Штербик: Можеме да издржиме два меча за 24 часа


Голманот на Вардар Арпад Штербик е убеден дека неговите соиграчи имаат квалитет и сили да одиграат два тешки натпревара во два дена на претстојниот „Фајнал фор“ турнир од ракометната Лига на шампиони. - Целосно сме сконцентрирани на овие натпревари. Се е подредено на тој настап. Овој турнир се игра во 24 часа, и мислам дека нема фаворити. Досега победуваа на Ф4 некои екипи што не беа фаворити, како Фленсбург и Хамбург, и затоа мислам дека сите екипи одат во Келн со исти шанси, вели Штербик. Вардар одигра три натпревари од домашното првенство и Куп за три дена неодамна. - Ние сме млада екипа и би требало да можеме тоа да го издржиме силниот ритам. Обично тие што играат втор меч во полуфиналето имаат мали шанси да победат. Во минатото најголем дел победувале екипи што победувале на првиот меч. Ние сме млада екипа што може да победи за 24 часа, истакнува Штербик. Вардар в сабота (3 јуни) од 18 часот во второто полуфинале игра со Барселона, а победникот в недела во истиот термин ќе се бори за трофејот. Во првото ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Илјадници фанови денеска ги пречекаа ракометарите на Вардар, новите европски шампиони. Вардар во неделата, во финалето на завршниот турнир во Келн, ја освои титулата со победата над ПСЖ 24:23. Ветеранот Арпад Штербик беше прогласен за МВП на завршниот турнир. Еден од најдобрите голмани во историјата на ракометот со Вардар ја освои четвртата титула европски првак. „Успеавме некако да ги ‘измамиме’ овие великани ПСЖ и Барселона и да ја освоиме титулата. Драго ми е што ја израдувавме цела Македонија, драго ми е за спонзорот Самсоненко, кој вложува во ракометот. Овој тим е млад, ако се иззeмат двајца-тројца. Не се надевав дека овие млади играчи вака ќе одиграат еден Ф4, делуваа поискусно од олимписките шампиони Карабатиќ, Хансен“, рече Штербик.
| | веќе видена | слични
2 копии

Искрено, не очекував дека овие млади играчи ќе одиграат толку зрело и смирено. Мило ми е за нашите млади играчи што одиграа вака, изјави Штербик МВП на Ф4 турнирот во Келн, голманот на РК Вардар, Арпад Штербик, уште еднаш повтори дека е среќен поради освоената шампионска титула и дека е среќен затоа што ги израдувале најверните фанови. Ова е голем успех за нас. Мило ми е што ја освоивме титулата и што ги израдувавме навивачите и сите што се во Вардар. Ако ме прашате дали пред почетокот бевме сигурни дека ќе победиме, ќе ви кажам – тешко. Не можеш да бидеш сигурен кога имаш такви противници како Пари Сен Жермен, Барселона, Веспрем. Но, ние успеавме да ја освоиме титулата. Вардар има многу млада екипа, со исклучок на нас 2-3 што сме повозрасни. Искрено, не очекував дека овие млади играчи ќе одиграат толку зрело и смирено. Мило ми е за нашите млади играчи што одиграа вака, изјави Штербик.
| | веќе видена | слични

Со Арпад Штербик на голот се изгледа многу полесно, па дури и освојувањето на шампионската титула. Искусниот голман на Вардар има огромна заслуга за големите победи на „црвено-црните“ на Ф4 турнирот во Келн и за освојуавањето на победничкиот пехар во Лигата на шампионите. На шампионската титула Арпад Штербик ја додаде и титулата МВП на Ф4 турнирот во Келн. „Ова е голем успех за нас. Мило ми е што ја освоивме титулата и што ги израдувавме навивачите и сите што се во Вардар. Ако ме прашате дали пред почетокот бевме сигурни дека ќе победиме, ќе ви кажам – тешко. Не можеш да бидеш сигурен кога имаш такви противници како Пари Сен Жермен, Барселона, Веспрем. Но, ние успеавме да ја освоиме титулата. Вардар има многу млада екипа, со исклучок на нас 2-3 што сме повозрасни. Искрено, не очекував дека овие млади играчи ќе одиграат толку зрело и смирено. Мило ми е за нашите млади играчи што одиграа вака “ – истакна Арпад Штербик по пристигнувањето на новите европски шампион.
| | веќе видена | слични

Меѓународната Ракометна Федерација го соопшти идеалниот тим на завршниот турнир во Келн. Во него доминираат играчи од европскиот шампион Вардар. Од седум играчи, четворица се од редовите на црвено-црните од Скопје. Најдобар голман и играч на турнирот е Арпад Штербик, додека другите се Дибиров, Душебаев и Чупиќ. Инаку, како европски првак, Вардар обезбеди учество на светското клупско првенство кое од 25 до 28 август ќе се игра во Доха, Катар.
| | веќе видена | слични

Голманот Арпад Штербик, Тимур Дибиров, Алекс Душебаев и Иван Чупиќ се четворицата ракометари од редовите на новиот европски првак Вардар, кои се најдоа во идеалниот тим на завршницата од ЛШ. Идеален тим од мечевите во Kелн е следниот: Арпад Штербик (голман, Вардар), Тимур Дибиров (лево крило, Вардар), Микел Хансен (лев бек, ПСЖ), Арон Палмарсон (среден бек, Веспрем), Алекс Душебаев (десен бек, Вардар), Иван Чупиќ (десно крило, Вардар), Андреас Нилсен (пикер, Веспрем).
| | веќе видена | слични
7 копии

Ракометарите на Вардар во неделата ја освоија титулата европски првак на завршниот турнир во Келн, па сосема е логично што „црвено-црните“, доминираат во изборот на ЕХФ за најкорисен играч на турнирот, во идеалниот тим и во категоријата Топ 5 најубави голови. МВП титулата ја понесе голманот на Вардар, Арпад Штербик, кој ја освои својата четврта титула европски првак. Во идеалниот тим на завршниот турнир место имаше за четворица играчи на новиот европски првак: голманот Штербик, левото крило Дибиров, десниот бек Душебаев и десното крило Чупиќ. Тимот го комплетираат средниот бек на Веспрем Палмарсон, левиот бек на ПСЖ Хансен и пивотот на Веспрем Нилсон. Вардарците Циндриќ и Чупиќ ги имаат најубавите голови на Ф4 турнирот, а во категоријата Топ 5 одбрани Штербик го има двапати.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот шампион, Вардар, го направи најголемиот успех во својата историја, откако ја освои титулата во Лигата на шампионите. "Црвено - црните" до овој голем успех стигнаа по тешките победи над Барселона во полуфиналето и ПСЖ во големото финале. На овој турнир одбраната на Гонзалез беше гранитна, но најголемите заслуги за овој голем успех одат во хрватското дуо Циндриќ-Чупиќ, кои ги постигнаа двата решавачки гола на двете средби, а токму овие погодоци се најдоа на првите две места на ТОП 5 гола на Ф4 турнирот во Келн.
| | веќе видена | слични
2 копии

Голманот на Вардар и МВП на фајнал 4 турнирот во Келн Арпад Штербик, со две одбрани се најде меѓу најдобрите 5 одбрани на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Првото место му припадна на голманот на Барселона, Де Варгаз кој со фантастичен рефлекс успеа да го одбрани ударот на Карачиќ во полуфиналната средба со Вардар. Покрај Штербик и Де Варгаз меѓу најдобрите пет се најдоа и две интервенцина Тери Омејер од ПСЖ. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=JijdWvU79k8[/embed]
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар, ја освоија титулата во Лигата на шампионите совладувајќи го ПСЖ со 24:23. Хрватските ракометари кои беа херои на македонскиот тим Лука Циндриќ и Иван Чупиќ, се најдоа на првите две места на ТОП 5 головите на Ф4 турнирот во Келн. Покрај вардаровото дуо меѓу најдобрите погодоци се најдоа и оние на Андреас Нилсон од Веспрем, Ваел Жалуз од Барселона и Лук Абало од ПСЖ. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=679KeOC44O4[/embed]
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 253 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штербик: Можеме да издржиме два меча за 24 часа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: