„Шпиц“ не е веќе бесплатен весник

„Шпиц“ повеќе не е бесплатен весник и по само три месеци од пакет-продажбата со весникот „Време“, се враќа како самостоен дневен весник, но овој пат со цена од пет денари. Исто толку траеше и неговата концепција како своевиден таблоид-додаток на „Време“, кој и покрај отцепувањето на „Шпиц“, ја задржа претходно зголемената цена од 15 денари. Од понеделникот „Шпиц“ го врати првобитниот концепт на информативно-политички дневен весник, а на неговото кормило се врати и поранешниот главен и одговорен уредник Бранко Героски. „Сопственикот донесе одлука да се пласира овој весник самостојно на пазарот и прв пат по две и пол години од неговото основање се пласира самостојно на пазарот и се продава. Тој ме повика на разговор и ме рече дека би било добро да го поведам повторно ’Шпиц’. Мотивот за моето враќање е да го кренам повторно на нозе весникот во чие создавање сум учествувал и тоа е моја обврска и предизвик“, ни изјави старо-новиот главен и одговорен уредник, Бранко Героски, кој од уредничката позиција беше сменет ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 190 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 200 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 75 | | | веќе видена

Со високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 180 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Шпиц“ не е веќе бесплатен весник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: