Шкариќ: Јанева е одличен професионалец, сега е потребно да покаже и храброст!

Јанева има диплома од Правниот факултет во Скопје кога студиите на Универзитетот беа на високо стручно ниво. Ги има сите професионални перформанси. Ако покрај нив покаже достоинство и етика, што е клучно за извршување на функцијата, тогаш e на повидок добро кадровско решение, вели професорот Светомир Шкариќ во интервју за „Фактор“. Споре Шкариќ, добро е што Специјалниот обвинител има целосна автономија и овластувања за постапување и не е под капата на државниот јавен обвинител, со што истовремено се избегнуваат уставните принципи на единственост, хиерархија и субординација на обвинителството. Интервјуто може да го прочитате ОВДЕ(Фактор)
| | веќе видена | слични
2 копии

Добро е што специјалната обвинителка потекнува од редовите на Обвинителството, вели во интервју за порталот Фактор, професорот Светомир Шкариќ. - Од биографијата се гледа дека има искуство, поминала низ специјализирана едукација во странство за дела од организираниот криминал. Предавач е на Академијата за судии и обвинители. Таа има диплома од Правниот факултет во Скопје кога студиите на Универзитетот беа на високо стручно ниво. Ги има сите професионални перформанси. Ако покрај нив покаже достоинство и етика, што е клучно за извршување на функцијата, тогаш на повидок е добро кадровско решение. Специјалниот обвинител ќе мора храбро, одважно, стручно и достоинствено да се зафати со процесуирање на делата и сторителите на растечкиот криминал во државата и конечно да преовлада правото и правната држава - вели Шкариќ. На прашањето дали постои опасност од партиски политички притисоци и опструкции при извршување на задачите на специјалниот обвинител, професорот вели дека тоа е неизбежно, но не е невозможно човек да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 207 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 118 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 169 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шкариќ: Јанева е одличен професионалец, сега е потребно да покаже и храброст!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: