Панов: Земјоделците ќе бидат обесштетeни за измрзнатите насади

3 копии

Владата на Република Македонија застана зад сите граѓани на Тиквешијата претежно лозари, кои минатиот викенд доживеаја елементарна непогода, при што земјоделските култури им измрзнаа и до сто проценти. Ова денеска на прес-конференција го изјави кавадаречкиот градоначалник Александар Панов, кој најави обесштетување за сите кои претрпеа штети. – Деновиве имаме неколку комисии во мешовит состав кои ќе ја утврдат штетата. Потоа ќе следи одредување на процентот на штети и висината на надоместот кој треба да го добијат засегнатите, соопшти градоначалникот. Тој информираше околу документацијата која треба да ја обезбедат земјоделците, за да можат да добијат обесштетување
| | веќе видена | слични

Штети од измрзнување пријавиле 345 граѓани од Штип. Од понеделник до денеска, колку што траеше рокот за пријавување, дневно во општината штета пријавувале по 70-тина граѓани.За да им излезе во пресрет на оние кои не пријавиле, општината ќе го продолжи рокот за пријавување.- За да им се излезе во пресрет на оние на кои им е потребно уште време за прибирање на документацијата, пријавите ќе се примаат и во вторник. Доколку некој има проблеми со документацијата или постапката, слободно може да побара помош од надлежните во локалната самоуправа - изјави Драган Ристов, советник за односи со јавноста на општина Штип.Од општината апелираат и на пријавување на реални штети, кои претставуваат сериозен проблем на граѓаните.- Исто така апелираме да се пријавуваат штети кои навистина носат финансиски потешкотии и последици за граѓаните, бидејќи евидентирани се пријави за штети на неколку стебла овошје или неколку лозови насади - кажа Ристов.Од досега доставените 345 пријави, најголем дел се за обештетување на овошни и ...
| | веќе видена | слични

Тој информираше околу документацијата која треба да ја обезбедат земјоделците, за да можат да добијат обесштетување. Владата на Република Македонија застана зад сите граѓани на Тиквешијата претежно лозари, кои минатиот викенд доживеаја елементарна непогода, при што земјоделските култури им измрзнаа и до сто проценти. Ова денеска на прес-конференција го изјави кавадаречкиот градоначалник Александар Панов, кој најави обесштетување за сите кои претрпеа штети. - Деновиве имаме неколку комисии во мешовит состав кои ќе ја утврдат штетата. Потоа ќе следи одредување на процентот на штети и висината на надоместот кој треба да го добијат засегнатите, соопшти градоначалникот. Тој информираше околу документацијата која треба да ја обезбедат земјоделците, за да можат да добијат обесштетување.
| | веќе видена | слични

– Деновиве имаме неколку комисии во мешовит состав кои ќе ја утврдат штетата. Потоа ќе следи одредување на процентот на штети и висината на надоместот кој треба да го добијат засегнатите, соопшти градоначалникот. Тој информираше околу документацијата која треба да ја обезбедат земјоделците, за да можат да добијат обесштетување
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ треба јасно да каже дали имало грчка дипломатска интервенција после интервјуто на Зоран Заев или не? Дали тиражниот Екатимерини лаже кога вели дека откако ...
сите 157 | | | веќе видена

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО ...
сите 318 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 40 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Панов: Земјоделците ќе бидат обесштетeни за измрзнатите насади

Од:
До кого (е-маил):
Порака: