Домашните банки за три месеци заработија речиси 27 милиони евра, 107 милиони евра наплатиле од камати и провизии

Домашните банки за три месеци од годинава заработиле речиси 27 милиони евра, сума што ретко која од најсилните компании во земјата не може да си ја дозволи ни за неколку години. Најновите податоци на Народната банка за финансиските резултати на домашните банки за првиот квартал од годинава покажуваат дека добивката е 2 милиона евра поголема од таа во истиот период лани кога банките прикажаа добивка по даночењето од 24,5 милиони евра. Ако се оди со вакво темпо, не е чудо резултатите на домашните банки и годинава да соборуваат рекорди, по неверојатната добивка што ја прикажаа на крајот од минатата година од 102 милиона евра. Податоците покажуваат дека и во услови на продлабочена и континуирана политичка криза која влијаеше врз стопанството банките останаа едни од најпрофитабилни компании во земјата. Бројките на Народната банка говорат дека домашните банки во првите три месеци од годинава само од камати и провизии и надоместоци наплатиле неверојатни 107 милиони евра. Така, приходите, без расходи, само од камати ...
| | веќе видена | слични

Белграѓанин на возраст од 31 година, кој работи во администрација на градежна фирма и зема плата од 42.000 динари односно околу 350 евра, за три месеци заштедил 1000 евра преку систем на три коверти. Овој млад човек сака да остане анонимен и за српски „Блиц“ раскажува како му успева да заштеди. – Почнав да работам во септември. Платата ми е 42.000 денари, ја земам на рака во два дела – раскажува и вели дека заштедил благодарение на помошта од родителите. Белграѓанинот вели дека со некои трикови за штедење може да се собере одредена сума на пари. Вели дека што ќе земе плата, купува евра и заборава на нив. Пола од парите ги претворал во евра, ги ставал во коверт и не ги трошел. Во друг коверт чува по 1000 до 2000 динари. Од тие пари зема за дневни потреби. Кога се излегува од дома, вели дека не треба да се носат многу пари и да се има одредена дисциплина како се троши. Советува да не се пушат цигари и тие пари кои се трошеле за цигари да се ставаат во коверт. Младиот граѓанин од Белград раскажува дека ретко ...
| | веќе видена | слични

Добриот приход од изминатата сезона по се изгледа во најголема мера ќе му стои на располагање на Алегри кој пак има големи планови за засилување на средниот ред. Во пресрет на официјалниот старт на трансфер пазарот Тутоспорт ја објави листата на желби на Алегри која ја сочинуваат шест фудбалери за кого се планирани да се потрошат 200 милиони евра. Шик (Сампдорија) – 25 милиони евра Де Шиљо (Милан) – 12 милиони евра Н’Зонзи (Севиља) – 40 милиони евра Паредез (Рома) – 25 милиони евра Даглас Коста (Баерн М.) – 45 милиони евра Бернардески (Фиорентина) – 50 милиони евра
| | веќе видена | слични

Градежништвото тргна во надолна линија. Најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) покажуваат дека секторот се намалил за 6.3% во првиот квартал. Ова само ја потврди неодамнешната анализа на денар.мк во која се предупредуваше на ваков епилог, а се надоврзува и на веќе објавените финансиски извештаи кои кај сите компании покажаа значително помали профити. Гранит АД Скопје во првиот квартал од годинава остварил чист профит од речиси 361.000 евра што е за 3% помалку од истиот период лани. Приходите достигнале 19.3 милиони, а расходите 18.9 милиони евра. Бетон АД Скопје во периодот јануари – март имал заработка од само 29 илјади и 500 евра што е за дури 91% помалку во однос на истиот период лани. Ваквиот драстичен пад е резултат на преполовените приходи. За истиот период заработката на Бетон АД Штип достигнала 65 илјади и 600 евра што е за 80% помалку. Падот исто така се должи на намлените приходи за 36%. Намалена заработка од 35% има и Цементарница Усје АД Скопје. Достигнала 1.8 милиони евра. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчки Актор казне за перење пари и измама за изградба на автопат во Македонија, пренесуваат грчките медиуми. Грчкото обвинителство за корупција ја казни градежната компанијат со 50 милиони евра. Според обвинителството измамата е против интересите на унијата. Европската канцеларија за борба против измами во истрагата за случајот откри дека во периодот од 2012 -2013 година се префрлани пари во готовина наменети за плати кои не им биле исплатени на вработените во фирмата туку кај трети лица или пак се користеле за зголемувањ на вредноста на проекто, пипуваат грчките медиуми. На почетокот на годинава и српските медиуми јавија дека српскиот дел од Коридорот 10 нема да биде готов до крајот на годинава како што било планирано, поради прекин на градежните работи од страна на Актор. Како што пренесуваат српките медиуми и сметката на фирмата била блокирана една година за десет милиони евра. Автопатот Демир Капија – Смоквица почна да се гради во септември 2012 година. Со неговата изградба треба да се скрати времето ...
| | веќе видена | слични

Девизните резерви во мај изнесуваат 2,449 милијарди евра и се за 48 милиони евра пониски отколку во минатиот месец, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Најголемо намалување во последниот месец е забележано кај ставката валути и депозити, која се намалила за 77 милиони евра. Според НБМ, во април годинава девизните резерви изнесуваа 2,496 милиона евра и тогаш исто така беа намалени во споредба со претходниот месец за околу 38,4 милиони евра. И тогаш најголем придонес во намалувањето имаше истата ставка, односно валути и депозити. Ако се споредуваат со истиот мсец од минатата година, девизните резерви сега се за 284 милиони евра повисоки. Тогаш резервите биле 2,164 милијарди евра. До јули, кога државата позајми 450 милиони евра преку еврообврзница, резервите беа значајно пониски. Во јуни тие изнесуваа 2,15 милијарди евра, а во јули салдото се зголеми на 2,58 милијарди евра. Во август и септември лани како девизни резерви се чуваа над 2,6 милијарди евра, а во октомври 2,73 милијарди евра. Поголемо ...
| | веќе видена | слични

Странските туристи лани потрошија 257 милиони евра во земјава, а девизниот прилив од нив во првите три месеци од оваа година изнесува 48,7 милиони евра, покажуваат податоците за платниот биланс на Народната банка на Македонија. Охрабрувачки за туристичкиот сектор е што од година на година расте износот на парите што странците ги оставаат при посетата на нашите туристички центри. Така, минатогодишниот прилив на девизи во туризмот е за 17 милиони евра поголем во споредба со 2015 година, а дури 35 милиони евра отколку во 2014 година. Овој тренд продолжува и оваа година, па туристичките работници во првото тримесечје од 2017 година заработија 4 милиони евра повеќе во споредба со истиот период лани. Според Ѓорѓи В`чков, претседател на Стопанската комора за туризам на Македонија овој зголемен девизен прилив од странските туристи се должи на неколку мерки и активности кои беа преземени во последниве години. - Една од нив е силната промотивна кампања на македонските знаменитости во голем број светски туристички ...
| | веќе видена | слични

Грчките медиуми „Прототема“ и „ Катимерини “ пишуваат дека Европската агенција за борба против корупција (ОЛАФ) и напишала казна од 50 милиони евра на грчката компанија „Актор“ . Причината за солената казна е измама и перење пари при изградба на автопатот Демир Капија – Смоквица. Грчката градежна фирма во 2012 година го доби тендерот за изградба на 28-километарската делница, а името на „Актор“ стана актуелно во 2014 година, кога СДСМ обвини дека од македонски банкарски сметки незаконски биле извлечени 3,5 милиони евра. Вкупната инвестиција за изградбата наделницата од 28 километри е 257 милиони евра, од кои 130 милиони евра се средства од Европската инвестициона банка, 70-тина милиони се заем од Европската банка за обнова и развој, 45 милиони се грант од ИПА фондовите на Европската унија, додека од државниот буџет се обезбедени речиси шест милиони евра. Вредноста на тендерот, односно на договорот со грчката компанија без ДДВ е 210 милиони или со ДДВ 248 милиони евра
| | веќе видена | слични
4 копии

Србија и ЕУ, во Брисел го потпишаа првиот дел од финансискиот договор на ИПА 2016 година. Според него Србија од ЕУ ќе добие 95,1 милион евра, а вкупната вредност на договорот е 166,4 милиони евра, соопшти денеска ЕУ инфо центарот во Белград. Првиот дел од договорот беше потпишан вчера од страна на српскиот министер без ресор задолжен за европски интеграции, Јадранка Јоксимовиќ и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Од 95,1 милион евра, 48,7 се наменети за промовирање на конкуренција во Србија, 35,8 милиони ќе бидат наменети за процесот на евроинтеграција, пет милиони евра за судството и 5,6 милиони евра за други сектори, се наведува во соопштението Од предвидените 48,7 милиони евра за поттикнување на конкуренцијата во Србија, 23,7 милиони евра ќе бидат искористени за проекти за поддршка на малите и средните претпријатија, додека 25 милиони се наменети за промовирање на конкурентноста и вработувањето на локално ниво, се додава во соопштението.
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Вкупните девизни резерви заклучно со 31-ви мај оваа година имаа вредност од 2.448.500.000 евра, што е за 47,5 милиони евра помалку во однос на претходниот месец, покажуваат податоците на Народна банка на Република Македонија. На крајот на мај 2016 година, вкупните државни девизни резерви беа на ниво од 2.164.400.000 евра. Најголем дел од девизните резерви зафаќаат хартиите од вредност, чие салдо на крајот на мај беше 1.827.400.000 евра или 15,9 милиони евра повеќе во споредба со април. Заклучно со 31.05.2016 година, хартиите од вредност изнесуваа 1.657.300.000 евра. Намалување од 57,4 милиони евра е забележано кај валутите и депозитите, во мај во однос на претходниот месец. Па така, нивната вредност во мај беше 366.300.000 евра, а во април беа на ниво од 423.700.000 евра, додека во мај минатата година изнесуваа 264.500.000 евра. Монетарното злато на крајот на мај вредеше 250.300.000 евра, додека еден месец претходно достигна 256.100.000 евра. На крајот на мај минатата година, државното злато ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Домашните банки за три месеци заработија речиси 27 милиони евра, 107 милиони евра наплатиле од камати и провизии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: