Во штипскиот регион се поставуваат гнезда за царскиот орел


Почна поставувањето на 10 платформи за гнездење на царскиот орел, во близина на штипските села Судиќ и Трогерци. Портпаролот на МЕПСО, Никола Стојанов вели дека гнездата се поставуваат на трасата на 400 киловолнтиот далековод, кој го поврзува македонскиот со српскиот електропреносен систем -Оваа акција е дел од проектите, кои се спроведуваат од 2012 година па досега. Во пет наврати се поставени 50 платформи за гнездење на царскиот орел, вели Стојанов. Емануел Лисичанец од еколошкото друштво „Аквила“-Кавдарци вели дека царскиот орел е степска птица, а оваа птица која е заштитена се наоѓа на црвената листа на Европа во видовите на изумирање. Во Македонија има околу 30 активни гнездечки двојки и може да се рече дека сме лидер на Балканот во царските орли, по големина на територијата, каде што се наоѓаат. Лисичанец истакна дека поставувањето на гнездата во овчеполскиот регион има ефект, бидејќи веќе се заземени шест гнезда, а тоа значи 10 % од поставените платформи. Платформите за царскиот орел се ...
| | веќе видена | слични

МЕПСО и екологистите од ,,Аквила“ ќе постават нови 10 платформи за гнездење на царскиот орел. Тие ќе бидат поставени на столбови од 400 киловолтниот далекувод што ги поврзува електропреносните системи на Македонија и Србија.„Царскиот орел е загрозен вид на европско и светско нив а со закон е заштитен и во Македонија. Заради тоа се прават напори за нивно зачувување.Во Македонија има околу триесетина гнездечки двојки и со таа бројка сме лидери на Балканот “, вели Емануел Лисичанец од Еколошкото друштво „ Аквила“ Кавадарци.Платформите за гнездење се поставуваат на соодветно место од конзолата на далеководниот столб со што трајно се решава проблемот за гнездење на птиците, а при тоа да не предизвика пречки на системот за пренос на електрична енергија„Еден од проблемите со кои се соочуваат царските орли е недостигот на дрва за гнездење затоа што тие прават големи и тешки гнезда.Во степските региони каде што ги има,Овчеполието и дел од Повардарието има се помалку такви дрвја кои што можат да ги издржат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 749 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 214 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во штипскиот регион се поставуваат гнезда за царскиот орел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: