Спорт - Шпанија европски првак

Шпанија стана европски првак во конкуренција за фудбалери до 21 година откако во големото финале од континенталниот шампионат ја совлада Швајцарија со 2-0. На патот до финалето Швајцарците немаа примено ниту еден единствен гол, но нивната одбрана, сепак, не успеа да ги запре нападите на извонредниот шпански национален тим, кој сосема заслужено се закити со трофејот. Херера со прецизен удар со глава го постигна водечкиот гол за Шпанците на ова финале, а конечните 2-0 ги постави новата ѕвезда на Барселона, Тијаго Алкантара, од слободен удар од околу 40 метри. Првите три селекции на овој шампионат, Шпанија, Швајцарија и Белорусија, обезбедија учество на Летните олимписки игри во Лондон.
| | веќе видена | слични

Доминацијата на Шпанија во меѓународниот фудбал продолжува со освојувањето на Европското првенство за играчи до 21 година во Данска, по победата со 2-0 против Швајцарија во финалето Ова е трета титула за младата шпанска репрезентација на ЕП, прва по 1998 година. „Црвената фурија“ е европски првак и во сениорска конкуренција, исто како и светски, по освојувањето на титулите во 2008, односно во 2010 година. Во финалето се сретнаа двете најдобри репрезентации, а Шпанија заслужено стигна до победата. Швајцарија, која до финалниот меч дојде без пораз и без примен гол, не успеа да им се спротивстави на Шпанците. Доминацијата на Шпанците во текот на целиот меч резултира со водство со голот на Андер Херера пет минути пред крајот на првиот дел. Тјаго со одлично изведен слободен удар во 81. минута го постави конечниот резултат на натпреварот. Најдобриот швајцарски играч на турнирот Џердан Шаќири беше одлично чуван и не можеше да дојде до израз, како што тоа беше случај на другите натпревари. Во мечот за 3. место, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 25 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 75 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 144 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Шпанија европски првак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: