Почна пријавувањето на штетите на земјоделците од пролетниот мраз


16 копии

Од денеска до 10-ти следниот месец земјоделците можат да поднесуваат барање за проценка на штети од доцните пролетни мразови настанати на 21 и 22 овој месец. Барањата треба да се доставуваат во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Во прилог на барањето земјоделците треба да достават и фотокопии од лична документи и трансанциска сметка како и фотокопија од документ за доказ за користење или сопственост на земјоделското земјиште, соопшти МЗШВ. За проценката на штетите формирани се 73 комисии кои ќе ги посетат сите земјоделките стопанства на чии површини има измрзнување на културите. Согласно одлуката на Владата, од недела комисии за испитување на штетите настанати кај овошните и лозовите насади од ниските температури и мразот се на терен и прават записници за штетите.
| | веќе видена | слични

Штетите од студот во одредени региони се огромни. Во делови во поварадарието, неготинско, овчеполието и во делови од преспа штетите се толку големи што ќе нема да се скине ниту една кајсија, праска или грозје. Проценките на ниво на Македонија се дека со намалувањето на родот од цели региони се очекува летово да се зголемат цените на овошјето и грозјето по пазарите. Во одредени региони студениот бран вечерта на 21 април ги симнал температурите до минус 6 Целзиусови степени, оставајки ги земјоделците немоќни нешто да спасат од родот. Штетите се проценуваат во милиони евра. Само во овчеполието првичните сознанија на земјоделците се дека изгубиле род вреден околу 10 милиони евра. Земјдоелците бараат итни мерки за обештетување, ослободување од водниот надомест,концесиите и брза исплата на субвенциите за да можат да продолжат да инвестираат во насадите..  
| | веќе видена | слични
7 копии

Штипските земјоделци до Комисијата за проценки на штети на општина Штип до денеска доставиле вкупно 345 барања за обесштетување на лозовите и овошните насади од мразот. Штипските земјоделци до Комисијата за проценки на штети на општина Штип до денеска доставиле вкупно 345 барања за обесштетување на лозовите и овошните насади од мразот. Портпаролот на општина Штип Драган Ристов денеска изјави дека најголем дел од пријавите се за обесштетување на овошни и лозови насади, а имаат само еден случај на обесштетување за последици по пчелните семејства. – Општина Штип ги известува граѓаните дека рокот за поднесување истекува денес, но за да им се излезе во пресрет на оние кои им е потребно уште време за прибирање на документацијата, пријавите ќе се примаат и во вторник. Доколку некој има проблеми со документацијата или постапката, слободно може да побара помош од надлежните во локалната самоуправа, рече Ристов. Општина Штип апелира земјоделците да пријавуваат штети кои навистина им носат финансиски потешкотии бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Советниците и членови од комисијата за земјоделство од СДСМ-Битола деновиве беа на терен со мештаните од селата Цапари и Ротино. Ситуацијата е повеќе од АЛАРМАНТНА штетите се големи, а земјоделците разочарани поради пропадната реколта Ситуацијата е повеќе од алармантна. Штетите се големи, а земјоделците разочарани поради пропадната реколта Оревот, вишната, јаболката, праските, црешите, крушите но и грозјето речиси да се целосно уништени и годинава ќе нема ни да се проба, а за берба не станува ни збор – се пожалија земјоделците кои се во доста незавидна ситуација и очекуваат помош од државата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Поскапување на повеќе земјоделски производи заради штетата од пролетниот мраз, очекуваат земјоделските здруженија. Повисоки цени се најавуваат за јаболката, грозјето, компирот и други овошја и раноградинарски култури одгледуваани во Преспа, Тиквеш, струмичко, прилепско и други региони. Федерацијата на фармери повторно ги повика земјоделците да го осигируваат производството бидејќи климатските промени и натаму ќе прават штета во македонското земјоделество. Земјоделците ќе бараат банките да им обезбедат евтини кредити за набавка на мрежи за заштита од град во летниот период. Подрачните единици на министерството за земјоделство почнаа да примаат барања за проценка на штетите од мразот. Рокот за поднесувања на барањата е 10-ти мај. Штетите на терен ќе ги проценуваат 73 комисии формирани за оваа цел.
| | веќе видена | слични

До 10 мај земјоделците може да пријавуваат штета. Општина Охрид - Секторот за туризам и локален економски развој и Канцеларијата за административни работи и стручна поддршка на развојот на земјоделието на Општина Охрид, ги известува граѓаните дека согласно насоките на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на РМ, земјоделците на Општина Охрид кои сметаат дека ниските температури проследени со слана и мраз кои ја зафатија Општина Охрид на 21.04.2017 година им имаат нанесено материјална штета на нивните имоти и земјоделски насади, потребно е за истата да поднесуваат барања до Подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Охрид. Краен рок за поднесување на барања е 10 Мај 2017 година. Земјоделците кои претходно своите барања ги доставија до Општина Охрид – Комисија за проценка на штети од елементарни непогоди потребно е повторно да достават барања и до Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од локалната самоуправа, Сектор за туризам и локален економски развој и Канцеларијата за административни работи и стручна поддршка на развојот на земјоделието на Општина Охрид, со нови информации до земјоделците. Согласно насоките на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на РМ, земјоделците од општина Охрид кои сметаат дека ниските температури проследени со слана и мраз кои ја зафатија Општина Охрид на 21.04.2017 година им имаат нанесено материјална штета на нивните имоти и земјоделски насади, потребно е за истата да поднесуваат барања до Подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Охрид. Краен рок за поднесување на барања е 10 Мај 2017 година. Земјоделците кои претходно своите барања ги доставиле до Општина Охрид–Комисија за проценка на штети од елементарни непогоди, потребно е повторно да достават барања и до Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Извор:OhridNews
| | веќе видена | слични

Во ек е пролетната сеида во пелагониско. Голем дел од земјоделците велат дека немаат пари да посеат, поради неисплатените субвенции кои што повеќе месеци се заглавени низ институциите на системот. Земјоделците од пелагониско наводно се задолжуваат во продавниците за семенски материјали, нафта, ѓубрива за да можат да посеат, вака велат од подрачното одделение на Министерството за земјоделство во Битола. -Субвенциите секогаш се добредојдени. Камо да дојдат ќе се исплатат веднаш, зашто сум сигурен дека земјоделците сега се задолжуваат во откупните центри каде што треба да се плати семето, нафтата, производството. Кога ќе стигнат субвенциите ќе си ги платат обврските. Ако не беа коминтентите што ги услужуваат земјодеците со набавка на ѓубриво, семе, пестициди, хербициди, средства, мислам дека земјоделците не ќе можеа да посеат ни хектар површина, изјави Илија Србиновски, раководител на ПЕ на МЗШВ во Битола Годинава во пелагониско се планира да бидат посеани 21 илјади хектари пролетни култури. Од 30 до 60% веќе ...
| | веќе видена | слични

Земјоделците кои протестираа по патишта во земјава и денеска чекаат да им се исплататат судбенциите за минатата, но и за претходната година. На министерствата за финансии и земјоделство и на Платежната агенција им дадоа рок, кој истекува утре. Во спротивно најавија радикализирање на протестите, по празникот на трудот. Претседателот на Федерацијата на фармери, Никола Стаменов бара под итно да се исплатат субвенциите и да се исплати обештетувањето за штетите од мразот, но според него улицата и протести не се начинот на кој треба да се поттурне постапката. Во тек е проценката на штетите од мразот на лозовите и овошните насади. Земјоделците до 10 мај ќе ги пријавуваат во подрачните единици на министерствoтo, а во источна Македонија, каде што штетите се и 100 проценти до подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за еден ден комплетни барања доставиле над 1.000 земјоделци, кои според нивните проценки род на лозјата и на овошните насади нема да имаат ниту наредната година. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Овошните и лозовите насади се најпогодени од пролетниот мраз. Комисијата за утврдување штети веќе втор ден работи на терен за да се направи увид на штетите. „Се работи за оштетувања кај овошните и лозови насади, кај кои штетата е 100 проценти.Од мразот штети претрпеа и вишните, сливите, јаболките, крушите, смоквите и калинките.Земјоделците од кочанскиот регион масовно пријавуваат штети во нашата подрачна единица“, вели Јордан Димитров, раководителот на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Штетите од мразот можат да се пријават најдоцна до 15 мај.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 681 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по одделни котлини магливо. Во југозападните и јужните делови ќе има слаби врнежи од дожд и снег. Ќе дува слаб ...
сите 240 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 210 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 213 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна пријавувањето на штетите на земјоделците од пролетниот мраз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: