Штип втор град по слободни работни места


2 копии

Штип е втор град по бројот на слободни работни места информираше денеска директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Влатко Поповски на Инфо денот за невработени лица и работодавачите. Во моментов фирмите во Штип имаат потреба од вработување на 420 лица. Поповски истакна дека денеска пред невработените лица презентирани се и електронските услуги, а на кои во иднина како Агенција за вработување ќе се базираат на овој систем, кој е достапен на секој граѓанин од неговиот дом. „Денеска во Штип презентиравме дека како град е втор во Република Македонија по објавени слободни работни места. Така да граѓаните на Штип и околината на Штип ќе можат да ги погледнат овие работни места на нашиот веб-портал и огласите да ги побараат и да го добијат на сопствениот профил без да бараат каде ќе можат да аплицираат. Инаку работните места кои се објавуваат се од продавачи, келнери, шивачи од инжиењери, од истражувачи, буквално сето она што во Република Македонија има потреба и самите плати се движат од ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за вработување денеска во Штип го промовираше он лајн системот на услуги за невработените лица кои бараат работа. Системот овозможува следење на слободните работни места, односно побарувачката за одредени кадри, а доколку креираат свој сопствен профил овие информации ќе ги добиваат континуирано и ќе знаат каде да ќе можат да аплицираат. Работните места кои се објавуваат се од продавачи, келнери, шивачи, инжинери, истражувачи, буквално од сето она што во моментот Р. Македонија има потреба, па и самите плати се движат така. Значи се движат од минималната плата па до плата која изнесува и до 170 000 -180 000 денари- изјави Влатко Поповски, директорот на Агенцијата за вработување на Р.Македонија Штип е втор град по бројот на слободни работни места, а во моментов фирмите имаат потреба од вработување на 420 лица. Ова пред се се должи на новите инвестиции кои ги исцрпија можностите од наоѓање соодветен кадар за стопанството. - Во иднина ќе гледаме да обезбедиме од соседните општини, пред се од Свети ...
| | веќе видена | слични

Заинтересираните граѓани кои бараат работа ќе можат да аплицираат до агенцијата за вработување од своите домови. Кои се поволностите што ги нуди он -лајн системот за аплицирање, колку слободни работни места има во моментот и до каде е проектот македонија вработува 2? ТВ Нова ги побара одговорите од првиот човек во Агенцијата за вработување, Влатко Поповски.
| | веќе видена | слични

Агенцијата за вработување потврди дека Штип е втор град во Македонија со најмногу 420 слободни места по Скопје со тоа што активни баратели има 5 пати повеќе односно 2100. Директорот Поповски го презентираше и он-лајн системот на услуги за невработените лица кои бараат работа. Системот овозможува следење на слободните работни места, односно побарувачката за одредени кадри, а доколку креираат свој сопствен профил овие информации ќе ги добиваат континуирано и ќе знаат каде да ќе можат да аплицираат со цел да се сретнат понудата и побарувачката на работна сила. „Граѓаните на Штип и околината на Штип ќе можат да ги погледнат овие работни места на нашиот веб-портал и огласите да ги побараат и да го добијат на сопствениот профил без да бараат каде ќе можат да аплицираат. Инаку работните места кои се објавуваат се од продавачи, келнери, шивачи од инжиењери, од истражувачи, буквално сето она што во Република Македонија има потреба и самите плати се движат од минималната плата па до плати кои изнесуваат до 170.000 или ...
| | веќе видена | слични

Бројот на невработени во Штип е во постојано опагање. Последните податоци укажуваат дека Штип е втор град во државата по бројот на слободни места Бројот на невработени во Штип е во постојано опагање. Последните податоци укажуваат дека Штип е втор град во државата по бројот на слободни места. Во моментот има 420 активни огласи за вработување, истакна првиот човек на Агенцијата за вработување кој денес во Штип го промовираше он лајн системот кој дозволува невработените лица креирајќи свој профил постојано да добиваат информации за нови работни места. Најголем дел од работодавачите бараат општи работници со пониско образование кои ќе можат да одговорат на потребите што ги бара стопанството. Отварањето на нови фабрики создаде недостатокот од овој кадар, така што наредниот период овој проблем ќе се решава со работници од соседните градови. Во моментот во штип има 2100 активни баратели на работа, а бројот на вработени достигна 24.500. Александра Ристевска
| | веќе видена | слични

За таа цел, директорот на агенцијата Владо Поповски  пред  граганите на Штип, кои бараат работа, им ги презентира поволностите што ги нуди системот за он лајн аплицирање за слободни работни места. Поповски го најави објавувањето на огласите за кредитирање на граѓаните за самовработување. Апликациите можат да ги достават до Агенцијата за вработување во наредните десет дена.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штип втор град по слободни работни места

Од:
До кого (е-маил):
Порака: