Европскиот парламент одби да гарантира иста плата за мажите и жените за иста работа

Европскиот парламент одби да гарантира иста плата за мажите и жените за иста работа Европскиот парламент го отвфрли извештајот за еднаквост на мажите и жените во кој се предвидуваше да им бидат гарантирани исти плати на двата пола за извршување иста работа. Против извештајот гласале 298 пратеници, главно конзервативци, додека „за“ биле 289 пратеници, мнозинството левичари и либерали. Вкупно 87 пратеници биле воздржани, а меѓу нив и голем број „зелени“. Во извештајот што беше предложен пред европскиот парламент се бараше од земјите членки на ЕУ да го „гарантираат почитувањето на темелниот принцип на иста плата за иста работа кај мажите и жените“, како и забрана за отпуптање за време на трудничко боледување. Во извештајот исто така била јасно наведена и борбата против сексистички стереотипи. „Со денешното гласање не се повредени и нападнати само жените, туку целото општество, нашите вредноси и самото срце на човечноста“, предупреди гранцуското претставништво на социјалистичката групација.
| | веќе видена | слични

Иако разни експерти со години се натегаат околу силината на машкото и женското либидо, докторите од еден од најпосетуваните светски лекарски сајтови ВебМД конечно пресекоа, да, мажите имаат поголема потреба за секс, но затоа жените имаат некои неверојатни карактеристики. Мажите повеќе размислуваат за секс Многу би рекле „да, знаеме“, но мнозинството мажи под 60 години мислат на секс барем еднаш дневно, додека само четвртина од жените велат дека мислат на секс секој ден. Вечното прашање: Што точно ги „пали“ жените? И вечниот одговор – компликувано е. Мажите имаат една сигурно ерогена зона, допирањето на пенискот секогаш успева да ги „стартува“. Кај жените ситуацијата е поинаква и изненадувачка. Кога научниците на мажите и жените им пуштиле порно филмови, мажите се возбудиле кога виделе згодна жена, геј мажи кога виделе згодно момче. Кај жените, дури и жените кои се изјаснувале дека се стрејт, ситуацијата се менувала. Нив ги привлекуваат маќи, но и жени. Поради широкиот спектар на женската сексуалност и фактот ...
| | веќе видена | слични

Кога станува збор за работата, жените секако дека можат да им парираат на мажите на високите позиции, а многу често знаат да бидат и поуспешни од нив, покажуваат истражувањата. Истражувањата покажаа дека жените се повеќе правични при донесувањето на важни одлуки, што резултира со успешна работа на компанијата во која се вработени. Мажите, од друга страна, се склони при значајни избори да се раководат според правилата и прописите, додека жените многу малку се oграничуваат со овие нешта. Тие сакаат да се потпрат на соработка и консензус. „Жените имаат тенденција да видат голем број на можни решенија, што е многу важно кога треба да се земе во предвид мислењето на повеќе страни“, изјави Георги Мекин, дел од истражувачкиот тим. Во споменатото истражување учествуваа 600 мажи и жени кои се наоѓаат на директорските позиции во различни компании.
| | веќе видена | слични

Научниците и медицинските специјалисти се сложиле – женската сексуалност е покомлицирана од машката, а еве што тоа им носи на паровите. Мажите саакат секс. Постојано „Мажите сакаат секс почесто од жените на почетокот на врската, во средина на врската и на крајот од врската“, заклучил психологот Реј Баумајстер. Тој открил дека геј мажите имаат повеќе секс од лезбејските парови, како и дека 62 отсто од монасите во САД го прекршуваат целибатот. За споредба, тоа го прават 49 отсто од калуѓерките. Жените сакаат малку поинакви работи Жените имаат малку поинаков пат до сексуалното задоволување. Експертите велат дека тоа е веројатно поради тоа што на машките им е во интерес што повеќе да го рашират нивниот генетски материјал, додека жените си ги бираат мажите по шансите нивниот маж што повеќе да остане крај нив и да создадат потомство. Не ги „палат“ истите работи Двата пола немаат ист пат до изворот на задоволство. На мажите сласта им почива помеѓу нозете, а на жените, според психотерапевтот Естер Перел – помеѓу ...
| | веќе видена | слични

Иако најверојатно мислите дека може да претпоставите кои нешта и постапки најчесто ги нервираат припадниците на женскиот и на машкиот пол, ова истражување ќе ви наведе нешта кои можеби никогаш не би претпоставиле дека нервираат некоја личност. Во истражувањето употребени се искуства на вистински парови, кои наведуваат кои нешта најмногу ги нервира кај својот партнер од спротивниот пол. Мажите ги нервираат следните нешта кај жените: - Тоа што ги бркаат од кревет кога ‘рчат. - Сите фиоки што ги отвораат ги оставаат полу или целосно отворени. - Не ги гасат светлата дома кога не им требаат. - Не се распакуваат една недела после враќање од пат. - Правење сериозни муабети додека гледам натпревар. - Премногу се грижат. - Предолго се тушираат. Жените ги нервираат следните нешта кај мажите: - Тоа што ја оставаат даската на WC шољата подигната. - Приговорот дека нема ништо во фрижидер, а не погледнуваат подалеку од првиот ред. - Тоа што ја оставаат поштата, весниците и списанијата на сите стани – на стол, маса, ...
| | веќе видена | слични

Европскиот парламент одби да ги изедначи заработувачките на жените и мажите за исто работно место. Со мала разлика во гласовите ЕП го отфрли извештајот за рамноправноста на мажите и жените во кој се повикуваше на загарантирана иста плата за иста работа. Против извештајот гласаа 298 застапници, воглавно конзервативци, 289 беа “за“, повеќето левичари и 87 беа воздржани. Во споменатиот извештај се бара од земјите на ЕУ да го “гарантираат почитувањето на темелното начело за иста плата за иста работа на мажите и жените“, како и забраната за отпуштање во текот на породилно отсуство, преку борба против секстичките стереотипи. Белгиската социјалистичка пратеничка Вероник Де Кејсер предупреди на “неверојатен чекор наназад, на само неколку ден по Меѓународните ден на жените“.
| | веќе видена | слични

Прочитајте кои карактеристики на жените ги наведоа мажите како неподносливи: 1. Драмата, која жените неретко ја прават поради тоа што мажот, на пример, не се јавил во договореното време, ги тера припадниците на машкиот пол да бегаат што подалеку без да се свртат. 2. Посесивноста манифестирана со постојано проверување на мобилен телефон или Фејсбук и константните прашања „каде е“ и „со кој е“, за мажите претставува доказ дека не им се верува или дека некој се обидува да ги контролира. 3. Наметливоста, според мерката на мажите, е веќе и тоа што жените сакаат целото време да го минуваат заедно или, ако тоа не е возможно, постојано да се слушаат на мобилен телефон. Мажите не сакаат да им се упаѓа во нивен простор. 4. Минатото е една од работите за кои мажите не сакаат ништо да слушнат од жените, ниту какви биле нивните поранешни партнери, ниту со какви се детали се занимавале во изминатиот ден. Тоа, мажите многу ги нервира. 5. Моќта како особина или тенденција кај жените за мажите е неподнослива, особено кога ...
| | веќе видена | слични

Mеѓу мажите и жените постојат големи разлики, а тоа го докажале и многубројни истражувања. Разликите меѓу половите постојат во начинот на кој размислуваат, на кој делуваат, па дури и на кој инвестираат. Ние ќе се задржиме на разликите кои влијаат на донесувањето одлуки при инвестирање. 1. Жените имаат тенденција да се фокусираат на долгорочни не-монетарни цели Генералното мислење е дека жените најчесто парите ги поврзуваат со сигурноста, независноста и со квалитетот на живеењето. Според истражувањата на однесувањата на половите во менаџирање на богатството, донесен е заклучок дека жените се фокусирани на подолгорочно планирање. Мажите, од друга страна, поттикнати од нивната компетитивна и импулсивна природа, често се фокусирани на краткорочни инвестиции. 2. На жените им е потребно повеќе време да донесат одлука, отколку на мажите Повеќето истражувања покажуваат дека жените пред да донесат одлука за инвестирање, сакаат детално да го истражат пазарот. И како резултат на тоа потребно им е повеќе време, отколку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 324 | | | веќе видена

Огњен Врањеш минатата година влезе во врска со Кача Грујиќ само да ја направи љубоморна Јелена Карлеуша. Во тој период не беа во најдобри односи, па така ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европскиот парламент одби да гарантира иста плата за мажите и жените за иста работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: