Скандалозна изјава на министер: „Штедете, немојте да јадете“

Министерот за трговија на БиХ со цинизмот ја надмина дури и Марија Антоанета која на поданиците им порачала да јадат – колачи Француската кралица Марија Антоанета остана на лош глас откако на гладните Французи, наводно, им порачала да јадат колачи. Министерот за трговија на Федерацијата БиХ, Милорад Бахаљ, отиде чекор понатаму. На прашање на новинари на една прес-конференција како да се приживеат секојдневните поскапувања, тој низ смеа одговорил: „Штедете, немојте да јадете“. Но, министерот тврди дека „изјавата му била извадена од контекст“. Бахаљ вели дека како министер и обичен човек пред граѓаните го изразил своето видување на тешката социјална ситуација и дека да изјава која погрешно била протолкувана. Бахаљ вели дека сакал да укаже на постојната ситуација во која луѓето би можеле да заштедат само ако не мора да јадат, бидејќи прво мора да ги намират режиските трошоци секој месец, како што се гас, струја вода и другото неопходно. Тој порача дека спорната изјава „не ја одразува неговата ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните на Босна и Херцеговина гневни бараат разрешување на министерот за трговија, кој слободно може да се нарече босанска верзија на Марија Антоанета, Милорад Бахиљ Баја откако им порача со поскапувањата да се справат така што нема да јадат. Бахиљ вчера одговарајќи на прашање како граѓаните да се справат со поскапувањето на храната, енергенсите и водата во БиХ одговори: “Штедете... Немојте да јадете.“ Да биде пострашно министерот ваквиот одговор го дава низ смеа, во обид да биде духовит што дополнително предизвика лутина кај Босанците, кои се соочуваат со тешка економска криза.
| | веќе видена | слични

Поскапувањата на цените се тренд и во другите земји во Европа, вклучувајќи ја Босна и Херцеговина. Тамошниот министер за трговија Милорад Бахиљ сакајќи да биде духовит, на граѓаните им понуди „решение“: - Штедете, не јадете, беше одговорот на министерот проследен со негова насмевка, на прашањето на новинар како граѓаните ќе ги преживеат последните поскапувања. Неговата ступидна изјава ја осудил премиерот на Босна Нермин Никшиќ кој сметал дека е непростлива и најавил дека ќе побара негова оставка. Нешто подоцна министерот Бахиљ преку писмена изјава тврдел дека медиумите погрешно го интерпретирале. - Погрешно бев протолкуван. Јас како министер и обичен човек пред граѓаните сликовито го изразив своето гледање на оваа тешка социјална ситуација во која изгледа ќе треба луѓето да не јадат за да заштедат, затоа што мораат да ги платат сметките за плин, струја, вода и друго..., се вели во неговата изјава. Министерот во изјавата истовремено им се извинил на граѓаните ако тоа што го пренеле медиумите го ...
| | веќе видена | слични

Министерот за трговија на Босна и Херцеговина Милорад Бахиљ предизвика големо негодување во јавноста по неговата изјава, која како што јавува доисникот на РСЕ од Сараево Џенана Халимовиќ, дадена во врска со покачувањето на цените на гасот, што се очекува да предизвика верижна реакција и врз цените на храната и услугите. „Штедете. Штедете, немојте да јадете.“ По големите реакции на Фејсбук за неговата нечувствителна и неумесна изјава тој се обиде да го демнатира тоа со објаснување дека таа била извлечена од контекст. Премиерот Нермин Никшиќ оградувајќи се од министерот изјави: x ​​ „Непростливо е да се зборува за тоа дури и во шега.“ Сличен е ставот и на јавноста, која оценува дека Бахиљ покажал оти нема одговорност за граѓаните кои го избрале и оти во секоја држава тоа би значело крај на неговата политичка кариера. „Таа изјава е без преседан, дури и во земјите со помалку демократија отколку во Босна и Херцеговина, ако такви се уште постојат, треба да значи моментална оставка“, вели Сенка Курт, од ...
| | веќе видена | слични

Скандалозната изјава на босанскиот министер за економија Милорад Бахиљ, кој на граѓаните на БиХ им порача да не јадат, туку да штедат, не помина без реакции. Поради ваквата порака која им ја упати на граѓаните, министерот може да биде сменет. За негова смена веќе размислува претседателот на Федерацијата на Босна и Херцеговина Нермин Никшиќ. - Ова не може да помине без реакција. Не може да му се прости за ваквата изјава, па макар и да е кажана на шала, рекол Никшиќ. Истакнал дека ќе го искористи своето право и од министерот Бахиљ ќе побара оставка, доколку тој самиот не ја понуди. Веднаш се огласи и прозваниот министер, според кого неговата изјава била извадена од контекст. - Јас сликовито, со оваа криво протолкувана изјава, како министер и обичен човек пред граѓаните го изразив своето видување на оваа тешка социјална ситуација во која луѓето изгледа ќе можат да заштедат само ако не јадат, зошто мораат да ги плаќаат сметките секој месец, напишал Бахиљ во соопштението до јавноста. Скандалозната изјава ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скандалозна изјава на министер: „Штедете, немојте да јадете“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: