Mercedes го претстави S63 AMG

2 копии

Обединувањето на луксуз и спортски перформанси во едно е специјалност која е резервирана за ретки автомобили, а меѓу најуспешните во оваа група се вбројува лутата изведба на неприкосновената S Класа На страна од шпекулациите под хаубата на новиот S63 AMG беснеат 585 КС, послаба верзија нема да има. Погонот е на задна оска, или на сите четири тркала 4Matic кој доаѓа како опција само во подолгата изведба. Бесната коњица доаѓа од 5.5 литарскиот V8 битурбо во својата најмоќна изведба. Моторот со кодна ознака М157 е спарен со спортскиот 7-степен автоматик Speedshift MCT со три модуси на работа: штедлив-С, спортски-S и мануелен-М. Испораката на 585 КС е при 5.500 врт/мин, а на вртежниот момент од 900 Nm меѓу 2.250 и 3.750 Nm. Сето ова е доволно за спринт до 100 km/h за 4,4 секунди и кај кусата и кај долгата изведба ако погонот е назад. Изведбата 4Matic истата дисциплина ја совладува за 4,0 секунди иако заради погонот е пoтешка за 70 kg. Максималната брзина е електронски ограничена на 250 km/h иако S63 AMG ...
| | веќе видена | слични

Mercedes SLS AMG е во фаза на развој, но тоа не значи дека не можеме да го видиме.Еден од директорите во Штутгарт се одлучил да се позабавува со шпионски фотографии од овој автомобил и на крајот од неделата да ги пласира во јавност.Се повеќе брендови се одлучуваат на сопствени шпионски фотографии кои покасно ги сервираат во јавноста. Такви слики неодамна направи и Мерцедес кој сега ги споделува со автомобилските редакции. На тие фотографии се наоѓа осамениот SLS AMG кој моментално е познат под кодното име C190, а на пазарот ќе фигурира како конкурент на Порше 911.Со овие фотографии за жал не доаѓаат и подетални информации, но затоа имаме трпение и чекаме да видиме што се може да направи оваа машина. Во игра е 4,0 литарскиот V8 битурбо кој располага со 485 кс.
| | веќе видена | слични

Останато

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

СЈО понудило – судот прифаил подолга листа на сметки кои веќе се замрзнати, 1ТВ дознава дека станува збор за 5 сметки од поголемите банки во државата. Додека ...
сите 281 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

Возилото на Воената полиција синоќа случајно се нашло пред партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, тврди министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Според неа, ...
сите 88 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 83 | | | веќе видена

„Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Mercedes го претстави S63 AMG

Од:
До кого (е-маил):
Порака: