Најмалку седум загинати во земјотрес во Шпанија

Мадрид - Најмалку седум лица загинаа откако земјотрес со јачина 5,1 степени според Рихтеровата скала ги погоди јужните делови на Шпанија, пренесува Франс прес, ​​повикувајќи се на шпанското Министерство за внатрешни работи. Има информации и за урнати згради. Првиот земјотрес бил проследен од послаб со јачина 4,4 степени. Владата објави дека шпанскиот премиер Хозе Луис Родригез Запатеро издал наредба за распоредување на војници за вонредна состојба во зоната на земјотресот. Телевизиски кадри покажуваат урнати стари згради, меѓу кои и градскиот часовник во градот Лорка. Share this:
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку девет лица загинаа, а стотици беа повредени во земјотресот со јачина од 5,2 степени по Рихтер што пред два дена ја потресе Шпанија. При земјотресот оштетени беа околу 20.000 куќи, меѓу кои и од 16-ти и 17-ти век, бројни автомобили останале под урнатините, а оштетена и една црква. Неколку илјади луѓе и минатата ноќ ја поминале на улица. Црвениот крст веднаш постави привремено засолниште со 88 кревети, а во градот Лорка се ипратени 225 воени единици за вонредни сосотјби и 400 работници и спасувачи. Шпанија секоја година ја тресат стотина земјотреси, но повеќето од нив се премногу слаби за да се почувствуваат.
| | веќе видена | слични

Шпанските власти прогласија дводневна жалост за жртвите од двата земјотреса коа во средата во погодија градот Лорка. Денеска премиерот Хозе Луис Запатеро присуствуваше на погребот на деветмината загинати. Во земјотресите со интензитет од 5,3 и 4,4 степени повредени беа и неколку стотици други граѓани. Голем дел од 90-тте илјади жители се сместени во шатори на Црвениот крст и на војската. Во земјотресот, најсилен во Шпанија во последниве 50 години, оштетени се околу 20 илјади објекти, меѓу кои и голем број изградени во 16 и 17 век кои имаат статус на културно-историски споменици.
| | веќе видена | слични

Билансот на жртвите од земјотресот, кој завчера со јачина од 5,3 степени според Рихтер го погоди југоисточниот шпански град Лорка, се искачи на осум загинати и над 167 повредени жители Меѓу загинатите има и бремена жена и 13-годишно момче, а околу 40 од повредените се наоѓаат во тешка здравствена состојба. Шпанските медиуми пренесуваат дека во земјотресот биле разурнати неколку згради и камбанарија, а деловите од објектите паѓале врз паркирани автомобили, така што голем дел од нив се уништени. Според Ројтерс, повеќето од 90-те илјади жители на Лорка чекаат од градежните инспектори дозвола за да се вратат во своите домови. Градоначалникот на Лорка, Франциско Ходар, изјавил дека една третина од населението на градот ја минале ноќта на отворено. Премиерот Хозе Родригез Запатеро нагласил дека се активирани сите механизми за итна помош на настраданото население. Според него, во Лорка биле испратени 800 припадници на војската и на цивилната гарда, а во градот ќе бидат поставени околу 370 воени шатори, кои ќе ...
| | веќе видена | слични

Стотици полицајци, војници и спасувачи вчера ги расчистуваа урнатините во потрага по преживеани, откако два земјотреса во средата го разурнаа шпанското гратче Лорка во регионот Мурсија. Осум мртви, 170 повредени и десетици исчезнати е билансот од најкатастрофалните потреси во последните 50 години во Шпанија, Меѓу загинатите има бремена жена и едно дете, јави „Би-Би-Си“. За материјалната штета говори фактот што 15.000 луѓе во Лорка останаа без своите домови. Потресите со интензитет од 4,4 и 5,2 степени според Рихтер се случиле во период од два часа, а се почувствувале до престолнината Мадрид. Центарот на гратчето. кое потекнува од бронзеното време, личи на воена зона. Вториот потрес, кој разурна десетици згради, куќи и ја урна локалната црква ги испаничи граѓаните и ги натера да ја поминат ноќта под отворено небо. Шпанскиот печат јавува дека еден репортер за малку ќе настрадал откако до него паднала камбанаријата на старата црква. Кристина Селва, жителка на градот, вели дека си играла со своите ќеркички кога ...
| | веќе видена | слични

КАТАСТРОФАЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ШПАНИЈА Осум лица загинаа и низа куќа се урнати во катастрофален земјотрес во Лорка, на јужниот брег на Шпанија. Земјотресот имал интензитет од 5,3 Рихтерови степени, но бил разорен зашто хипоцентарот бил само еден километар под површината. Ја погодил Лорка завчера вечер, токму на денот кога илјадници луѓе го напуштија Рим поради старите претскажувања оти земјотрес на 11 мај ќе го разурне главниот град на Италија. Во Рим вчера имало 25 земјотреси, но многу слаби и забележливи само за чувствителни апарати. Во Лорка, пак, потресот урнал многу згради вклучувајќи ја и камбанаријата на црквата „Сан Диего“. Десетици илјади луѓе ја поминале ноќта под отворено небо, а вчераутро им било забрането да се вратат во оштетените домови заради нивна безбедност. - Ноќта ја поминавме тука на плоштадот. Ни дадоа храна и ќебиња. Не можеме да се вратиме дома с` додека инженери не ја проверат стабилноста на зградите. Важно е дека сите сме добро - изјави за Ројтерс 38-годишниот Едгар Розалес, имигрант ...
| | веќе видена | слични

Околу 15.000 лица останаа без покрив над главата откако најдеструктивниот земјотрес во Шпанија што се случи во последните 50 години однесе десет животи, а голем број лица беа повредени. Илјадници лица ја минаа ноќта под отворено небо во југоисточниот шпански град Лорка поради страв од дополнителни потреси. Стотици лица чекаа ред за храна од спасувачите, бидејќи беа оставени без можност да се вратат во своите домови оштетени од невообичаено силниот земјотрес. Потресот урна делови од згради и предизвика пукнатини на ѕидовите. На улиците имаше расфрлано одронати парчиња од зградите, огромни купишта ѕидарија, урнати тараси и згмечени автомобили. Саат-кулата на црквата се урна и се распарчи, за малку промашувајќи ТВ-новинар додека правеше интервју за шпанската ТВЕ. Бронзеното ѕвоно лежеше во урнатините. Градоначалникот на овој јужен град, Франциско Ходар, изјави дека речиси една третина населението на Лорка, кое брои 90.000, ја мина ноќта под отворено небо по земјотресот што се случи во средата, а беше со јачина ...
| | веќе видена | слични

"Пророштвото" дека Вечниот град ќе биде срамнет со земја, кое внесе паника меѓу Римјаните, "се оствари" во стариот шпански град Лорка, на 1.300 км позападно и во поблаги размери, земајќи најмалку осум животи Осум лица загинаа во земјотресот, кој завчера попладнето го погоди југоисточниот шпански град Лорка, соопштија локалните власти, а меѓу загинатите има и бремена жена и 13-годишно момче. Болниците во градот им пружиле помош на 167 лица, кои се повредени во земјотресот. Една четвртина од нив се во тешка состојба. Земјотресот со интензитет од 5,3 степени според Рихтеровата скала се случил во 18:47 часот по локално време и бил почувствуван и во Мадрид. Епицентарот се наоѓал на 120 км југозападно од градот Аликанте, на длабочина од само еден километар. Два часа претходно бил регистриран послаб потрес со јачина од 4,5 степени. Во земјотресот се разурнати неколку згради, голема кула со часовник и камбанарија. Еден шпански новинар додека во живо јавувал за потресот, за влакно ја избегнал смртта кога до него ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Туристичката инфраструктура во крајбрежјето на Шпанија не е оштетена од двата земјотреси кои во средата вечер го погодија ова подрачје, соопштија шпанските власти. Во средата околу 17 часот по македонско време, југо-источниот дел на Шпанија беше погоден од два земјотреси со магнитуди од 4,4 и од 5,2 степени според Рихтер. Најсериозно беше погоден градот Лорка, кој се наоѓа на само седум километри од епицентарот на земјотресот, со население од околу 90 илјади жители. Потресите беа почувствувани и во многу шпански провинции, па и во јужниот дел на главниот град Мадрид. Земјотресите не влијаеле врз туристите и туристичките места на брегот на провинцијата Мурсија, како и во другите области во внатрешноста на земјата, надвор од градот Лорка и неговата околина. Според официјални извори, меѓу повредените и мртвите засега не се регистрирани странски државјани. Од вториот посилен земјотрес биле оштетени мал број хотели, станбени куќи и резиденции само во повисокиот дел од градот Лорка, се вели во извештајот кој ...
| | веќе видена | слични

Стотици луѓе чекаа редици за храна во четвртокот во шпанскиот град Лорка, соопштува Ројтерс. Многу луѓе не можат да се вратат во своите домови зашто претрпеа штети по невообичаено силниот земјотрес во кој загинаа осум лица. Градоначалникот на градот Франциско Ходар, за новинарите изјави дека најмалку една третина од 90 илјади жители на Лорка ја поминале ноќта на отворено по земјотресот од 5,3 степени според Рихтеровата скала. Владејачката социјалистичка партија и опозициската централно-десничарска Народна партија ги прекинаа кампањите за регионалните и локалните избори на 22 мај од почит на жртвите на земјотресот.(Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку седум загинати во земјотрес во Шпанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: