Штипска „Актива“ ќе инсталира фотоволтаични колектори за производство на струја

Првите фотоволтаични колектори за производство на струја од енергијата на сонцето ќе ги поставува познатата штипската фирма за производство и монтажа на челични конструкции „Актива“од Штип. Колекторите ќе бидат поставени на деловната зрада на една од најголемите штипски конфекции „Мавис“ лоцирана во индустрискиот дел на Штип. Идејата е „Мавис“ на ваков начин да ги обезбедува своите потреби од електрична енергија. Ние сега сме во фаза на изготвување на сопствена техничка документација за инсталирање на вакви колектори со што сакаме да дадеме придонес во цивилизациските тенденции за искористување на енергијата на сонцето како обновлива, еколошки чиста односно „зелена“ енергија. Убедени сме дека откако ќе се видат ефектите од првите фотоволтаични сончеви колектори поголем број фирми во државава ќе се определат на вакви рационални и економски решенија, вели Иле Николов, директор на „Актива“. Оваа штипска фирма и за тековната деловна година „Актива“ ги има обезбедено своите капацитети. Првите два месеци од оваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 42 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 58 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штипска „Актива“ ќе инсталира фотоволтаични колектори за производство на струја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: