Како Шилегов зборува грчки среде Атина (ВИДЕО)


6 копии

Во Атина денеска имаше заедничката прес-конференција на градоначалниците на Скопје и Атина, Петре Шилегов и Јоргос Каминис. Градоначалникот на Скопје Шилегов, најпрво на присутните им се обрати на грчки јазик, по што доби силен аплауз на отворената сцена. Натаму, обраќањето продолжи на англиски јазик. На оваа прес-конференција ќе се зборува за отворените прашања помеѓу двете соседни држави и важноста на нивното брзо решавање.
| | веќе видена | слични
12 копии

Подобро е да ги решаваш проблемите отколку да ги игнорираш, вели скопскиот градоначалник за грчкиот весник „Документо“. Петре Шилегов, вели дека тој, но и премиерот Зоран Заев сакаат да ги решаваат, а не да создаваат проблеми. „Кога сакаш да решиш еден проблем, го решаваш. Кога не сакаш, не го решаваш. Она што го гледам во овој момент е дека меѓу двете влади постои едно расположение, намера да се реши проблемот“, вели Шилегов.
| | веќе видена | слични

Откако експретседателот Киро Глигоров го стори тоа во 1992 година, а Владата на Зоран Заев и практично го спроведе со преименувањето на аеродромот и на автопатот, и скопскиот градоначалник Петре Шилегов се откажа од Александар Македонски, и тоа во интервју за грчки весник. „Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја. Беше вклучен во нашата историја во последните десет години. Во основа, кога говориш за таков вид на етничка припадност, држави и народи, тоа се однесува на последните 300 години, а Александар Велики живеел пред 2.300 години. Јас претпочитам да го гледам како лидер што го цивилизираше целиот свет“, изјави Шилегов за весникот „Документо“. Потпретседателот на СДСМ одби да изнесе и лично мислење за позициите на Македонија во разговорите со Грција околу разликите за името, освен што видел „подготвеност, расположение и намера“ на двете влади за надминување на проблемот. За барањето на Грција за промени во македонскиот Устав, со кој би се отстраниле наводните иредентистички ...
| | веќе видена | слични

Кој го прати пратеникот Артан Груби на средба со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк, дали МНР или пак, самиот премиер Зоран Заев и дали пораките на грчките авторитети премиерот Заев ги пренесува токму преку Груби? Ова се прашањата кои ги поставија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ по информациите дека пратеникот на ДУИ вчера имал средба со Нимиц, а претходно излезе и со став дека решението во спорот со Грција, покрај името на државата го вклучува и идентитетот. „Министерството за надворешни работи и Премиерот Заев на средба со пратеников се должни да одговорат кој го прати Артан Груби на средба со посредникот Нимиц? ... Во пресрет на разговорите меѓу Димитров и Коѕијас се наметнува дилемата за кои одвоени прашања ќе разговараат двајцата министри? Дали ќе останат на ставот дека нема да се разговара за идентитетот, за промена на Уставот, јазикот и националноста – како што ветуваше Заев или се е ставено на маса за пазарење како што изјави Груби?“, изјави Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската ...
| | веќе видена | слични

Јас преферирам да го гледам како лидер што го цивилизираше целиот свет, објаснува градоначалникот на Скопје во интервјуто за весникот „Документо“. Запрашан дали се согласува со изјавата на претседателот Киро Глигоров дека сме Словени што дошле по Александар Велики, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов во изјавата за грчки медиум што ја пренесува МИА вели дека Александар Велики го гледа како лидер што го цивилизирал целиот свет. Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја. Беше вклучен во нашата историја во последните десет години. Во основа, кога говориш за таков вид на етничка припадност, држави и народи, тоа се однесува на последните 300 години, додека пак Александар Велики, живеел пред 2300 години. Јас преферирам да го гледам како лидер што го цивилизираше целиот свет, објаснува градоначалникот на Скопје во интервјуто за весникот „Документо“.
| | веќе видена | слични

„Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја“ е насловот на интервјуто на скопскиот градоначалник Петре Шилегов дадено за грчкиот весник „Документо“ за време на неговата посета на Атина. – Кога сакаш да решиш еден проблем, го решаваш. Кога не сакаш, не го решаваш. Она што го гледам во овој момент е дека меѓу двете влади постои едно расположение, намера да се реши проблемот, вели Шилегов. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во интервјуто Шилегов говори за проблемот што Грција го има со нашето уставно име, за направените промени во Уставот, за Александар Велики, но и за соработката меѓу двата главни градови. И вели дека Александар Велики не бил ден од нашата регуларна историја и бил вклучен во последните 10 години. На прашањето за евентуалните уставни промени што Грција ги бара од нас, скопскиот градоначалник објаснува дека постои член во Уставот според кој Македонија нема територијални претензии од соседните земји. – За конкретното прашање го променивме нашиот Устав во 1992. Во ...
| | веќе видена | слични

Подобро е да ги решаваш проблемите отколку да ги игнорираш, вели скопскиот градоначалник за грчкиот весник „Документо“. - Кога сакаш да решиш еден проблем, го решаваш. Кога не сакаш, не го решаваш. Она што го гледам во овој момент е дека меѓу двете влади постои едно расположение, намера да се реши проблемот, вели Шилегов. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во интервјуто под наслов „Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја“, Петре Шилегов говори за проблемот што Грција го има со нашето уставно име, за направените промени во Уставот, за Александар Велики, но и за соработката меѓу двата главни градови. На прашањето за евентуалните уставни промени што Грција ги бара од нас, скопскиот градоначалник објаснува дека постои член во Уставот според кој Македонија нема територијални претензии од соседните земји. - За конкретното прашање го променивме нашиот устав во 1992. Во нашиот Устав не постои член што поддржува такво нешто за ниту една земја. Секако, постои член во нашиот устав ...
| | веќе видена | слични

Соработката со соседите е најдобриот начин за заеднички соживот, вели во ексклузивно интервју за Канал 5, Атинскиот градоначалник Јоргос Каминис, кој пред два дена беше домаќин на Скопскиот градоначалник Шилегов. Според него, решението во односите лежи во уривањето на стереотипите. Тамара Стојкова во Атина разговараше со Каминис.
| | веќе видена | слични

По бисерот на Шекеринска дека националност е исто што и статус на граѓанство, еве нов изблик на “духовитост“: правникот во мирување Петре Шилегов ја дели историјата на “регуларна“ и историска историја... Подобро е да ги решаваш проблемите отколку да ги игнорираш, вели скопскиот градоначалник за грчкиот весник „Документо".Петре Шилегов, вели дека тој, но и премиерот Зоран Заев сакаат да ги решаваат, а не да создаваат проблеми.– Кога сакаш да решиш еден проблем, го решаваш. Кога не сакаш, не го решаваш. Она што го гледам во овој момент е дека меѓу двете влади постои едно расположение, намера да се реши проблемот, вели Шилегов.Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во интервјуто под наслов „Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја", Петре Шилегов говори за проблемот што Грција го има со нашето уставно име, за направените промени во Уставот, за Александар Велики, но и за соработката меѓу двата главни градови.На прашањето за евентуалните уставни промени што Грција ги бара од нас, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопскиот татко Петре Шилегов даде интервју за грчкиот „Документо”, каде покрај за напорите а решавање на спорот за името, беше запрашан и за неговото обраќање на Грчки на прес-конференцијата во Атина. Шилегов на прашањето од каде знае Грчки и дали има поврзаност со Грција одговори: – Мојот дедо бил роден во село во близина на Воден. Од Грција заминал во средината на 20. век. Сепак тоа не е причината, сум поминал многу делови во Грција, па така знам малку грчки, вели Шилегов.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 267 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, денеска е во посета на граѓаните на Валандово, Дојран, Богданци, а во Гевгелија ќе се одржи отворена ...
сите 147 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како Шилегов зборува грчки среде Атина (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: