Градот Скопје реагира и ја демантира содржината на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ, во врска со ново воведената А0 зона за паркирање и промената на сообраќајниот режим за движење до Средно Водно за време на викендите и државните празници. На истата беа изнесени невистини и селективно презентирани информации со која се дезинформираат и манипулираат граѓаните. Сакаме да потенцираме дека останува на сила бесплатниот автобуски превоз и паркинг за сите коишто сакаат да го посетат Водно, а со новата услуга која ќе се воведе во наредниот период, ќе се овозможи бесплатен паркинг за возилата на лицата со посебни потреби. Самиот паркинг деновиве ќе биде уреден, а ќе се постават и заштитни банкини и столпчиња за да се оневозможи паркирање на самиот пат. Сите средства коишто ќе бидат собрани од паркирањето на Средно Водно ќе бидат наменети за одржување на парк-шумата Водно. За сите лица кои сакаа да го посетат Водно се воведе бесплатен автобуски превоз во Средно Водно, како и бесплатен паркинг за сите ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, не може да се пофали ниту со еден проект сработен за доброто на граѓаните. Наместо тоа, тој им донесе на скопјани поскап паркинг. Ако сакате да излезете во Центар, подгответе си повеќе пари за паркинг бидејќи за само еден час ќе треба да платите 100 денари. На улица „Максим Горги“, во строгиот центар на градот, функционира зонско паркирање на Градски паркинг. Таму се воведува поскапо паркирање на посочената локација со зона А0. Оваа зона беше воведена и на Водно, каде до сега паркирањето беше бесплатно. Најскапиот паркинг, зона А0, Шилегов не им го најави на скопјани во својата изборна програма.
| | веќе видена | слични
5 копии

Не е исклучена можноста наскоро и на улицата „Максим Горки" паркирањето да се наплаќа по 100 денари за првиот час, а секој нареден 50 денари, пренесува Независен. На оваа улица во строгиот центар на градот, функционира зонско паркирање на „Градски паркинг". Таа е една од локациите, како што смета градоначалникот Петре Шилегов, каде фрекфенцијата од сообраќај, поточно паркирани возила треба да се намали. Тоа би се постигнало со воведувањето на посочената локација со зона А0. „Сѐ уште правиме анализи, но голема е веројатноста новата зона да почне да се применува и на 'Максим Горки'", информира Шилегов. За прв пат, таа зона, впрочем и најскап паркинг, почна да важи од изминатиот викенд на Средно Водно.
| | веќе видена | слични
3 копии

Поставени се таблите на ЈП Градски паркинг за зонско паркирање на Средно Водно. Во А0 зоната во која е Водно паркингот се наплаќа само за време на викендите и државните празници кога и важеше забраната на Градот за автомобили, во работните денови како и досега паркингот е бесплатен. Првиот час на паркингот чини 100 денари, секој нареден 50 денари. Уште од изминатиот викенд граѓаните што ја посетија планината започнаа да плаќаат за паркирање. Освен информативни табли, Градот ги дигитализира паркинзите на Средно Водно, на кои ќе биде испишано дали има слободни паркинг места и колку. Пајак-службата кон возилата што не платиле ќе може да ги примени мерките од зонското паркирање. Ограден е и делот од патот на кој се паркираат возилата. Средствата што ќе се собираат од паркингот нема да бидат за Градски паркинг, туку ќе се користат за одржување на парк-шумата Водно. За лицата со инвалидитет на паркингот на Водно ќе има и посебни паркинг места. Според проценките на Градот на Водно паркинзите имаат капацитет за 200 ...
| | веќе видена | слични

Зонското паркирање кое се воведе на Водно се со цел да се намали загадувањето, според еден од угостителите е кривично дело и злоупотреба на службената положба и овластување, пренесе Телевизија 21. Според угостителот не може да се воведе зонско паркирање затоа што патот кој води до средно Водно е регионален пат и не може јавното претпријатие Градски паркинг да ја воведе таа услуга. Град Скопје има надлежност само за територијата на Градот и нивната ингеренција завршува кај хотелот Панорама. Ова не е прва егезибиција на Петре Шилегов. Под изговор дека Скопје се загадува тој забрани движење на возила и на тој начин речиси ги доведе до раб на егзстенција десетици семејства што имаат угостителстки објекти на средно Водно. Откако беше воведена забраната, гужвата од автомобили на паркиралиштето на Средно Водно се пресели во Нерези, кај комплексот Македонско село. Секако оваа мерка не само што се покажа како неуспешна, туку се покажа и како апсурдна зошто на тој начин не се намали загаденоста на воздухот онака како ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов се премисли. По ноемвриската забрана за движење на возилата до Средно Водно за време на викендите, од наредниот викенд сообраќајот на Водно ќе биде дозволен, ама ќе се плаќа за паркинг - 100 денари за еден час и 50 денари за секој нареден час. Бесплатните автобуси остануваат.Шилегов денеска ијави дека имало многу барања од граѓани да се дозволи движење на возила до Водно, како и на кафанџиите на кои им бил намален прометот.„Мислам дека не е добро да се оди со возила на Водно. Но одлуката која ја донесовме во ноември беше од времен карактер со цел да се среди хаосот со паркирани возила. Исто така имаше и реакции од граѓаните дека сакаат со коли да одат на Водно, како и од четирите угостителски објекти таму кои велат дека немаат работа поради забраната и мораат да ги затворат објектите доколку не се промени одлуката. Реагираа и жителите на Нерези, кои се жалеа дека паркингот кај црквата свети Пантелејмон и улицата се преплавени со коли. Воведуваме високи цени за ...
| | веќе видена | слични

Овој викенд започна новиот систем на паркирање во А0 зоната на средно Водно при што еден час возачите ќе ги чини 100 денари, а секој нареден по 50 денари. За граѓаните кои не доаѓаат со сопствено возило и натаму е понуден бесплатен автобуски презов со специјализирани линии на ЈСП кои проаѓаат и низ централното градско подрачје, пренесува Фактор . „Голем број граѓани го искористија убавото време и бесплатниот автобуски превоз и го посетија Водно. Граѓаните што решија со возила да го посетат Водно прописно паркираа и ја почитуваа ново воведната зона А0 за пакрирање. Од страна на сообраќајна полиција за непрописно паркирање беа казнети вкупно 4 физички лица. Град Скопје деновиве го уреди паркингот на Водно и постави заштитни банкини и столпчиња за да се оневозможи паркирање на самиот пат“ посочија од град Скопје. Исто така граѓаните кои одат на Водно автомобилите може бесплатно да ги паркираат во две катни гаражи на град Скопје.
| | веќе видена | слични

Регулацијата на сообраќајот на скопската планина Водно за време на викендите претрпе нови измени со тоа што се воведе прописен градски парк со обележани паркинг места, а се постави и соодветна инфраструктура покрај патот од страна на град Скопје за да не дојде до паркирање на „диво“ и создавање на огромни гужви. Така овој викенд започна новиот систем на паркирање во А0 зоната на средно Водно при што еден час возачите ќе ги чини 100 денари, а секој нареден по 50 денари. За граѓаните кои не доаѓаат со сопствено возило и натаму е понуден бесплатен автобуски презов со специјализирани линии на ЈСП кои проаѓаат и низ централното градско подрачје. „Голем број граѓани и денеска го искористија убавото време и бесплатниот автобуски превоз и го посетија Водно. Граѓаните што решија со возила да го посетат Водно прописно паркираа и ја почитуваа ново воведната зона А0 за пакрирање. Од страна на сообраќајна полиција за непрописно паркирање денеска беа казнети вкупно 4 физички лица. Град Скопје деновиве го уреди ...
| | веќе видена | слични

Зонското паркирање се воведе и на средно Водно. Обележани се паркинг местата на двата поголеми простори, а поставени се и информативните табли на кои стои дека наплатата важи само за викенд до 16 часот. Цената за првиот час е 100 денари а потоа за секој следен по 50. Граѓаните, на различен начин реагираат по оваа новина, едни сметаат дека автомобили не се потребни на Водно, други дека цените ќе ги избркаат посетителите. Додека ја вршевме нашата новинарска работа, ни пристапи човек со документи во рацете. Тој тврди дека Град Скопје нема ингеренции да наплатува паркинг на оваа локација бидејќи како што вели нивните ингеренции завршуваат кај хотелот Панорама. Вели тој што го измисли ова прави кривично дело. Но локалните власти го отфрлаа ова: Одлуката за наплаќање паркинг на Водно е донесена по регуларна постапка изгласана од Советот на Град Скопје, исто како во сите други паркинзи така и во овој, Град Скопје има право да наплаќа паркинг услуги. Како една од мерките против загадувањето, градските власти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 353 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 356 | | | веќе видена

Со масовно гласање на 5 мај, ние конечно, по 10 години, ќе добиеме вистински претседател на државата. Масовното гласање значи поддршка на концептот за НАТО и ...
сите 118 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: