Шест мртви во експлозија во Пакистан

Најмалку шест луѓе се убиени во експлозија на бомба во непиосредна близина на пакистанскиот град Пешавар, соопшти локалната полиција Бомбата била поставена на автобуска станица во близина на пазар во гратчето Матани, околу 20 километри јужно од Пешавар. Матани е блиску до племенските региони, каде што владее целосно безакони и до авганистанската граница. Се’ уште не е јасно кој стои зад нападот, во кој биле повредени најмалку 10 луѓе. Нападот се случи на само еден деен откакко се појавија извештаите дека врвниот оперативец на ал Каеда, Илјас Кашмири , е убиен во напад на американско беспилотно летало во племенскиот регион во провинцијата Јужен Вазиристан. Откако беше убиен Осама бин ладен , во Пакистан беа нападнати полициска академија, поморска база, владини објекти, полицикса станица и конвој на американскиот конзулат.
| | веќе видена | слични

Пакистан Бомба денеска експлодира во возило кое било паркирано на автобуска станица во близина на пакистанскиот град Пешевар, при што загинаа шест, а повредени се 11 луѓе, соопшти локалната полиција. - Имаме информации дека шест лица загинаа, а 11 се ранети, изјави високиот полициски службеник Калам Кан, додавајќи дека од експлозијата биле уништени и некои други возила. Според него, единаесетмината повредени веднаш биле пренесени во болница во Пешевар, а само една жена се наоѓа во критична состојба. Возилото било паркирано во близина на пазар во Матана, околу 20 километри јужно од Пешевар, кој се наоѓа во близина на пакистанскиот племенски регион кој граничи со Авганистан. Еден очевидец тврди дека маж влегол во автомобилот кој требал да замине кон Пешевар и оставил некаков пакет, а на присутните на станицата им кажал дека брзо ќе се врати.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шест мртви во експлозија во Пакистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: