Шекуларац доби спомен-обележје во Штип


Фудбалската легенда овековеЧена во родниот град Во својата 80. година од животот фудбалската легенда Драгослав Шекуларац-Шеки, еден од најдобрите фудбалери во СФР Југославија и еден е најдобрите светски дриблери во тоа време, доби спомен-обележје во родниот Штип, кој беше откриено во саботата. Тоа е во паркот пред штипскиот Дом на културата, покрај реката Отиња, во чие корито Шеки како дете ги направил првите фудбалски чекори, а за фудбалската топка го загреал вујко му Никола Марковски. Обележјето го финансирал големиот пријател на Шекуларац, Жарко Kалуѓеровиќ, штипската локална самоуправа ја обезбеди локацијата, а локалните јавни комунални претпријатија го уредија теренот. - Им должам голема благодарност на мојот пријател Жарко, на штипската локална самоуправа, на градоначалникот и на сите штипјани што дозволија вакво нешто да ми се направи. Секогаш, и во годините кога бев на врвот на кариерата и денес, се чувствувам единствено како штипјанец – рече на свеченоста Шеки, кој во Штип од Белград дојде со полн ...
| | веќе видена | слични

Општина Штип денеска го промовираше телото за заштита од дискриминација, во кое учествуваат претставници од локалната власт, заменик народниот правобранител во Штип, потоа од Министерството за правда од Канцеларијата за бесплатна правна помош и претставници од четири невладини организации од Штип.Снежана Санева вработена во Општина Штип на денешната прес-конференција истакна дека дискриминација по различни основи ни се случува секојдневно, понекогаш се препознава како таква, но често пати се доживува и како нешто вообичаено. Со цел да се идентификува, пријави и санкционира било каков облик на дискриминација е формирано телото за заштита од дискриминација.– Најзастапени облици на дискриминација се говорот на омраза, директната дискриминација, вознимирувањето и виктимизацијата. Сведоци сме дека говорот на омраза е се почесто присутен во нашето секојдневие, а со него се девавлира човековото достоинство, се креираат предрасуди, етикетирање кои пак од друга страна водат кон дискриминација на жртвите. Директната ...
| | веќе видена | слични

Локално координативно тело отсега ќе ги заштитува граѓаните на Штип од дискриминација. Телото е составено од претставници на локални институции и на невладини организации. Членовите имаат мандат од четири години, со можност за еден реизбор.Околу педесет граѓани во просек, годишно поднесуваат претставки за дискриминација до канцеларијата на Народниот правобранител во Штип. Бројката во 2016 година се зголемила за 20 проценти, а претставките најмногу се однесувале на ограничен простор на движење. На граѓаните од источниот дел на државата не им било дозволено да го преминат граничкиот премин Делчево, по што Омбдусманот констатирал дека тие се дискриминирани врз основа на припадност на етничка заедница – соопшти Елена Ѓоргоноска Маневска, Заменик народен правобранител од Штип.„Како подарчна канцеларија во Штип претставките ги примаме, но ги процесуираме и ги препраќаме во Скопје поради суптилноста на самата тематика и воедначено постапување по сите претставки“,изјави Ѓоргоноска Маневска, која е дел од членовите ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На 07.06.2017 година во 06.50 часот во ПС Штип било пријавено дека на брегот на реката Брегалница, во близина на бањата „Кежовица“, е пронајдено починато непознато женско лице. При увидот на местото нанастанот било утврдено дека починатата е А.Б. (61) од Штип. Смрт без траги на насилство е констатирана од страна на лекар од Итна медицинска помош Штип и патолог. Со согласност на Јавен обвинител телото на починатата е предадено на семејството за погреб. Loading...
| | веќе видена | слични

На 07.06.2017 година во 23.00 часот, командир на смена во Казнено поправната установа Идризово Скопје пријавил дека истиот ден во 22.40 часот во женското одделение починала С.М.(46) од Струмица која издржувала затворска казна од 2012 година. Од страна на Итна медицинска помош констатирана е смрт без траги на насилство. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. На 07.06.2017 година во 06.50 часот во ПС Штип било пријавено дека на брегот на реката Брегалница, во близина на бањата „Кежовица“, е пронајдено починато непознато женско лице. При увидот на местото нанастанот било утврдено дека починатата е А.Б. (61) од Штип. Смрт без траги на насилство е констатирана од страна на лекар од Итна медицинска помош Штип и патолог. Со согласност на Јавен обвинител телото на починатата е предадено на семејството за погреб. На 07.06.2017 година околу 08.30 часот во Скопје, на бул. „Мајка Тереза“, спроти Институтот за белодробни заболувања, на тераса од напуштена куќа, од страна на граѓанин било пронајдено тело ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Починато женско тело вчера околу 6:50 часот било пронајдено на брегот на реката Брегалница во близина на бањата Кежовица, Штип, информираат од полицијата. По извршениот увид на лице место утврдено било дека се работи за 61 годишната штипјанка А.Б. Смртта била констатирана како без траги на насилство, а во консултација со јавен обвинител телото на починатата жена било предадено на семејството за погреб.
| | веќе видена | слични

По извршениот увид на лице место утврдено било дека се работи за 61 годишната штипјанка А.Б. Смртта била констатирана како без траги на насилство, а во консултација со јавен обвинител телото на починатата жена било предадено на семејството за погреб.
| | веќе видена | слични

Трагедија во штип. Утринава од река Брегалница во близина на Бања Кежовица пронајдено е безживотното тело на 61 годишна Штипјанка со иницијали А.Б. Увидната екипа од СВР Штип, Основното јавно обвинителство и лекар патолог не констатирале насилство врз телото на починатата, а деталните истражни дејства ќе покажат дали се работи за самоубиство или за несреќен случај. Славица Величковска
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 183 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шекуларац доби спомен-обележје во Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: