Шилегов во Париз на средби со стопанствениците и администрацијата

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, деновиве е во Париз, Франција каде што одржува состаноци со заинтересирани страни на полето на урбаниот развој и меѓународната соработка. Утрово Шилегов имаше излагање за приоритетите на Град Скопје пред членовите на работната група за одржлив град при МЕДЕФ (Стопанската комора на Франција), одржа индивидуални средби со заинтересирани компании коишто нудат свои производи од областа на градежништвото, енергетската ефикасност, урбаната мобилност, управувањето со отпад итн. Во поздравниот говор пред стопанствениците Шилегов информираше за борбата со загадувањето како најгорлив проблем на Скопје, плановите за масовно зазеленување на јавните простори, третманот на отпадните води, субвенциите за градските и приватните автобуски превозници, како и развојот на велосипедизмот во Скопје. - Насочени сме кон обновување на соработката со збратимените градови и градовите од пријателските европски земји. Зајакнувањето на меѓународните односи има големо влијание врз иднината на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според непотврдени информации до кои дошла редакцијата на Курир, утринава градоначалникот Петре Шилегов упаднал на состанокот на Синдикатот на вработени во градската управа и со погрдни зборови се обратил на своите вработени.Синдикалниот состанок бил затоа што вработените во градската управа биле револтирани што проблемот со паркинг просторот пред бараките на Град Скопје наместо да се реши, се продлабочува.Имено, минатата недела по ургенција на Шилегов биле викнати служби од „Паркинзи Скопје" за да стават канџи на возилата на вработените кои до тогаш бесплатно го користеле паркинг просторот.Но, главниот шок бил поради дрското однесување на Шилегов кон своите вработени, високиот тон и погрдните зборови кои ги упатил на присутните, пишува Курир.Сведок раскажува дека тој се обратил со зборовите "Вие ли ќе ми правите штрајк, вие сте гом*а и ѓубре администрација", рекол Шилегов.Тој им кажал дека сите кои земаат плата и оние од 12.000 и оние со над 30.000 мора да плаќаат иста карта за паркирање, и дека е ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Шилегов во рамките на работната посета во Виена денеска имаше средби со Градоначалникот и Претседател на Покраината Виена д-р Михаел Хојпл. На средбата, градоначалниците дискутираа за развојните визии на новото градско раководство, како и за идеите и праксата што Виена може да му ги пренесе на Скопје на ова поле. Исто така, на средбата беа разменети и искуства за градското зонско паркирање и паркинг просторот во двата градови. Шилегов во текот на денешниот ден, оствари средба и со заменик- градоначалникот на Виена, Марија Василаку, која е одговорна за урбанизам и сообраќај, заштита на животна средина, енергетско планирање и учество на граѓаните во креирање јавни градски политики во Виена. На оваа средба, Шилегов и Василаку разговараа за јавниот транспорт и негово ефикасно воспоставување, за проектите на споделување велосипеди, како и за развојот на Скопје во енергетско ефикасен, зелен и паметен град. Покрај овие две средби, градоначалникот Шилегов се сретна и со раководителот на Туристичкото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Добро е тоа што Шилегов сака да си игра градинар и да сади качунки и кокичиња, исто како што нема ништо лошо и во неговата желба да биде диџеј и да организира журки за поместување на една автобуска станица. Се е тоа во ред, доколку го прави во слободно време, но граѓаните очекуваат конечно и да сработи нешто за тоа за кое што е платен, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Петре Шилегов во овие 5 месеци не изработи апсолутно ништо. Нема ниту еден проект со кој ќе се пофали пред жителите на Град Скопје. Градската администрација предводена од Петре Шилегов освен што се занимава со стопирање на речиси сите проекти започнати во време на ВМРО-ДПМНЕ, вклучувајќи и изградба на улици, булевари, паркови, водовод и канализација, речиси ништо друго нема понудено па затоа садење на трева, одбележување на паркинг места и отворање на автобуска постројка за него се врвен дострел, стои во реакцијата на партијата и се додава: „Петре Шилегов станува најнеспособниот и најнеуспешен градоначалник на Град Скопје. Ако во првите 5 месеци вака се ...
| | веќе видена | слични

Се е тоа во ред, доколку го прави во слободно време, но граѓаните очекуваат конечно и да сработи нешто за тоа за кое што е платен. Петре Шилегов во овие 5 месеци не изработи апсолутно ништо. Нема ниту еден проект со кој ќе се пофали пред жителите на Град Скопје. Градската администрација предводена од Петре Шилегов освен што се занимава со стопирање на речиси сите проекти започнати во време на ВМРО-ДПМНЕ, вклучувајќи и изградба на улици, булевари, паркови, водовод и канализација, речиси ништо друго нема понудено па затоа садење на трева, одбележување на паркинг места и отворање на автобуска постројка за него се врвен дострел. Петре Шилегов станува најнеспособниот и најнеуспешен градоначалник на Град Скопје. Ако во првите 5 месеци вака се однесува и се грижи за интересите на граѓаните тогаш разочарувањето од ден на ден е се поголемо. /МИА
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Петре Шилегов им го укина бесплатното паркирање на вработените во Град Скопје. Завчера контролори на ЈП „Градски паркинг“ ги казнувале вработените кои немале платено за паркирање и ги информирале дека добиле налог од градоначалникот Шилегов бесплатното паркирање да биде укинато односно од 1 април сите треба да платат за месечна паркинг карта. Градоначалникот Петре Шилегов за САКАМДАКАЖАМ.МК потврдува дека им било кажано на административците дека бесплатното паркирање не важи повеќе. „Кога можат останатите жители на Скопје да плаќаат за паркирање и да имаат месечни карти, зошто вработените во Градот да се паркираат бесплатно на паркинг на кој се наплаќа. Не знам зошто досега тоа им било дозволено. Правилата мора да важат за сите, не може вработени во Град Скопје да бидат привилегирани“, вели градоначалникот Шилегов.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Петре Шилегов им го укина бесплатното паркирање на вработените во Град Скопје. Како што пренесува СДК , на улицата пред бараките на Градското собрание, иако е воведено зонско паркирање, административците не плаќале. Првин кога било воведено зонското паркирање пред бараките им биле дадени бесплатни налепници, но потоа налепниците не им биле продолжени, туку секој си паркирал слободно бидејќи контролорите на ЈП „Градски паркинг“ не ги казнувале оти им било речено дека паркингот за вработените треба да биде бесплатен. Освен на улицата пред бараките, вработените бесплатно се паркирале и на паркингот кај Зоолошката градина, каде исто така има зонско паркирање. Вчера контролори на ЈП „Градски паркинг“ ги казнувале вработените кои немале платено за паркирање и ги информирале дека добиле налог од градоначалникот Шилегов бесплатното паркирање да биде укинато односно од 1 април сите треба да платат за месечна паркинг карта. Градоначалникот Петре Шилегов за САКАМДАКАЖАМ.МК потврдува дека им било кажано ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на прес-конференција на прашањето за одлуката за стопирање на изградбата на скопскиот Луна парк изјави дека Скопје заслужува сериозни и трајни решенија. Градската администрација темелно работи и ќе обезбеди сигурно и трајно решение, а скопјани ќе имаат нов и модерен Луна парк, изработен по европски стандарди, пренесува Фактор. Прашан како ќе се обесштетат фирмите кои потпишале договори и колку од планираните 6,5 милиони се потрошени досега, Шилегов рече дека се е тоа дел од постапката што во моментот ја работат и дека добро планирање ќе ги намали трошоците на градот. – Тие се тековни пари. Околу 80 проценти се платени. Тоа се договори што јас како градоначалник ги наследив и ќе ги исполнам. Меѓутоа, концептот на Луна парк е сосема поинаква работа и граѓаните не заслужуваат импровизација, рече Шилегов. На прашањето пак, дали Луна паркот ќе оди под концесија, Шилегов рече дека тоа ќе биде споделено со јавноста кога работите ќе бидат зрели за споделување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје заслужува сериозни и трајни решенија. Градската администрација темелно работи и ќе обезбеди сигурно и трајно решение, а скопјани ќе имаат нов и модерен Луна парк, изработен по европски стандарди. Тоа го изјави скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на денешната прес-конференција, прашан за одлуката за стопирање на изградбата на скопскиот Луна парк.Прашан како ќе се обесштетат фирмите кои потпишале договори и колку од планираните 6,5 милиони се потрошени досега, Шилегов рече дека се е тоа дел од постапката што во моментот ја работат и дека добро планирање ќе ги намали трошоците на градот.- Тие се тековни пари. Околу 80 проценти се платени. Тоа се договори што јас како градоначалник ги наследив и ќе ги исполнам. Меѓутоа, концептот на Луна парк е сосема поинаква работа и граѓаните не заслужуваат импровизација - рече Шилегов.За тоа дали Луна паркот ќе оди под концесија, Шилегов посочи дека тоа ќе биде споделено со јавноста, за како што рече, кога работите ќе бидат зрели за споделување.Прашан колку го ...
| | веќе видена | слични

Детската атракција - Луна паркот нема да се гради. Петре Шилегов ја стопираше изградбата и наместо Градот да го гради со свои пари, сега повторно ќе се бара концесионер кој ќе стопанисува со него. Скопската атракција - Луна паркот нема да се гради. Градоначалникот Петре Шилегов ја стопираше изградбата за проектот. Наместо да го гради Градот со свои средства сега повторно ќе се бара концесионер кој ќе стопанисува со него. Сегашната идеја за градоначалникот била само импровизација. - Концептот на Луна парк е сосема поинаква работа и граѓаните не заслужуваат импровизација, рече градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Останува нејасно што ќе се случува со двата склучени договора за реализација на новиот забавен парк, кој требаше да се протега на површина од 40.000 метри квадратни. Претходниот градоначалник Коце Трајановски во неколку наврати распишуваше повици за пронаоѓање на приватен концесионер. По неколкуте пропаднати меѓународни тендери, беше одлучено Градот да го гради од сопствени средства. Досега во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и ...
сите 167 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена

Вкусни домашни кроасани од лиснато тесто. 750 гр лиснато тесто 100 гр вишни малку цимет 2 кесички ванилин шеќер 1 пудинг од ванила 4 лажички густин 1 лажица ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов во Париз на средби со стопанствениците и администрацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: