Дејан Зафиров се врати во Штип

Штип – Дејан Зафиров вчера пристигна во Македонија по велосипедскиот маратон во Кина. Завршена е третата етапа од неговиот маратон низ сите континенти. Третиот континент е освоен со околу 4000 километри низ Кина. Тој денес ќе има средба со градоначалникот на Штип д-р Зоран Алексов во 10:00 часот во кабинетот на градоначалникот. Зафиров поддршка во својот потфат доби од градоначалникот и локалната самоуправа и ова средба е прва по неговото враѓање од Кина со цел претставување на импресиите од маратонот. Share this:
| | веќе видена | слични

По изминати 3.930 километри на две тркала низ Кина, Дејан Зафиров, кому едната нога му е со протеза, а другата со оштетен нерв, завчеравечер се врати во својот роден град Штип. Најбројната држава во светот на Зафиров му беше трета етапа од планираниот велосипедски маратон низ сите континенти на Земјината топка, по првите две во Европа и во Јужна Америка. - Во споредба со ланскиот маратон низ Аргентина, овој беше многу полесен и го поминав без никаков проблем. Тргнав од Хонг Конг, а завршив во Пекинг, каде што на мое пријатно изненадување ме дочекаа македонскиот амбасадор во Кина, Оливер Шамбевски, како и претседателот на Здружението на лица со хендикеп на Кина. Поминав низ 11 кинески провинции. Имаше многу срдечни средби со Кинези кои ме поздравуваа и бодреа, иако постоеше јазична бариера бидејќи малкумина знаат англиски. Турнејата траеше 45 дена со неколку кратки паузи, а просечно дневно минував по 110 километри - изјави Зафиров. Во руралните и планинските провинции ноќевал во малиот шатор што го носи со ...
| | веќе видена | слични

ШТИП - По извозени 4.000 километри низ 11 провинции од вкупно 22 во Кина, Дејан Зафиров, момчето со физички хендикеп, се врати дома. Во родниот Штип градоначалникот Зоран Алексов му приреди прием. Прилично ослабен, но исклучително задоволен од успешното остварување на третиот сон од вкупно шесте, Дејан не ја криеше својата возбуда. Есенва тој планира нова одисеја, на својот велосипед да вози 5.000 километри низа Америка, од Њујорк до Лос Анџелес. По Европа, Јужна Америка и Азија, ова ќе биде четвртиот од шесте континенти на кои штипјанецот планира маратон. Суштината на целата оваа работа, според Дејан, е да ги охрабри луѓето со телесен инвалидитет, дека и тие го можат сето она што го можат и луѓето без никакви проблеми. „Низ Кина на велосипед возев 45 дена, а дневно поминував до 110 километри. Имав главно убаво време. Во руралните средини спиев во шатор што го носев на мојот велосипед. Во градските средини ноќевав во хотели, кои се доста евтини, односно спиењето не е поскапо од 15 евра“, вели Зафиров. Нему ...
| | веќе видена | слични

Дејан Зафиров вчера пристигна во Македонија по велосипедскиот маратон во Кина, а денес оствари прва средба со градоначалникот на Штип д-р Зоран Алексов. Општина Штип е еден од главните поддржувачи на неговиот велосипедски потфат, маратон на сите континенти. Патувањето низ Кина со велосипед е идеја со која Зафиров сака да ги инспирира лицата со хендикеп дека ако се има љубов и мотив, се е можно и дека не треба да се обесхрабруваат заради физичките недостатоци. Градоначалникот Алексов му посака добредојде на Зафиров. -Секогаш ќе даваме поддршка на проекти кои имаат хумана цел, кои ќе ги мотивираат хендикепираните лица и кои ќе бидат инспирација за сите. Зафиров со трите маратони успешно и позитивно ја претставува Македонија и Штип и затоа ќе има моја континуирана поддршка. Сакам луѓе борци, кои го исполнуваат зацртаното а мислам дека Дејан е достојна инспирација за хендикепираните. Зафиров на средбата со градоначаликот ги изнесе импресиите од последното патување. -Не беше толку напорно како во Аргентина, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 160 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 67 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 93 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дејан Зафиров се врати во Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: