Шилегов: со буџетот го подобруваме животот на ѓраѓаните во Скопје


На денешната дванаесетта седница на Советот на Град Скопје советниците расправаа по Предлог-изменувањето и дополнувањето на Буџетот на Град Скопје за 2018 година. - Со предлогот за изменување и дополнување на Буџетот на Град Скопје за 2018 година вкупниот буџет се зголемува за 80 милиони денари, што претставува зголемување од 1,3% во однос на првичниот буџет. Зголемувањето се врши во буџетот на дотации, заради буџетирање на непотрошениот вишок на приходи од минатата година (63 милиони денари) и поголемата дотација за 2018 година во областа на средното образование и културата (15 милиони денари). Зголемување се предлага и во буџетот на донации, (28 милиони денари) согласно со динамиката на реализација на донаторските проекти и воведување нови донаторски проекти – рече денеска градоначалникот Шилегов, пред советниците. Тој додаде дека Основниот буџет во вкупен износ е намален за 27 милиони денари, при што се предлагаат повеќе измени по програми и проекти во согласност со проценетата динамика на реализација ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денес изјави дека ќе воведе нова давачка, а таа е плаќање на паркинг за мотори. Висината на цената на паркингот не ја соопшти, но најави дека тоа ќе го направи многу брзо. Советникот на ВМРО-ДПМНЕ, Лука Кржаловски, го праша Шилегов дали е точно дека ќе се воведе нова давачка, односно дали граѓаните, а пред се младите, ќе мора да плаќаат за паркинг на мотори, давачка која до сега не постоеше. На ова Шилегов одговори дека многу брзо ќе се воведе паркинг за мотори. Инаку, ова не е единствената нова давачка. Претходно имаше и друга, кога беше воведена А1 зоната за паркирање, каде паркинг билет за еден час чини 100 денари.
| | веќе видена | слични

Гранките и останатиот биолошки отпад од скопските паркови и зелените површини ќе се користат како алтернативно гориво при производството на цементарница УСЈЕ. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов и главниот извршен директор на цементарница УСЈЕ Борис Хрисафов денеска ја презентираа најновата инвестиција за искористување на биомасата во производствениот процес. Градот Скопје со оваа компанија има започнато начелни разговори како дел од Стратегијата за управување со комуналниот отпад на Град Скопје во однос на ова прашање. „Ние како Град Скопје кога веќе започнуваме, отворивме и центри за рециклажа на дел од органскиот отпад што е подобен да се користи како алтернативно гориво по процесот на рециклирање и може да биде употребен, овдека зборувам и за гранките што се сечат од дрвјата и за друг вид биолошки отпад којшто сега се складира и претставува загадување на животната средина“ изјави градоначалникот Петре Шилегов. Искористувањето на гранките, растенијата и останатите отпадоци од скопските паркови како ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов и главниот извршен директор на Цементарница Усје, Борис Хрисафов, денеска на отворениот ден на компанијата, на новинарите и на претставниците на невладините организации и граѓански здруженија од областа на одржливиот развој и животната средина, им ги презентираа вложувањата во овој сегмент, согласно со националните и со меѓународните стандарди. – Градот Скопје ја продолжува секојдневната грижа за здравата животна средина, и иако овој капацитет е под А интегрирана дозвола, се наоѓа во нашиот град и јас како градоначалник на градот чувствувам обврска и кон граѓаните и кон сите скопјани во оваа перманентна борба, без оглед што Министерството е надлежно, да учествуваме сите како институции. Впрочем, исто беше и со Дрисла, и знаете дека иако не беше наша надлежност го решивме тој проблем, рече Шилегов. Тука сме, рече тој, за да се увериме и ние како градска администрација, меѓутоа и невладините организации којшто се овдека присутни со нас, како и вие медиумите, да вршиме еден ...
| | веќе видена | слични

Дрвја, гранки и лисја што се собираат низ Скопје ќе се горат во печките на „Цементарница Усје“. Наместо на депонијата „Дрисла“ дел од сувиот отпадот од градот ќе се носи во „Цементарница“ каде потоа со согорувањето ќе се користи како алтернативно гориво во производството на цемент. Постројката за согорување отпад ќе биде ставена во функција летово, а вкупната инвестиција е од 1,5 до 2 милиони евра. „Веднаш штом ќе биде монтирана ќе почнеме да откупуваме биомаса од Градот Скопје а веќе преговараме со земјоделски производители од Кочани, Штип, Чешиново, Облешево. Ќе набавиме и специјални приколки за собирање на оризова лушпа, која лета и е голем проблем за земјоделците. Ќе набавиме и машина за сецкање на текстил за да може и тој да се користи и тоа како дел од алтернативните горива“, рече Борис Хрисафов, главен извршен директор на „Цементарница Усје“. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов при посетата на „Усје“ рече дека Градот годинава ќе набави нови контејнери од кои дел ќе бидат наменети за селекција на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Цементарница УСЈЕ е современа компанија во чија основа е одржливиот развој и грижата за животната средина. Во изминативе 20 години инвестирани се над 80 милиони евра токму во проекти за модернизација на технолошкиот процес, на производните практики и на целокупното функционирање на УСЈЕ иза поддршка на заедницата. Ова е еден од заклучоците од средбата на менаџментот на Цементарницата со претставници на Град Скопје и со невладини и граѓански здруженија, во рамки на Отворените денови во УСЈЕ, во чиј фокус беше грижата за животната средина. “Ние сме горди што дел од нашите интерни критериуми и процедури се построги од пропишаните норми и стандарди. Добар показател за тоа се мерењата на емисиите од производствениот процес кои покажуваат дека тие се континуирано пониски, а некои и неколкукратно, од законски дозволените. Тоа е резултат на современата техологија која ја применуваме, но и на високата компаниска култура, во која грижата за животната средина е дефинирана како врвен приоритет и предуслов за успех на ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Петре Шилегов, невладините организации и граѓанските здруженија од областа на одржливиот развој и грижата за животната средина беа во посета на фабриката цементарница „Усје“. Директорот на „Усје“ им ги презентираше приоритетите на цементарницата за заштита на животната средина.
| | веќе видена | слични

Новиот закон за енергетика очигледно значајно ја смени поставеноста на играчите но сепак а прашањето кое сега мачи многумина е што ќе се случува со испораката на парно до Скопјани. Додека се кршат копјата околу дистрибуцијата, многу од неодговорените прашања се кај производителите на топлинската енергија, ако се знае дека во тој дел голем удел има гасната централа ТЕ-ТО, која пак е во должничко доверителски односи со Топлификација. Лиценците за производство, пренос и дистрибуција на топлинска енергија во овој момент се во раце на Балкан енерџи груп (БЕГ) . Детали читајте тука.
| | веќе видена | слични

Што ќе се случува со испораката на топлинска енергија до граѓаните во Скопје кога ќе почне грејната сезона годинава е моментно прашање од милион долари. Заплеткани сопственички врски, долгови, стечаи, нови претпријатија кои се во трка да ја дистрибуираат енергијата до домаќинствата кои е приклучени на градската мрежа. Голем удел во тоа има новиот закон за енергетика кои значајно ја смени поставеноста на играчите, но не помалку за хаосот придонесува и ескалацијата на наталожените проблеми меѓу нив во сето време кое помина досега. Моментно, компанијата Балкан енерџи груп (БЕГ) ги има лиценците за производство, пренос и дистрибуција на топлинска енергија. Во таа улога е од 2013 година, а тоа набрзо, барем според најавите може да се промени поради тоа што град Скопје веќе формираше ново претпријатија за дистрибуција на енергијата до домовите, за што градоначаникот Петре Шилегов основа влече од новиот Закон за енергетика кое тоа го дозволува. Ако тоа се случи дали БЕГ ќе остане производител, што ќе прави ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Петре Шилегов се уште не испратил барање до Министерството за економија за лиценца Град Скопје да ја превзеде топловодната мрежа за парно-греење. Одговорајќи на новинарско прашање за барањето на градоначалникот Петре Шилегов дистрибутивната мрежа за парно греење од БЕГ да ја преземе Градот, министерот за економија Кресник Бектеши рече дека за ова нема добиено официјално писмо. – Кога ќе стигне барањето во писмена форма, ќе го разгледаме од аспект на сите можности и економска оправданост и ќе се произнесеме- одговори министерот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи во друштво со Сашо Ордановски на Телевизијата 1тв на Бојан Јовановски зборуваше како Катица си го ставила на коцка ...
сите 254 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Прекрасен рецепт кој многу едноставно се подготвува. Сопругата на шампионот на Вимблон пропагира здрава исхрана, а со целиот свет го сподели рецептот за ова ...
сите 161 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов: со буџетот го подобруваме животот на ѓраѓаните во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: