На мостот Естекада,отстрането возилото во дефект

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека пред малку беше отстрането возилото во дефект што се наоѓаше на мостот Естекада во насока на движење од булеварот Киро Глигоров кон населбата Автокоманда во средната сообраќајна лента пред семафорите, па сега сообраќајот на овој потег се одвива непречено и без застој.
| | веќе видена | слични
6 копии

Владина делегација денеска положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, кој почина на денешен ден во 2012 година. Делегацијата, како што информираат од Влада, била предводена од министерот за култура Роберт Алаѓозовски, придружуван од министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и заменик министерот за локална самоуправа Дејан Павлески. Киро Глигоров беше избран за Претседател на Република Македонија на 27 јануари 1991 година и беше на функцијата до 19 ноември 1999 година.
| | веќе видена | слични

Со положување цвеќе на гробот на Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија, Владата и СДСМ денеска ја одбележаа шестгодишнината од неговата смрт.Во владината делегација на гробиштата Бутел беа министерот за култура Роберт Алаѓозовски, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска и заменик-министерот за локална самоуправа Дејан Павлески. Делегацијата на СДСМ ја сочинуваа Миле Зечевиќ, организационен секретар на СДСМ, Цветанка Ласкова, координаторка на Форумот на жени на СДСМ, и Љубица Јанчева, претседателка на Советот на Град Скопје.Киро Глигоров почина на денешен ден во 2012 година. Беше избран за претседател на Република Македонија на 27 јануари 1991 година и функцијата ја вршеше во два мандати, до 19 ноември 1999 година.МЕТА
| | веќе видена | слични

Киро Глигоров беше избран за Претседател на Република Македонија на 27 јануари 1991 година и беше на функцијата до 19 ноември 1999 година. За време на неговиот мандат се случиja некои од најважните настани од современата историја на Република Македонија: На референдум на 8 септември 1991 бeше прогласена независноста на земјата, а Македонија беше и единствената од поранешните југословенски републики која се осамостои по мирен пат. На 17 ноември 1991 беше донесен новиот Устав, а на 8 април 1993 година Република Македонија стана 181 членка на Обединетите нации, се наведува во соопштението на Владата . 
| | веќе видена | слични
3 копии

Делегација на СДСМ во состав Миле Зечевиќ, организационен секретар на СДСМ, Цветанка Ласкова, координаторка на Форумот на жени на СДСМ и Љубица Јанчева претседателка на Советот на Град Скопје, положи цвеќе и оддаде почит на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров, денеска, на 6- годишнината од неговата смрт. СДСМ, како и граѓаните на Република Македонија со почит ги вреднува заложбите и придонесот на претседателот Глигоров кон Република Македонија, кој изгради мостови на соработка и заeдништво како во нашата држава, така и во светот, и со тоа ги отвори перспективите за Македониja и нејзините граѓани. Во интерес на животот и добра иднина на граѓаните и на Македонија, СДСМ останува определена да ги негува и развива вредностите што претседателот Глигоров ги остави зад себе, соопштуваат од партијата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Владина делегација предводена од министерот за култура , Роберт Алаѓозовски, придружуван од министерката задолжена за странски инвестиции , Зорица Апостолска, и заменик министерот за локална самоуправа , Дејан Павлески, положи цвеќе на гробот на покојниот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој почина на денешен ден во 2012 година.Глигоров беше избран за претседател на Република Македонија на 27 јануари 1991 година и беше на функцијата до 19 ноември 1999 година.За време на неговиот мандат се случиja некои од најважните настани од современата историја на Република Македониј. На референдум на 8 септември 1991 бeше прогласена независноста на земјата, а Македонија беше и единствената од поранешните југословенски републики која се осамостои по мирен пат. На 17 ноември 1991 беше донесен новиот Устав, а на 8 април 1993 година Република Македонија стана 181 членка на Обединетите нации.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
5 копии

Делегација на СДСМ денеска положи цвеќе и му оддаде почит на првиот претседател на Македонија Киро Глигоров на шестгодишнината од неговата смрт.- СДСМ, како и граѓаните на Република Македонија со почит ги вреднува заложбите и придонесот на претседателот Глигоров кон Република Македонија, кој изгради мостови на соработка и заедништво како во нашата држава, така и во светот, и со тоа ги отвори перспективите за Македониа и нејзините граѓани. Во интерес на животот и добра иднина на граѓаните и на Македонија, СДСМ останува определена да ги негува и развива вредностите што претседателот Глигоров ги остави зад себе - се вели во партиското соопштение.Во состав на делегацијата беа Миле Зечевиќ, организациски секретар на партијата, Цветанка Ласкова, координаторка на Форумот на жени и Љубица Јанчева, претседателка на Советот на Град Скопје.
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 408 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 209 | | | веќе видена

Jелена Карлеуша вчера сепак се појави на снимањето на “Ѕвездите на Гранд”. Пристигна видно нерасположена, во придружба на својот менаџер, избегнувајќи ги ...
сите 231 | | | веќе видена

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 102 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 246 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 215 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На мостот Естекада,отстрането возилото во дефект

Од:
До кого (е-маил):
Порака: