Шкариќ на мака и со Фрчко и со Фридрих

Сакајќи да го дискредитира својот помлад колега, професорот Шкариќ завчера се посрамоти, тврдејќи дека основач на Болоњскиот универзитет е Фридрих Втори, а не Фридрих Први, како што изјавил Фрчкоски, еден клик на интернет е доволен да се види дека Фрчко е во право, а Шкариќ ја утнал работата. Професорот по Уставно право, Светомир Шкариќ, завчера направил голем гаф, пред професори, асистенти и студенти, на научна трибина на Правниот факултет во Скопје, одлучно негирајќи го професорот Љубомир Фрчкоски, кој, пак, изјавил дека императорот Фридрих Први Барбароса е основач на Болоњскиот универзитет. Шкариќ пред аудиториумот излегол со податок дека основач на овој универзитет е Фридрих Втори, кого историјата не го доведува во никаква врска со познатиот универзитет. На интернет со еден клик се доаѓа до море од информации дека Фридрих Први Барбароса (Црвенобрадиот), со повелба од 1158 година го акредитирал Болоњскиот универзитет, кој се смета за најстар универзитет, кој од тогаш во континуитет функционира до ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа две последователни прес-конференции на кои што на медиумите се обратија портпаролите Димче Арсовски и ...
сите 487 | | | веќе видена

„Нашата заедничка одлука на 30 септември ќе го обезбеди нашето место во ЕУ и НАТО. Во најмоќната економска заедница на светот – ЕУ. Во најсилниот воен сојуз на ...
сите 83 | | | веќе видена

Бавното движење на бурата е повеќе загрижувачкo, отколку нејзината сила, велат метеоролозите Ураганот Флоренс стигна во Северна Каролина. Јачината на ураганот ...
сите 152 | | | веќе видена

На автобуска постојка на булевар „Крсте Мисирков“ во Скопје вчера околу 13 часот 15-годишно момче од скопското село Арачиново, физички било нападнато од друг ...
сите 193 | | | веќе видена

Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува играње со судбината не само на Косово, туку и на албанската нација, изјави албанскиот премиер ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шкариќ на мака и со Фрчко и со Фридрих

Од:
До кого (е-маил):
Порака: