Штербик нема да настапи против Португалија

Македонската ракометна репрезентација со внимание ќе ја следи Шпанија во рамките од квалификациите за пласман на Европското првенство во Данска 2014-та година. На Македонија и се потребни две победи за тоа посакувано второ место во групата, а ќе чекаме особено во петтото коло “црвената фурија“ која беше подобра од нас, да го истори истото против Португалија во комшискиот дуел на гостински терен. Доколку тоа се случи, а ние победиме во Цирих, тогаш во последното шесто коло, ќе решаваме во директен дуел со Португалците, а мечот Шпанија-Швајцарија нема да има никакво значење. Арпад Штербик кој брилјираше против избраниците на Обрван, одбрани неколку удари и седмерци на нашиот најдобар ракометар Кирил Лазаров, нема да настапи против Португалија на 12 јуни во Гимараеш, но и на дуелот со Швајцарија во Леон на 16 јуни. Дали ова ќе биде полесна задача за Португалците, останува да се види. Новиот селектор Маноло Каденас (кој го замени Валеро Ривера, кој замина во Катар), се определи за проверени сили. На списокот се ...
| | веќе видена | слични

Ракометната селекција на Шпанија најави дека ќе се однесува според правилата на фер-плејот до крајот на квалификациите за пласман на Европското првенство во Данска во 2014 година, но новиот селектор Маноло Кадењас веднаш повлече неочекуван потег. Тој за последните два натпревари против Португалија (на гости) и Швајцарија (дома), одлучи да го одмори првиот голман Арпад Штербик. Црвената фурија" во првиот меч на 12 јуни и гостува на Португалија, меч што е од огромно значење за нас бидејќи евентуален триумф на домаќините ќе значи и губење на сите шанси на Македонија за пласман на Континенталниот собир. Нашите ракометари истиот ден гостуваат во Швајцарија, но и евентуален триумф во Цирих не би им значел ништо доколку Шпанија биде поразена во Гимараеш. -Пред нас се два меча кои се важни, но не се клучни за нас. Имаме максимален ефект досега во квалификациите и тоа ни дозволува да ги ротираме ракометарите. Штербик е преморен, сега ќе настапи на фајнл-фор турнирот од ЛШ, но лекарите на Барселона ни порачаа дека му ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на машката ракометна репрезентација Ивица Обрван го чека крајот на домашното првенство за да го состави конечниот список на играчи, на кои ќе смета за последните два меча од квалификациите за ЕП 2014 во Данска РАКОМЕТ - РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА ВО ПРЕСРЕТ НА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП - Знам дека е време да го составам списокот на играчи за мечевите со Швајцарија и Португалија, но морам да причекам да заврши домашното првенство, бидејќи како што сите знаеме, имаме голем проблем со повредени играчи. Од последните мечеви со Шпанија не можам да сметам на Петре Ангелов, кој беше на операција, а сега и на Гоце Ѓеоргиевски, кој ја скрши раката. Наум Мојсовски е неизвесен, и ред други играчи, а исто така имаме мали проблеми и со дел од играчите што играат во странство. Затоа сметам дека најпаметно е списокот да го составам по мечот Вардар - Металург за да знам кои сѐ играчи ќе бидат способни, подготвени и желни да одговорат на репрезентативните обврски - рече Обрван. Македонските репрезентативци мечевите од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 60 | | | веќе видена

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

Ниеден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ. Мнозинството македонски граѓани не гласале за програма во која е предвидена промена на ...
сите 90 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 105 | | | веќе видена

Со откривање на споменик на поранешниот претседател на Јужноафриканска Република, Нелсон Мандела во зградата на Обединети нации во Њујорк денеска ќе почне ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штербик нема да настапи против Португалија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: