Ќатип Османи ги „прецрта“ Абдурахими и Асани?

Есенскиот првак Шкендија се пресели од Тетово во Охрид, а тренерот Ќатип Османи во експедицијата од 24 фудбалери не најде место за Бесарт Абдурахими и за Џелил Асани. Тие останаа во Тетово и ќе работат според индивидуална програма, затоа што не се планирани за овој дел од подготовките. Тоа е јасна порака и за двајцата дека Османи нема да смета на нив во пролетниот дел од сезоната, па најдобро би било да си побараат нова фудбалска средина. Во сениорскиот тим е приклучен и младинецот Енсар Лума, кој имаше забележителни настапи во тимот до 19 години, кој имаше настап и во квалификациите за ЛШ. Шкендија наредните седум дена ќе ги мине на охридското крајбрежје, а планирани се и два пријателски натпревари, на 12.јануари и на 16.јануари. По ова, на 20.јануари тимот ќе замине на подготовки во Анталија, Турција.
| | веќе видена | слични

Есенскиот шампион во Првата македонска фудбалска Шкендија со триумф над Победа (2-0) во тест средбата на „Атина Бојаџи“ ги заокружи подготовките во Охрид. Стрелци во победата на тетовските „црвено црни“ беа Стенио Жуниор и Изаир Емини кои по еднаш погодија во првото односно второто полувреме - Напорните подготовки во Охрид ги завршивме со тест средба против Победа. Добро е што победивме и секогаш јас сум задоволен после победата, а така е и сега. Нозете им беа тешки на моите фудбалери и морам да ги пофалам за нивната желба и волја за работа. - изјави Ќатип Османи тренерот на Шкендија. Тест средбите на екипите кои ќе се подготвуваат во Охрид продолжуваат на 23 јануари.
| | веќе видена | слични

Зимски победнички старт на Шкендија. Актуелниот лидер во македонскиот шампионат ја победи прилепска Победа со 2:0 во својот прв зимски контролен меч. Денеска во Охрид есенскиот првак во текот на целиот меч доминираше на теренот, одигра сосема солидно како за прв натпревар, и со головите на Жуниор во 45. и Емини во 57. минута успеа да слави на дприлепчани кои имаа нешто задоцнет старт на подготовките. .
| | веќе видена | слични

Црногорскиот тренер Славољуб Бубања го засили темпотот на подготовките на Победа, а од утре прилепчани се селат во Охрид, каде ќе го играат и првиот пријателски меч против Шкендија. Се тренира двапати дневно, а ритамот е во стилот на позната песна на Електрични Оргазам „Како Бубањ(а) ќе каже“. Играчите на Победа денеска од 15 часот тренираа и на теренот во Могила, а утре од 12 часот играат против лидерот во домашното првенство Шкендија. Тоа е првиот од шестте веќе договорени зимски тест натпревари.
| | веќе видена | слични

Финансиските проблеми во Победа се уште не се надминати, но фудбалерите кора да мислат и на зимските подготовки, за што подобро да се подготват за пролетниот дел од шампионатот, во трката за опстанок во прволигашкото друштво. Од денеска ќе има двојна програма, по принципот, наутро во теретана на малку гимнастика и вежби за подобрување на физичката кондиција и попладне на терен со топка. Победа има финансиски проблеми, но во Прилеп се надеваат на скоро надминување на ситуацијата. Првиот пријателски меч прилепчани ќе го играат во вторник во Охрид против Шкендија.
| | веќе видена | слични

Прилепска Победа и покрај проблемите ги започна зимските подготовки, а на првиот тренинг присутни беа и двајцата нови странци кои се на проба. Денеска на стадионот во Могила на тренинг беа присутни Јусаин Мупаин од Камерун и Отман Ел Ајнуи Мароканец со француски пасош. Се очекува да пристигне и Бразилецот Лукас Силва и Турал Хумбатов, Азербејџанец, кој беше во Победа и во есенскиот дел од сезоната. На тренинзите кои доцнеа поради неисплатени плати, кои им се ветени на играчите се приклучени и неколку младинци и јуниори. Победа ќе почне со натпревари на 16. јануари против Шкендија во Охрид, а потоа ќе играат пријателска средба и со Ренова на 24. јануари
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот репрезентативец Кристијан Тошевски од вчера и официјално е нов играч на Вардар. Тој вели дека не можел да ја одбие понудата од актуелниот македонски шампион и најтрофеен фудбалски клуб во нашата земја. Од понудите услови сум задоволен, и кога ми стигна понудата, воопшто не размислував. Ја прифатив, и ете сега сум дел од Вардар, од клубот број еден во Македонија. Секој играч во Македонија, посакува да игра за овој тим, и едвај чекам да почнам да играм во нашиот најдобар клуб, изјави Тошевски за клупскиот сајт. Верува дека Вардар има сили да стигне до трофеј и оваа сезона. Тошевски: Понуда од Вардар не се одбива was last modified: January 10th, 2018 by Ана
| | веќе видена | слични

Победа го одложи стартот на зимските подготовки и наместо денеска, првиот собир е закажан за утре. Прилепчани имаат финансиски проблеми, но и кадровски, бидејќи неколкумина стандардни играчи веќе си заминаа. Меѓу нив се Најдоски, Илиевски, Илијовски, Шаркоски, Мустафов, Маневски, а се најавуваат уште неколку разделби на фудбалери, кои си најдоа нови клубови. Утре се очекува тренерот Бубања и неговите соработници да го предводат првиот собир и тренинг како загревање за пролетниот дел од сезоната.
| | веќе видена | слични

- Од понудите услови сум задоволен, и кога ми стигна понудата, воопшто не размислував. Ја прифатив, и ете сега сум дел од Вардар, од клубот број еден во Македонија. Секој играч во Македонија, посакува да игра за овој тим, и едвај чекам да почнам да играм во нашиот најдобар клуб, изјави Тошевски за клупскиот сајт. Верува дека Вардар има сили да стигне до трофеј и оваа сезона. - Се надевам прво да ја оправдам довербата која ми ја укажа стручниот штаб и раководството на екипата. Посакувам и ќе дадам се од себе тимот да ја одбрани титулата шампион, а и во Купот да го освоиме пехарот. Зошто да не, мислам дека Вардар има квалитет да дојде до двојна круна, нагласува екс фудбалерот на Пелистер. 
| | веќе видена | слични

Есенскиот шампион во Првата македонска фудбалска лига, Шкендија ги започна седумдневните подготовки во Охрид. Тетовските „црвено црни“ на Спортско рекреативниот центар „Билјанини Извори“ ќе тренираат во полн ритам два пати на ден, а ако договорат противници ќе одиграат два контролни натпревари. - Во Охрид ќе тренираме комбинирано и ќе ставиме акцент на тактичкиот и физичкиот план. Исто така сакаме да одиграме два натпревари, но тоа зависи дали ќе обезбедиме противници. - изјави шефот на стручниот штаб, Ќатип Османи. Заедно со екипата во Охрид допатуваа новите три засилување кои беа презентирани на стартот од поготовките во Тетово. - Мевљан Адили е наше вистинско засилување, додека останатите двајца Селадин Мустафи и Сабит Биљали треба да се докажуваат на тренинзите и да ја чекаат својата шанса. Нам не ни треба нов фудбалер, но ако се одлучиме да купуваме тоа ќе биде само екстра фудбалер. Тетовчани првата полусезона во елитата ја завршија со осум бодови позитива во однос на Вардар, но не ни помислуваат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќатип Османи ги „прецрта“ Абдурахими и Асани?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: