Шесто издание на „Мариово офф роуд искуство“

2 копии

Прилеп - Во Мариово денеска по 6. пат почнува аутдор фестивал „Мариово офф роуд искуство“, во организација на здружението „Вело Европа“ од Скопје и општина Прилеп. Активностите и кампот годинава ќе бидат сместени во манастирот „Свети Илија“ во село Мелница. Фестивалот, како што информираат од општина Прилеп, освен турите со планински велосипедизам годинава ќе понуди и други новитети како влегување во пештери, искачување на неколку планински врвови и концерт на чалгискиот оркестар при МРТ. Организаторот на аутдор фестивалот Слободан Трајковски, изјави дека покрај планинскиот велосипедизам, годинава ќе има и планинско трчање, аеробик, болдеринг и спелеологија. - Целта и мотото на годинашното издание на фестивалот е „Уживаме во Мариово“. Со текот на годините го поставивме Мариово во календарот на аутдор активностите на спортистите во Македонија и веќе се дефинираше групата на луѓе кои се искрени љубители на овие спортови, љубители на престојот во природа и конкретно љубители на Мариово. Оваа година очекуваме да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Планински велосипедизам, планинарење, спелеологија, аеробик, концерти, дружење и многу забава. Ова беше сликата од шестиот по ред аутдор фестивал „Mariovo off road experience“, кој се одржа во манастирот Свети Илија во селото Мелница во Мариово и кој стана вистински препознатлив бренд не само за Прилеп туку и за цела Македонија. На фестивалот годинава имаше околу 300 учесници и тој понуди доста новини и интересни атракциии од кои најпривлечна беше влегувањето во Мелничката пештера, активност која ја организираше спелеолошкиот клуб „Златоврв“ од Прилеп. Исто така се организираше и планинарска тура на која учесниците искачија три планински врвови во Мариово. Главна активност секако беше планинскиот велосипедизам кој беше поделен во две тури. Едната долга 50 км., а другата 30 км. Учесниците на овие тури посетија повеќе села во Мариово, како Витолиште, Полчиште, Бешиште, Сатока, Градешница, Зовиќ и селото Манастир. „Три години се занимавам со планински велосипедизам, за прв пат сум тука на оваа тура по препорака ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска и утре во Мариово по 6-ти пат ќе се одржува аутдор фестивалот „Mariovo off road experience“. Организатори на фестивалот се здружението „Вело Европа“ од Скопје и општина Прилеп. Фестивалот освен турите со планински велосипедизам годинава ќе понуди и други новитети, меѓу кои влегување во пештери, искачување на неколку планински врвови и концерт на чалгискиот оркестар при МРТ. Според Слободан Трајковски од Здружението „Вело Европа“ денеска во манастирот „Свети Илија“ во Мелница пристигнуаат околу 300 учесници. – Имаме учесници од цела Македонија. Веќе по 6-ти пат се одржува Фестивалот. За да поттикнеме уште повеќе љубопитност да се доживее Мариово, освен велосипедските тури и планинарењето, годинава за прв пат од Спелеолошкиот клуб „Златоврв“ од Прилеп спелеолозите водат ентузијасти од цела Македонија да им ја покажат и да ја доживеат мелничката Пештера, рече Трајкоски кај кампот поставен околу манастирот „Свети Илија“ кај Мелница, Мариово. Денеска две групи со 20-ина ентузијасти ја посетија Мелничката ...
| | веќе видена | слични

Според Слободан Трајковски од Здружението „Вело Европа“ денеска во манастирот „Свети Илија“ во Мелница пристигнуаат околу 300 учесници. - Имаме учесници од цела Македонија. Веќе по 6-ти пат се одржува Фестивалот. За да поттикнеме уште повеќе љубопитност да се доживее Мариово, освен велосипедските тури и планинарењето, годинава за прв пат од Спелеолошкиот клуб „Златоврв“ од Прилеп спелеолозите водат ентузијасти од цела Македонија да им ја покажат и да ја доживеат мелничката Пештера, рече Трајкоски кај кампот поставен околу манастирот „Свети Илија“ кај Мелница, Мариово. Денеска две групи со 20-ина ентузијасти ја посетија Мелничката пештера. Според Марјан Темовски од СК „Златоврв“ Мелничката пештера 1 е најголема хоризонтална пештера во регионот. - Мелничката пештера ја откривме пред десеттина години и се уште се истражува. Долга е околу 700 метри. не може прецизно да се каже од кога датира, но е многу стара. Постара е од блиската пештера во Мариово која веќе е датирана од пред еден и пол милиони години. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 112 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 107 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 202 | | | веќе видена

Во случајот со дивоградбите на советникот од ДУИ во Охрид ќе покажеме , најпрвин локалната власт а за многу брзо време и извршната власт , што значи законот и ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шесто издание на „Мариово офф роуд искуство“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: