ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Автопатот Демир Капија- Смоквица- вистинско инженерско ремек дело

3 копии

Финишира автопатот Демир Капија- Смоквица, едно од најголемите градежни достигнувања што Македонија ги памети до денес. Автопатот кој наскоро ќе биде уштен во употреба е во должина од 28,2 километри, инвестиција вредна 217 милиони евра. Фотографиите и видеото кое го објавија од грчката компанија „Актор”, која беше изведувач на работите на автопатот, е доказ дека се работи за вистинско инженерско ремек дело. Сите фотографии може да ги погледнете на овој линк .
| | веќе видена | слични
2 копии

ЈП за државни патишта објави оглас за доделување на договор за јавна набавка на кабини за наплатни станици – јавува еМагазин. Според објавата на Електронскиот систем за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 14.000.000 денари или околу 230.000 евра без ДДВ, пишува порталот еМагазин.Според законот овие возила не треба да плаќаат патарина!Како што може да се забележи од описот на јавната набавка се работи за инсталација на кабини за пресонал која треба да приврши за 30 месеци.Инаку, на почетокот од минатата година ЈП за државни патишта објави дека на новите автопатишта кои се градат треба да бидат поставени шест нови патарини.На автопатската делница Демир Капија – Смоквица која треба да биде пуштена во употреба до крајот на месецов предвидено е да бидат поставени три нови патарини.Две нови патарини е предвидено да бидат поставени и на автопатот Миладиновци – Штип кој што исто така треба да биде завршен годинава, а на автопатот Кичево – Охрид кој се очекува биде пуштен во употреба на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови „Blue Velvet“, „Eraserhead“ и „Mulholland Drive“, за весникот „Сандеј Морнинг Хеларлд“ потврди дека веќе нема да снима филмови, пренесува „Индепендент“. -Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување – „Inland Empire“ од 2006 година – воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е“. За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс“, која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид Линч: Уметнички живот“, што во кината премиерно ќе се прикаже на 14 јули.
| | веќе видена | слични
2 копии

За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс", која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови „Blue Velvet", „Eraserhead" и „Mulholland Drive", за весникот „Сандеј Морнинг Хеларлд" потврди дека веќе нема да снима филмови, пренесува „Индепендент". -Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување - „Inland Empire" од 2006 година - воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е". За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс", која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид ...
| | веќе видена | слични

-Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување – „Inland Empire“ од 2006 година – воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е“. За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс“, која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид Линч: Уметнички живот“, што во кината премиерно ќе се прикаже на 14 јули.
| | веќе видена | слични

Авторот на филмските хитови "Blue Velvet", "Eraserhead", "Mullholand drive", "Inland Empire" и други, американскиот режисер Дејвид Линч за весникот "Sunday Morning Herald", изјавил дека повеќе нема да снима филмови. Како што пренесеуваат светсите медиуми, причина за ваквата одлука на Линч било тоа што според него, квалитетните филмови не успеаваат да остварат солидна заработка, а филмовите кои се покажале како успешни тој не сака да ги работи. Љубителите на седмата уметност сепак ќе може да уживаат во филмските мајстории на Линч кој го режира продолжението на култната серија "Twin peaks", која премиерно ќе почне да се прикажува овој месец. Исто така Линч работи на документарецот посветен на неговиот уметнички живот.
| | веќе видена | слични

Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови како „Син сомот“, „Мулхоланд драјв“, за „Сандеј морнинг хералд“ изјавил дека повеќе нема да снима филмови. - Работите многу се изменија. Голем број на филмови што може да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмови кои се покажаа успешни, не се она што сакам да го работам - изјавил режисерот. На прашање дали неговото најскоро, најголемо остварување од 2006 година (Inland Empire) e воедно и негов последен филм, Линч одговорил „да“. Сепак, љубителите на опусот на славниот режисер ќе може да уживаат во продолжението на серијата „Твин пикс“, која на 21 мај се враќа на малите екрани, по 16 години пауза.
| | веќе видена | слични
2 копии

Почнува градежната сезона на македонските патишта. Јавното претпријатие за државни патишта склучи договори вредни 4,8 милиони евра за реконструкција на 11 регионални патни правци. На реконструкцијата ќе работат шест компании. Според годишната програма, во 2017 година планирано е да реконтруираат вкупно 37 регионални патни правци. За овие 11 за кој веќе е склучен договор инветситор е ЈП за државни патишта, а останатите ќе ги санира Македонија пат за што ќе бидат одвоени околу 4 милиони евра. Покрај за санација, годинава се предвидени средства и за изградба на три експресни патишта кои ќе бидат на ниво на автопат и се со должина од над 100 километри. Паралелно тече изградбата и на 200 километри автопатска мрежа. Вкупно за македонските патишта годинава се планирани 300 милиони евра. Годинава ќе биде готов првиот и трите автопати кои се во градба. На делницата Демир Капија Смоквица се завршени над 90% од работите и наскоро може да се очекува дека ќе биде пуштен во сообраќај.
| | веќе видена | слични

Се комплетира Kоридорот 10 во Македонија и наскоро ќе се вози по автопат с` до Грција. На делницата Демир Kапија - Смоквица веќе се завршени 92 процента од работите, а преостанува да се допостави уште сигнализацијата и дел од електрификацијата. Автопатот во должина од 28,2 километри претставува инвестиција вредна 217,7 милиони евра обезбедени со грант од Европската комисија, заем од Европската инвестициска банка и од Европската банка за обнова и развој, како и со средства од државниот буџет. Делницата, која почна да се гради кон крајот на 2012 година, минува надвор од Демиркаписката Kлисура од десната страна на реката Вардар. По трасата има два тунела со должина од 1.200 метри, 6 моста долги од 100 до 500 метри, исто толку потпатници и два натпатника. Сообраќајницата е широка 25,6 метри, со две ленти за возење, една за застанување и средиштен зелен појас широк три метри. Издигање на ниво на автопат Неофицијално се вели дека на новата делница ќе има уште една нова патарина. Поточно, ќе бидат изградени две ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 300 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните ...
сите 217 | | | веќе видена

Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот. ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Автопатот Демир Капија- Смоквица- вистинско инженерско ремек дело

Од:
До кого (е-маил):
Порака: