Спорт - Новиот селектор ќе мора да не вади од калта

Новиот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, кој на 9 јули треба да биде поставен од Управниот одбор на ФФМ на местото на разрешениот Мирсад Јонуз, ќе добие и задача да не вади од калта, односно да го подобри катастрофалниот рејтинг на „црвено-жолтите“ во светот на фудбалот. На најновата ранг-листа на ФИФА, Македонија се најде на 98. место, во друштво на Нов Зеланд, Ирак, Сиера Леоне, Судан, Нигер и уште многу други фудбалски анонимуси. Од тој аспект, новиот селектор ќе има неверојатно тешка задача да ја врати македонската репрезентација таму каде што беше пред доаѓањето на Мирсад Јонуз на нејзиното чело, околу 50. место на листата на ФИФА. Но, ако се погледне од еден друг агол, претпоставката е дека полошо од ова и не може да биде, па новиот селектор секако ќе има за што да работи и со малку подобри резултати Македонија сигурно ќе се искачи погоре на ранг-листата на ФИФА. Од противниците што се наоѓаат во нашата група за пласман на ЕП 2012 година во Полска и Украина, Русија е на 17. место, а ...
| | веќе видена | слични

Македонија е на 98-мото место на листата на ФИФА на фудбалските репрезентации.Последниот месец Македонија се лизнала на 13 места поддолу на ранг листата на ФИФА. Шпанија прва, Македонија со тежок пад од 13 места сега е на 98-то место на ранг листата на ФИФА на фудбалските репрезентации. За малку Македонија ќе се најдеше во втората стотка на листата. Слабите резултати на репрезентацијата предводена од Мирсад Јонуз во изминатите две и пол години придонесоа Македонија да падне за речиси 50 места на листата. Јонуз по последниот пораз од Ирска во Скопје беше сменет, а репрезентацијата се уште нема нов селектор иако почнаа разговори со Ѓоре Јовановски. Пред три години Македонија беше во првите 50 на листата на репрезентации на ФИФА. Сега е претпоследна во групата за квалификациите за ЕУРО 2012 и има само една победа и тоа против тоталниот аутсајдер Андора. Пред поразот од Ирска Македонија беше 85-та. Инаку на листата и натаму прва Шпанија, светскиот првак од Јужна Африка. Зад неа следуваат ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација го забележа најголемиот пад од една до друга листа и сега е на 98-то место, најслабо по септември 1995 година, кога беше 105-та Македонската репрезентација го зазема 98 место на ранг-листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА), со што го забележа најслабиот пласман последниве 16 години. Во септември 1995 година Македонија беше на 105-то место. Падот на листата на најдобрите светски селекции се должи на лошите резултати во квалификациите за Европското првенство, кое се игра идната година во Полска и во Украина, како и во пријателските натпревари. Згора на сé, по поразот во последниот меч против Република Ирска во Скопје со 0-2, најдобрата македонска селекција го забележа најголемиот пад во рок од еден месец од цели 13 места, во однос на 85-то место од мај. Слабите резултати го чинеа и селекторското место на Мирсад Јонуз, кој по последниот пораз доби отказ. Македонија во квалификациската група Б за ЕП 2012 има само една победа (против Андора на гости со 2-0), едно ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација се најде на 98 место на ранг листата на ФИФА. За Македонија ова е вториот најлош пласман отако во септември 1995 година бевме на 105 место. Со 338 бодови сме само две места далеку од стотката, пред репрезентациите на Нигер и Судан. Падот на рејтинг листата ќе не смести во препоследниот барабан во квалификациите за СП во Бразил 2014 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Новиот селектор ќе мора да не вади од калта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: