Шилегов и моторџиите заеднички ги решаваат проблемите


Градоначалникот Шилегов денеска оствари средба со претставници на поголем број на мото клубови од Скопје, во врска со најавената одлука за регулирање на паркирањето за моторите. На средбата Шилегов ги образложи причините за ваквата потреба, со која ќе им се овозможи на корисниците на овие превозни средства, да можат своите мотори безбедно да ги остават на паркинзите. „Нашиот предлог е првата година оваа услуга да биде бесплатна, со цел да се изгради соодветна инфраструктура за паркирање, а потоа паркирањето на мотор за еден час да биде од 5 до 7 денари. Паркирањето на моторите кои се под 50 кубни сантиметри зафатнина, ќе биде бесплатно“, нагласи Шилегов. Членовите на мото клубовите ги образложија своите причини зошто сметаат ваква одлука не треба да не биде донесена. За изнаоѓање на решение, Шилегов и мото клубовите се согласија да формираат заедничка работна група на којашто ќе се дискутира и ќе се утврдат одлуки коишто ќе бидат во насока на регулирање на оваа област, зголемување на безбедноста и регулирање ...
| | веќе видена | слични

Иако пред извесно време градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, најави дека ќе се отстрануваат галиите од коритото на Вардар крај строгиот центар на главниот град, сега и самиот признава дека тоа би бил скап потфат по реакциите во јавноста. - И сега го зборувам истото. И сега сакам да ги тргнам, но сакам тоа да го направам што побезболно за градскиот буџет. Ваков зафат чини 6 милиони евра, од каса што годишно има 50 милиони евра. Се обидуваме да најдеме правни модалитети за тој зафат да чини што помалку пари. Да имаш градежен објект во минор коритото на Вардар е целосно неодговорно - изјави Шилегов во интервју за „Независен“.
| | веќе видена | слични

Најавената одлука на скопскиот градоначалник Петре Шилегов за регулирање на паркирањето за моторите предизвика многу дебати помеѓу граѓаните, но, секако, и помеѓу моторџиите и градоначалникот. Заедницата на моторџии најпрво викендов оствари средба со градоначалникот, а потоа нивни претставници вчера вторпат се сретнаа со него, за да ги спротивстават аргументите и ставовите, со цел да се најде прифатливо решение и за едните и за другите и воопшто за граѓаните. Многуте средби и дискусии во градското собрание веројатно ќе донесат и квалитетна одлука, која ќе биде прифатлива за двете страни. Моторџиите се децидни дека не се растревожени од давачката од 5 до 7 денари, колку што се исплашени дека моторите, нивните скапи миленици, од по 40 илјади евра, ќе им биле на „шведска маса“ на крадците. И сега тие се лесен плен за нив, а крадците, иако се познати, најчесто не се најдени. „Нова Македонија“ги спротивстави аргументите на моторџиите со оние на градоначалникот Шилегов. Моторџиите сметаат дека градоначалникот ...
| | веќе видена | слични

Пред нас е една година дискусија во која ќе треба низ разговор со мотоциклистите да утврдиме дали и каде ќе се плаќа паркингот за мотоцицклите. Ова во интервју за 1ТВ го изјави Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Вистинско време е да се стави ред во паркирањето. Скопје мора да биде град во кој ќе владее редот. Помина времето кога одлуките се носеа и градеа преку телефон, додаде Шилегов во гостувањето на телевизијата. Моторџиите викендов на мирен протест пред бараките на Градското собрание, незадоволни од најавата на градоначалникот Петре Шилегов дека ќе наплаќа за паркирањето на мотоцикли. Нагласија дека за нив е неприфатлива таквата давачка , бидејќи таква пракса нема ниту во еден европски град.
| | веќе видена | слични

За решавање на револтот кој се јави кај мотоциклистите дали треба или не да се плаќа за паркинг простор денеска претставници на неколку мотоклубови седнаа повторно на маса со таткото на Град Скопје а со цел изнаоѓање заеднички прифатливо решение за двете страни. Ваквата консултативна средба ја предложи градоначалникот Петре Шилегов откако мотоциклистите вчера ги паркираа своите мотори пред канцеларијата на Град Скопје протестирајќи против предлог идејата да се плаќа од 5 до 7 денари паркинг за мотори. На вчерашната средба мотоциклистите му порачаа на градоначалникот Шилегов да не создава проблеми и да не се обидува за како што велат мотоциклистите да им навлегува во приватниот начин на живеење. За дел од мотоциклистите ваквата идеја на градоначалникот е само обид да се пополни градскиот буџет додека Шилегов им возврати дека нема намера да заработи но дека со тие пари од 5 до 7 денари паркинг ќе ја подобрува инфраструктурата каде моторите би се паркирале. Мотоциклистите пак му возвратија дека Шилегов ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот шилегов и претставници на скопските мотоклубови на попладневната средба ќе ги пеглаат разликите и ќе бараат можни решенија за надминување на актуелниот проблем. Моторџиите вчера протестираа по најавата дека Град Скопје сака да воведе наплата на паркингот за мотори. Одлуката на Советот е одложена. Шилегов најави годинава бесплатен паркинг, а од идната 5 до 7 денари за час паркирање за мотори над 50 кубици. Мотоклубовите се согласуваат со паркинг места, но не и да се наплаќа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Професорот Љубомир Цуцуловски се огласи на социјалните мрежи по објавувањето дека моторџиите ќе треба да плаќаат паркинг. -НЕОБИЧНИ ПОУКИ. Градоналачникот на Скопје, г-дин. Петре Шилегов, одлучил да се наплатува паркинг за мотори и моторцикли. После денешната средба со моторџиите објаснил дека во првата година паркирањето на специјализираните паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ ќе било бесплатно. Потоа, откако ќе се создале навики и култура за правилно паркирање, од следната сезона (значи, догодина) предвидено е да почне да се наплаќа паркинг услугата. Логиката со која се служи градоначалникот не ми е сосема јасна, бидејќи секаде се санкционираат/казнуваат постапките сѐ додека не се стекне одредена култура и одредени навики. Потоа, нема потреба од санкции. Кај скопскиот градоначалник е обратно: откако ќе се создала култура и навики, моторџиите ќе биле казнувани. Заклучокот, т.е. поуката сама по себе следи: немојте да се однесувате културно и да создавате добри навики, бидејќи дури тогаш ќе бидете казнувани. ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, се сретна со претставници на поголем број мото-клубови од Скопје, со кои разговараше за најавената одлука за регулирање на паркирањето за моторите. Како што информираат од Градот, Шилегов ги образложил причините за ваквата потреба, со која, како што рекол, ќе им се овозможи на мотоциклистите, своите мотори безбедно да ги остават на паркинзите. „Нашиот предлог е првата година оваа услуга да биде бесплатна, со цел да се изгради соодветна инфраструктура за паркирање, а потоа паркирањето на мотор за еден час да биде од 5 до 7 денари. Паркирањето на моторите кои се под 50 кубни сантиметри зафатнина, ќе биде бесплатно“, нагласил Шилегов. Членовите на мото-клубовите, пак, ги образложиле своите причини зошто сметаат дека ваква одлука не треба да биде донесена. За изнаоѓање на решение, Шилегов и мото-клубовите се согласиле да формираат заедничка работна група која првиот состанок ќе го има веќе утре. На неа ќе се дискутира и ќе се утврдат одлуки коишто ќе бидат во насока на ...
| | веќе видена | слични

По средбата со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, моторџиите најавија дека доколку Градот опстои на намери да воведе давачка од 5 до 7 денари за паркирање на моторите, ќе ги блокираат градските улици. -Ако продолжат со муабети за паркриање ние цел град ќе го блокираме и тек тогаш ќе видиме колку сме регистрирани – рече еден од нив. Друг моторџија изјави дека се жртвува со самото тоа што одбира мотор, наместо автомобил. -Би возел автомобил, но со самото тоа што возам мотоцикл на некој начин се жртвувам и би било неприфатливо моторот да го паркриам на обележан паркинг и потоа да пешачам 500 метри или еден километар, на пример во Дебар маало каде сакам да седнам на ручек и не можам моторот да си го гледам – рече тој. Извор: Фокус
| | веќе видена | слични

Моторџиите и градот Скопје ќе формираат работна група за надминување на разликите околу плановите на градот за регулирање на паркирањето мотори. Ова е договорено на денешната средба меѓу градоначалникот Петре Шилегов и претставници од неколку мото клубови, кои денеска се собраа на предупредувачки протест во градскиот парк пред канцелариите на Град Скопје. Работната група ќе биде составена од по пет члена, а првата средба е закажана за утре во 15 часот во просториите на Град Скопје. Градоначалникот Шилегов, пред моторџиите образложи дека идејата во првата година е да се означат места за паркирање на мотори и мотоцикли на постојните паркинг зони во градот и на почетокот услугата да биде бесплатна, а веќе од следната година да почне да се наплаќа паркинг услугата од пет до седум денари за час паркинг за мотори над 50 кубни сантиметри, додека за малите мопеди паркингот ќе биде бесплатен. - Како дел од сообраќајот немате право на паркинг. Принудени сте да возите на овој начин како што се вози низ градот, кога ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

По средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон во Париз, српскиот претседател Александар Вучиќ одговарајќи на новинарски прашања рече дека очекува ...
сите 468 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Приватниот сектор е важен генератор за економски раст и затоа Владата останува посветена на креирање на соодветни политики како одговор на клучните предизвици ...
сите 134 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по ...
сите 220 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од ...
сите 276 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов и моторџиите заеднички ги решаваат проблемите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: