3 копии

Градот Скопје реагира на серијата на прес-конференции на ВМРО-ДПМНЕ на кои се пласираат разни невистини и шпекулации околу работата и состојбите со депонијата Дрисла. Сакаме да ја информираме јавноста дека сите наводи пласирани во јавноста за наводното преселување на струшката депонија во Скопје се невистинити и целосно ги отфрламе. Сметаме дека пласирањето на ваквите лаги и шпекулации во јавноста е крајно неодговорно однесување на ВМРО-ДПМНЕ, каде за нивните дневно политички потреби непотребно креваат паника кај граѓаните за непостоечки проблеми. Изминативе неколку месеци Градот Скопје презеде серија на чекори за подобрување на работата на оваа депонија, се во насока на подобрување на нејзината ефикасност, како и за намалување на потенцијалното загадување за животната средина. Сакаме да ја потсетиме јавноста дека само пред неколку денови, на иницијатива на градоначалникот Шилегов, за прв пат е поставен филтер на инсенератор за согорување на медицински отпад во Дрила. Дополнително, во постапка е и ...
| | веќе видена | слични

Со него разговаравме за сите теми поврзани од делокругот на неговата позиција и за перспективите за развој на Македонската метропола. Шилегов во „Само Вистина“ изјави дека кога дошол на оваа позиција затекнал долг во Град Скопје од над 40 милиони евра и голема превработеност, како во градската администрација така и во јавните претпријатија по што најави рационализација. Имало рече Шилегов и луѓе кои земале плата а воопшто не оделе на работа. За Дрисла Шилегов рече дека е невкусен спин од ВМРО ДПМНЕ дека наводно ѓубре од депонијата во Струга се носи на Скопската депонија за што покажа и документ. Шилегов рече дека не се откажува од инсталирањето на ,, Зип лајнот,, како ни од тоа да ги размонтира галиите кој зафат вреди околу пет милиони евра, бидејќи во спротивно ако останат штетата што би се случила при прва наредна поголема поплава би била со десетици милиони евра. Ќе се воведе паркирање со плаќање и кај ,, Етно село,, во Нерези , преговорите со МПЦ биле во тек зашто тоа било нивно земјиште. Останатите тези ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека зиплајнот, за кој имаше критики од јавноста, ќе се гради. -Зиплајнот е многу убав концепт. Некој тоа го прикажа како „Шилегов ај да не прави жичница како Коце, па ќе прави зиплајн“, што не е така. Направивме паркинг кај Музејот на современа уметност, зиплајнот ќе биде од таму до ресторанот Опатија во Градски парк. Тоа не е жичница, рече Шилегов.
| | веќе видена | слични

Наследив нефункционална јавна администрација, нефункционални јавни претпријатија и долг од 2,85 милијарди денари, рече скопскиот градоначалник Петре Шилегов во денешното интервју во емисијата „Само вистина“ на Канал 5. – Во градската администрација имате, на пример, 2-3 инспектори за животна средина и 12-13 шофери. Јавните претпријатија во изминатиот период биле места каде што се згрижувал партискиот кадар, а не установи што се во служба на граѓаните – рече Шилегов и додаде дека за претходната градска власт се водат три кривични постапки за несовесно работење. Градскиот татко демантираше дека на Дрисла ќе се депонира отпад од струшката депонија и рече дека станува збор за лажна вест креирана од опозицијата. Шилегов рече дека не се откажува од инсталирањето на зип-лајн ни од тунелите под Кале. Тој рече дека бара поевтин начин за да се размонтираат галиите, иако проценката е дека тоа ќе чини околу пет милиони евра, бидејќи ако останат ја зголемуваат опасноста од поплава, а штетата во тој случај би била ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов во емисијата „Отворено“ на 24 Вести изнесе грст навреди и омаловажувања кон граѓаните кои три дена протестираа против загадувањето од депонијата Дрисла и информациите произлезени од општината Струга дека склучиле договор со ова скопско претпријатие за депонирање на струшкиот отпад во Скопје. На мета на недоличниот говор се најдоа и советниците од опозицијата кои ги нарече политички хоштаплери затоа што се противеле на таквата намера и информација која произлезе од општината Струга. Тој ја демантираше општината и соопшти дека ѓубриштето сепак нема да заврши во Скопје. -Срам да им е на совеста, примитивци, полуписмени луѓе, менталната матрица простачка политичка македонска, неписменост, политичко хоштаплерство се дел од зборовите кои ги употреби градоначалникот Шилегов и кои одеа во етерот наменети на советниците од опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните од Студеничани и Кисела Вода кои протестираа против загадувањето кое го прави депонијата. На социјалните мрежи веднаш се ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на град Скопје очигледно мува не го лази додека на булеварот „Словенија“ на еден семафор истовремено му светат сите три светла. Возачите револтирани излегуваат од своите возила и се караат на среде улица бидејќи буквално не се знае кој има предност и кој може да ја премине улицата додека сите три светла светат во исто време. А за сето тоа време Шилегов единствено нешто што прави во Скопје е сечење на дрва низ скопските општини и го носи ѓубрето од поголемите градови на Македонија во скопската депонија Дрисла.
| | веќе видена | слични

Светот на големо дискутира за патот на свилата и околу тоа се плетат разно разни геополитички приказни. И додека тоа е актуелно во светски рамки во Скопје се дикутира за патот на ѓубрето и отпадот кој треба да се донесе од струшката депонија во депонијата Дрисла во Скопје. Се работи за 200 илјади тони отпад во распаѓање кој треба да се пренесе низ најмалку 4 скопски општини и на крајот да се лоцира на подножјето на Водно на јужната страна каде се наоѓа и депонијата Дрисла. Практично се работи за еколошка бомба со која се загрозува здравјето на скопјани, и не е само во прашање здравјето на жителите на Студеничани и Кисела Вода каде непосредно се наоѓа депонијата, туку се работи и за здравјето на илјадници скопјани низ чии улици ќе се разнесува отпадот во распаѓање. Загрозени се општините Ѓорче Петров, Бутел, Гази Баба, Аеродром, како и Кисела Вода и Студеничани. Една од можните траси е и скопската обиколница каде ќе минуваат камионите со ѓубре, но сепак тие треба да го заобиколат Ѓорче Петров, Карпош и Бутел, ...
| | веќе видена | слични

Шилегов наместо метропола од Скопје прави главна депонија, 200 илјади тони отпад од Струга се потенцијална еколошка катастрофа. На Скопје му претстои еколошка катастрофа, а Градоначалникот Шилегов ја замајува јавноста со периферни теми. Јавното Претпријатие Дрисла договори, а Градот Скопје воден од Шилегов молчи за пренесување на Струшката депонија во Скопје. 200 илјади тони отпад во распаѓање ќе биде пренесуван низ Скопските улици и општини со цел да се транспортира во општината Студеничани каде се наоѓа скопската депонија Дрисла. 200 илјади тони отпад се еколошка потенцијална бомба и извор на заразни болести за граѓаите. Шилегов наместо метропола од Скопје прави главна депонија во државата. Струшката депонија под претпоставка да е стара десетина години значи дека се работи за околу 200 илјади тони отпад. Дополнително во Дрисла се слеваат 150 илјади тони отпад годишно од подрачјето на Скопје и 35 илјади тони отпад од Тетово. Ова е премногу за градот Скопје, под закана се сите општини под градот Скопје. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 237 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се ...
сите 158 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: