продолжува да биде слабата точка и никако ситуацијата да се поправи. Во продолжение можете да го прочитате целосното соопштение на движење Беса на тема „Здравство“: „Почитувани граѓани, денеска се одбележува Светскиот ден на Здравјето. Денот кога пред 70 години е основана СЗО и е донесен нејзиниот устав. Карактеристично е што оваа јубилејна годишнина се одбележива со мотото “Универзално здравје- здравје за сите и секаде”. Според СЗО целта е да на секој човек и на секоја заедница да се обезбеди пристап до здравствена услуга, која-меѓу другото – треба да биде квалитетна, ефективна, безбедна и финансиски поднослива за сите. По овој повод ние-како политички субјект Движење БЕСА, но и јас како лекар сум тука да го поставиме прашањето каде е здравствениот систем во Р.М во однос на овие принципи и стандарди на кои се повикува светското ...
| | веќе видена | слични

Нецелосна здравствена услуга, партиципација која се плаќа по неколку пати, нема сериозни инвестиции во здравството, а службата за итна медицинска помош не е секаде достапна. Нецелосна здравствена услуга, партиципација која се плаќа по неколку пати, нема сериозни инвестиции во здравството, а службата за итна медицинска помош не е секаде достапна. Ова се забелешките на граѓаните во однос на квалитетот на здравствениот систем во Македонија, податоци добиени од истражување спроведено од М-проспект на репрезентативен примерок испитаници од 9 -ти до 23 октомври 2017 година, за потребите на проектот „Следење на административната правда“. На одржаните конференции и дискусии во пресрет на Светски ден на здравјето, кој се одбележува под мотото „Здравје за сите, здравје насекаде“, Минисерот Филипче и претставници од македонските здравствени институции имаа и пораки и препораки за подобрување на здравствениот систем, но и најави за делување, за кои времето ќе покаже дали ќе се остварат. И од Институтот за медицина на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Беса ги повикува Владата и здравствените институции да ги преземат потребни мерки за рехабилитација на здравствениот систем, со цел граѓаните да го реализираат своето право на квалитетна, ефективна и безбедна здравствена услуга. Без да се санираат овие рани на системот не може да очекуваме подобро здравје на граѓаните, изјави на прес-конференција пратеникот Реџеп Мемеди. По повод Светскиот ден на здравјето, денот кога пред 70 години е основана СЗО и е донесен нејзиниот устав, Мемеди потсети дека целта е да на секој човек и на секоја заедница да се обезбеди пристап до здравствена услуга, која-меѓу другото – треба да биде квалитетна, ефективна, безбедна и финансиски поднослива за сите. „По овој повод ние-како политички субјект, но и јас како лекар сум тука да го поставиме прашањето каде е здравствениот систем во земјава во однос на овие принципи и стандарди на кои се повикува светското здравство? За жал, податоците се вознемирувачки : потешкотиите со кои се соочуваат граѓаните секој ден при користење на ...
| | веќе видена | слични

Светската здравствена организација ги повикува лидерите во светот да преземат конкретни чекори кон воспоставување на универзален пристап до здравствените услуги. Тоа подразбира секој и насекаде да има пристап до квалитетни здравствени услуги без да се соочува со финансиски потешкотии. Унапредувањето на јавното здравје, подобрување и унапредување на здравјето и добросостојбата на сите граѓани преку одржлив и високо квалитетен здравствен систем, секој и секаде да го оствари своето право на највисока можна здравствена заштита и да има можност и пристап до квалитетна здравствена услуга, се пораките од македонските здравствени институции по повод 7 Април, Светски ден на здравјето, кој се одбележува под мотото „Здравје за сите, здравје насекаде". Тие посочија дека фокусот ќе биде ставен на подигнување на квалитетот на здравствените услуги за пациентите со обезбедување на пристап и можности за секој и секаде, на дигнитетот на здравствените работници, на подобрување на инфраструктурата на постојните објекти, ...
| | веќе видена | слични

Унапредувањето на јавното здравје, подобрување и унапредување на здравјето и добросостојбата на сите граѓани преку одржлив и високо квалитетен здравствен систем, секој и секаде да го оствари своето право на највисока можна здравствена заштита и да има можност и пристап до квалитетна здравствена услуга, се пораките од македонските здравствени институции по повод 7 Април, Светски ден на здравјето, кој се одбележува под мотото „Здравје за сите, здравје насекаде“. Тие посочија дека фокусот ќе биде ставен на подигнување на квалитетот на здравствените услуги за пациентите со обезбедување на пристап и можности за секој и секаде, на дигнитетот на здравствените работници, на подобрување на инфраструктурата на постојните објекти, инвестиција во капитални објекти, промена на легислативата, реформа во начинот на здравствено осигурување и на целосна електронска интеграција на сите јавни здравствени установи. Светската здравствена организација во клучните препораки по повод Светскиот ден на здравјето наведува дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 284 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интензивирање на разговорите за евентуално вклучување на Беса во Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: