Босанецот Сулејман Крпиќ ја засилува Шкендија!?

Поранешниот младински репрезентативец на БиХ, Сулејман Крпиќ е можно засилување на Шкендија во зимскиот преоден рок. 27-годишниот Крпиќ, кој е актуелен играч на босанскиот прволигаш Слобода Тузла, фудбалски потекнува од младинската школа на Динамо Загреб. Претходно има настапи и за Сараево и за шведски АИК. Според најавите, Крпиќ деновиве треба да се приклучи на подготовките на Шкендија во Охрид по што ќе биде одлучено околу неговиот ангажман. „Блиску сме до договор со Шкендија, но се ќе биде дефинитивно познато наредниве денови“ – вели Крпиќ за босанскиот портал „Кликс“. Интересно е дека Крпиќ, кој е поранешна голема надеж на Динамо Загреб, минатата година избегна одење во затвор откако плати 6.000 евра, по пресудата од четири месеци затвор поради насилничко однесување. Судот во Орашје го осуди Крпиќ откако на 30. август 2015 во четири часот наутро претепал еден човек кој се обидел да го одбрани неговиот другар. По ова, Крпиќ извадил челична шипка по што го бркал човекот додека тој не успеал да истрча кај ...
| | веќе видена | слични

Есенскиот шампион во Првата македонска фудбалска Шкендија со триумф над Победа (2-0) во тест средбата на „Атина Бојаџи“ ги заокружи подготовките во Охрид. Стрелци во победата на тетовските „црвено црни“ беа Стенио Жуниор и Изаир Емини кои по еднаш погодија во првото односно второто полувреме - Напорните подготовки во Охрид ги завршивме со тест средба против Победа. Добро е што победивме и секогаш јас сум задоволен после победата, а така е и сега. Нозете им беа тешки на моите фудбалери и морам да ги пофалам за нивната желба и волја за работа. - изјави Ќатип Османи тренерот на Шкендија. Тест средбите на екипите кои ќе се подготвуваат во Охрид продолжуваат на 23 јануари.
| | веќе видена | слични

Зимски победнички старт на Шкендија. Актуелниот лидер во македонскиот шампионат ја победи прилепска Победа со 2:0 во својот прв зимски контролен меч. Денеска во Охрид есенскиот првак во текот на целиот меч доминираше на теренот, одигра сосема солидно како за прв натпревар, и со головите на Жуниор во 45. и Емини во 57. минута успеа да слави на дприлепчани кои имаа нешто задоцнет старт на подготовките. .
| | веќе видена | слични

Есенскиот шампион во Првата македонска фудбалска лига, Шкендија ги започна седумдневните подготовки во Охрид. Тетовските „црвено црни“ на Спортско рекреативниот центар „Билјанини Извори“ ќе тренираат во полн ритам два пати на ден, а ако договорат противници ќе одиграат два контролни натпревари. - Во Охрид ќе тренираме комбинирано и ќе ставиме акцент на тактичкиот и физичкиот план. Исто така сакаме да одиграме два натпревари, но тоа зависи дали ќе обезбедиме противници. - изјави шефот на стручниот штаб, Ќатип Османи. Заедно со екипата во Охрид допатуваа новите три засилување кои беа презентирани на стартот од поготовките во Тетово. - Мевљан Адили е наше вистинско засилување, додека останатите двајца Селадин Мустафи и Сабит Биљали треба да се докажуваат на тренинзите и да ја чекаат својата шанса. Нам не ни треба нов фудбалер, но ако се одлучиме да купуваме тоа ќе биде само екстра фудбалер. Тетовчани првата полусезона во елитата ја завршија со осум бодови позитива во однос на Вардар, но не ни помислуваат ...
| | веќе видена | слични

Есенскиот првак Шкендија се пресели од Тетово во Охрид, а тренерот Ќатип Османи во експедицијата од 24 фудбалери не најде место за Бесарт Абдурахими и за Џелил Асани. Тие останаа во Тетово и ќе работат според индивидуална програма, затоа што не се планирани за овој дел од подготовките. Тоа е јасна порака и за двајцата дека Османи нема да смета на нив во пролетниот дел од сезоната, па најдобро би било да си побараат нова фудбалска средина. Во сениорскиот тим е приклучен и младинецот Енсар Лума, кој имаше забележителни настапи во тимот до 19 години, кој имаше настап и во квалификациите за ЛШ. Шкендија наредните седум дена ќе ги мине на охридското крајбрежје, а планирани се и два пријателски натпревари, на 12.јануари и на 16.јануари. По ова, на 20.јануари тимот ќе замине на подготовки во Анталија, Турција.
| | веќе видена | слични

Останато

Ако не победи кандидатот на СДСМ за претседател, Стево Пендаровски, спремен сум да разговарам со опозицијата за предвремени парламентарни избори, рече Зоран ...
сите 242 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 177 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, го одби беџот што му го подари лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на крајот од вечерашниот дуел на Канал 5. -Се надевам со ...
сите 216 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Босанецот Сулејман Крпиќ ја засилува Шкендија!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: