Сензационален триумф на Милан, реми на Галатасарај и Шалке

Екипата на Милан вечерва со 2-0 славеше над екипата на Барселона на Сан Сиро. Херои на Росоњерите вечерва беа Боатенг и Мунтари.Милан 2-0 БарселонаЕкипата на Милан го започна натпреварот на Сан Сиро доста претпазливо, обично сите фудбалери на Милан беа во длабока одбрана, но често се случуваше да направат брза транзиција што резултираше со неколку полу-шанси. Во 15 минута Боатенг го пронајде Ел Шарави по левата страна, но Ел Шарави направи чекор повеќе, па капитенот Пујол без проблем ја исфрли топката во корнер. По изведениот корнер, Боатенг ја прифати топката во шеснаесетникот, шутираше кон голот на Валдес, но топката помина покрај голот.Во продолжение на првото полувреме немаше многу возбудувања, Милан и натаму продолжи со дефанзивна игра, додека Барселона во свој стил, со популарната тики-така се обидуваше да стигне до голот на Милан. По едно анемично прво полувреме, Милан успеа да го издржи притисокот на Барселона, па мрежите мируваа по првиот дел.57. минута гол за Милан. По една одбиена топка во ...
| | веќе видена | слични

По ремито на Реал Мадрид дома со Манчестер јунајтед и поразите на Валенсија и на Малага, во средата и Барселона претрпе неуспех, со 0-2 на гости кај Милан Меси речиси не се виде на мечот во средата ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, ОСМИНАФИНАЛЕ, ПРВИ НАТПРЕВАРИ Шпанија влезе со најмногу претставници во нокаут-фазата на Лигата на шампионите, но ниту една од четирите екипи од Примера, Реал Мадрид, Барселона, Валенсија и Малага, не оствари позитивен резултат во првите мечеви од осминафиналето. По ремито на Реал Мадрид дома со Манчестер јунајтед и поразите на Валенсија и на Малага, во средата и Барселона претрпе неуспех, со 0-2 на гости кај Милан. Шпанија последен пат беше без учесник меѓу најдобрите осум екипи во Европа во 2005 година, кога Барселона и Реал Мадрид беа елиминирани во осминафиналето, а Валенсија и Ла Коруња испаднаа во фазата по групи. Милан ја прекина низата од седум натпревари без победа против Барселона, совладувајќи ја фаворизираната шпанска екипа со 2-0 во првиот осминафинален натпревар од ...
| | веќе видена | слични

"Росонерите" приредија незаборавна ноќ и славеа над фаворизираниот каталонски гигант (2:0), додека на мечот во Истанбул, меѓу Галатасарај и Шалке немаше победник (1:1) Згрешија сите кои предвреме го отпишаа Милан, кои прогнозираа сигурна победа и сигурен пласман на каталонскиот гигант Барселона во следната 1/4-финална фаза од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Заслужениот и, дефинитивно, неочекуван триумф на "росонерите" од 2:0 во првата осминафинална пресметка на "Сан Сиро" е доказ дека неоправдано фудбалските "стручњаци" ги закопаа "росонерите" кои повторно одигра најдобро кога е најпотребно. Вината за поразот во Барса мора да си ја побараат само во сопствените редови, во непотребните додавања, во желбата со топка да влезат во гол, но најмногу во фактот дека го потценија Милан. Меси, кој не се виде во второто полувреме, и неговата дружина мислеа дека се на шопинг во Милано и дека седумкратниот европски шампион е противник од рангот на Гранада, Р.Ваљекано или Селта од Виго. - ...
| | веќе видена | слични

Сајмон Торес Пике ја искористил промоцијата на обложувалницата Coral, го типувал точниот исход на натпреварите од осмина-финалето во Лигата на Шампионите и бил на чекор до освојување на 1 милион фунти. Пред вчерашниот старт на натпреварите Милан-Барселона и Галатасарај-Шалке, Торес Пике ги погодил резултатите на претходните шест натпревари од најелитното европско натпреварување. Тој точно ги прогнозирал и ремито од 1-1 помеѓу Галатасарај и Шалке, но сонот да стане милионер му го сруши Милан. Торес Пике типувал дека Барселона ќе слави на Сан Сиро со 2-0, но Каталонците токму со овој резултат беа поразени. Како утеха, обложувалницата Coral ќе му плати на Торес Пике патување во Барселона како и карта за реванш дуелот помеѓу Каталонците и Милан на Камп Ноу. Извор: 24 Фудбал
| | веќе видена | слични

Фаворитот број еден во најквалитетното натпреварување е поразен во Милано и тоа со два гола разлика без да ја затресе противничката мрежа, што му се случува по вторпат сезонава во 40 одиграни натпревари. Галатасарај ремизира со Шалке Изненадување на Сан Сиро, реми во пеколниот Истанбул. Милан ја „расипа“ гол-машината на Барселона во најквалитетното клупско фудбалско натпреварување Лигата на шампионите (2-0), а освежениот Галатасарај ремизира со Шалке (1-1). Неизвесноста кој ќе патува во четврт-финалето останува да лебди до реваншите закажани за 12 март во Барселона и Гелзенкирхен. Покрај убедливата победа на Милан, кој се бори за место во италјанската Серија А, што во новата сезона ќе му овозможи настап во најквалитетното натпреварување, изненадувачки за фудбалската јавност одекна епилогот што Барселона не постигна гол. Ова ~ се случува по вторпат сезонава во 40 одиграни официјални средби. Од Барселона сезонава се одбрани само Бенфика во групната фаза од ЛШ (0-0). До овој натпревар нескротливиот Меси и ...
| | веќе видена | слични

Големата Барселона изненадена и шокирана на Сан Сиро во Милано во првиот осминафинален дуел против Милан. Фаворизираната Барса не го пронајде клучот за отклучување на италијанскиот катанаџо на Милан. Минанезите на ребаншот на Камп Ноу патуваат со сензационален триумф од 2-0. Каталонскиот гигант и вечерва ја играше својата позната тик так игра ,Барселона повторно го имаше поседот на топката ,но вечерва иницијативата на Меси, Чави , Иниеста и останатите беше јалова.Барселона играше меѓу двата шеснаесетника но се тресеше само мрежата на Валдес. Вечерва црвено црните од милано го неутрализираа најдобриот светски фудбалер Лионел Меси, со што ја стпираа и големата Барселона. Фаворизираната Барселона повторно како во мечевите со Интер ,капитулираше во Милано, монденскиот ценатар на Италија фудбалерите на Барселона го напуштаа со голем проблем и два примени гола. По првите 45 минути без вистински шанси за гол на двете страни. Сан Сиро експлодираше во 57 минута кога Боатенк го совлада валдес за водство на ...
| | веќе видена | слични

Жерард Пике вели дека Барселона мора да одигра многу подобро во реванш натпреварот доколку сака да се пласира во 1/4 финалето од Лигата на Шампионите.Барселона одигра лош натпревар на Сан Сиро и загуби со 2-0 од Милан во првиот 1/8 финален дуел.Пике вели дека нема оправдување за лошата игра, знае дека тие мора да бидат на многу повисоко ниво на Камп Ноу за да обезбедат пласман во следната рунда.„Јасно е дека мораме да го добиеме реванш натпреварот. Мора да се подобри и да научиме од овој пораз” – вели Пике.„Ќе гледаме да одговориме и да создадеме уште една магична ноќ на Камп Ноу”.„Резултатот е навистина лош. Игравме лошо и нема никакво оправдување за поразот”.„Кога го постигнаа првиот гол, ја загубивме контролата. Сан Сиро е тешко место за играње, Милан е клуб со голема историја”.
| | веќе видена | слични

Стоперот на шпанскиот гигант Барселона, Жерард Пике, беше видно незадоволен пред сe од самиот себе, но и од играта на неговите соиграчи од поразот од Милан на Сан Сиро со 2-0, во првиот 1/8-финален натпревар од Лигата на шампионите. Пике , сепак истакна дека шкотскиот арбитар Крег Томсон е можеби и главниот виновник за поразот, бидејќи го превиде играњето со рака од Кристијан Запата , кој практично му асистираше на Кевин-Принс Боатенг за водечкиот погодок на Милан во 57 минута од натпреварот. „Судиите можат да згрешат, тоа е јасно, но ова беше премногу очигледно. Сеедно, игравме многу лошо. Сега само можеме да се надеваме дека на Ноу Камп ќе успееме да го поправиме сето она кое го направивме лошо и погрешно на овој натпревар“, изјави Пике, кој на крајот, џентлменски, му ’симна капа’ на Милан. „Милан е голем клуб и секогаш е комплицирано да се игра на Сан Сиро. Заслужено славеа“, заклучи тој.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сензационален триумф на Милан, реми на Галатасарај и Шалке

Од:
До кого (е-маил):
Порака: