Жестоката дебата за законот за јазици

2 копии

Жестоката дебата за измена на Законот за јазици, која вчера преовладуваше во собраниските комисии, денеска продолжи и на пленарната седница во Собранието. Пратениците од опозициониот СДСМ се децидни во ставот дека нема да ги поддржат предложените измените. Пратеникот од редовите на СДСМ, Радмила Шеќеринска рече дека пратениците од оваа партија не поддржуваат закони кои се носат во, како што ја нарече, самрак процедура. односно по скратена постапка. „Законот е почетокот на кршење или проширување на Охридскиот рамковен договор, што е опасна пречка и негативно ќе се одрази на земјата. Ахмети се избори за својот јазик, а Груевски за својот братучед. Двајцата се офајдија“, истакна Шеќеринска. Според неа најавените измени во Законот се тежок преседан и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја напуштиле рамката на Охридскиот рамковен договор. Таа забележа дека нечесно е оние кои го договориле Законот да не се присутни во собраниската сала. „Нечесно е оние кои го пазарат Законот да не се присутни тука. Денеска главниот пазарџија го ...
| | веќе видена | слични

"Падна лажниот патриотизам на ВМРО-ДПМНЕ. Крај. Ова е самрак, скратена и шверцерска процедура на носење на еден од најбитните закони во системот кој задира во македонскиот идентитет и јазик, а е пуштен во Собранието ноќе, во пет минути пред полноќ", рафално обвинуваше пратеничката од СДСМ Радмила Шеќеринска од собраниската говорница вчера, на расправата за измените на Законот за употребата на албанскиот јазик во Собранието, според кој, и министрите и именуваните функционери етнички Албанци, кога ќе бидат прашани на мајчиниот јазик во Парламентот, ќе може и да одговорат на албански. Шеќеринска го потсети лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и мандатар за новата влада дека кога првпат се воведе албанскиот јазик во Собранието, пратениците од тогашната опозициона ВМРО-ДПМНЕ на чело со него, три месеци одбиваа да ги стават слушалките и да го слушаат преводот на албански. "Каде се Груевски и Ахмети во салава ако е ова добар закон? Главниот пазарџија го нема. Кој е вистинскиот Никола Груевски? Тој што денес ...
| | веќе видена | слични

По скратена постапка во Собранието се изгласаа промените со кои министрите ќе може да одговараат на албански јазик во законодавниот дом. Педесет и осум пратеници ги поддржаа измените на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 проценти од граѓаните и во единиците на локалната самоуправа. На изгласувањето на измените му претходеше жестока расправа. Опозицијата ја критикуваше брзата постапка и предупреди дека ваквото гласање во иднина ќе значи дека секој може одделни делови од Рамковниот договор да ги менува за политички потреби. СДСМ не ги поддржа промените зашто според нив, се работи за прекршување на Уставот и Рамковниот договор. Албанската опозиција бараше албанскиот да биде службен јазик, а не како што е наречен во законот „јазик кој го зборуваат најмалку 20 проценти од граѓаните и во единиците на локалната самоуправа“. Власта не ги прифати сугестиите и истакна дека се работи за унапредување на меѓуетничките односи. В понеделник на седница по скратена постапка ќе се гласа и предлог ...
| | веќе видена | слични

По неколкудневна дебата во Собранието синоќа пратениците со 58 гласови "ЗА" и 27 "ПРОТИВ" ја усвоија предлог-измената на законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локална самоуправа. Со оваа предлог-измена, која беше постигната во рамките на договорот за формирање на новата влада меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се предвидува покрај патениците, на седниците на Собранието на РМ и во неговите работни тела на мајчин јазик различен од македонскиот да може да зборуваат и министрите и други назначени функционери, ако јазикот го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните. Претседателот на Собранието, Вељаноски, за понеделник закажа продолжување на пленарната седница на која се очекува да се донесе Законот за употреба на знамињата на етничките заедници во Македонија, предлог кој доаѓа од пратениците на ДУИ и што е исто така дел од договорот меѓу Ахмети и Груевски. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците во РМ предвидуваат локалните ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Пратениците со 58 гласа „за“ синоќа ги изгласаа измените на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните и во единиците на локалната самоуправа, по скратена постапка. Од 20 пратеници од заедниците, 16 гласаа „за“, а четворица беа против. Со измените се предвидува покрај пратениците, на собраниските седници и на работните тела на мајчин јазик различен од македонскиот да може да зборуваат и министрите и други назначени функционери, ако јазикот го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните. За овие измени во Собранието имаше жестока дебата. Пратениците од опозициската СДСМ уште на почетокот на расправата децидни во ставот дека нема да ги поддржат измените, затоа што според нив се прекршува Уставот и Охридскиот рамковен договор. Опозицијата забележа и дека законот се носи по скратена процедура, без претходна јавна дебата. И пратениците од албанската опозициска ДПА беа против овие измени зашто бараат албанскиот да биде службен јазик, а не да се нарекува јазик на најмалку 20 отсто ...
| | веќе видена | слични

Собранието ќе ја продолжи петтата седница в понеделник, откако синоќа поради немање кворум, претседателот на собранието, Трајко Велјановски ја прекина. Парламентот ја исцрпе расправата по предлог-законот за изменување на законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка, поднесен од пратеници на ДУИ. Измените на законот за употреба на знамињата на заедниците, предвидуваат локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното на објектите од јавен и локален карактер. Локалната самоуправа треба да одлучува кога ќе се употребува знамето на заедницата. Се предвидува, исто така, државното знаме да биде една третина поголемо од другите знамиња. Знаме на заедницата ќе се истакнува при официјална посета на висок претставник на меѓународната заедница и во денови на одржување манифестации од локален и меѓународен карактер. Со 58 гласа „за“, собранието по скратена постапка, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владејачкото мнозинство ги изгласа измените со кои сите функционери Албанци избрани од собранието можат во законодавниот дом да говорат на својот мајчин јазик – зад ова законско решение со кое се крши Рамковниот договор, застанаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ – СДСМ им порача дека го одработуваат политичкиот договор меѓу Груевски и Ахмети. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторуваат дека прекршувањето на рамковниот договор е направено со територијалната организација на општините од 2004-та. За ДУИ Охридскиот договор нема конечни рамки. За Националната демократска преродба на Османи, Ахмети направил слаб договор со Груевски – и за употребата на јазикот, но и за знамето на Албанците - ќе се веело само во општините со над 50 проценти од оваа заедница. Измените на законите за употреба на албанскиот јазик во парламентот и на знамето на албанската заедница се носат по скратена постапка, без дебата и на предлог на пратениците од ДУИ.
| | веќе видена | слични

Инциденти во собраниската сала и поделба на предавници и на патриоти - новите народни избраници во Собранието при првата дебата за законски измени продолжија онаму каде што застанаа нивните претходници Пратениците од македонскиот блок на партии се надмудруваа кој е поголем патриот или предавник за законските измени околу примената на албанскиот јазик во Собранието и веењето на албанското знаме на јавни објекти, додека, пак, пратениците од албанскиот блок направија инцидент за тоа кој бил одговорен за убиствата на Албанци за време на изборите во 2008 година. Пратениците на ДПА ја блокираа собраниската говорница откако Ермира Мехмети Деваја, револтирана од претходните обвинувања дека ДУИ не прави ништо за правата на Албанците, изјави дека ДПА е одговорна за убиствата на Албанци и за инцидентите за изборите во 2008 година. Од ДПА побараа лично премиерот Никола Груевски да им објасни на пратениците за тоа што се случувало во 2008 година. Од СДСМ, пак, обвинуваа дека новите решенија се најбрутален упад во Уставот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието вчеравечер ја исцрпе расправата по Предлог-законот за изменување на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка, поднесен од пратеници на ДУИ. Поради немање кворум, претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски ја прекина петтата седница и продолжението го закажа за в понеделник. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците во РМ предвидуваат локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното на објектите од јавен и локален карактер. Локалната самоуправа треба да одлучува кога ќе се употребува знамето на заедницата. Се предвидува, исто така, државното знаме да биде една третина поголемо од другите знамиња. Знаме на заедницата ќе се истакнува при официјална посета на висок претставник на меѓународната заедница и во денови на одржување манифестации од локален и меѓународен карактер. Опозициската СДСМ смета дека и за овој предлог, како и ...
| | веќе видена | слични

За измените гласаа 58 пратеници, а против 27. Од 20 пратеници од заедниците, 16 гласаа „за“, а четири беа против. Измените предвидуваат покрај патениците, на седниците на Собранието на РМ и во неговите работни тела на мајчин јазик различен од македонскиот да може да зборуваат и министрите и други назначени функционери, ако јазикот го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните. За опозициската СДСМ, прашањето не е само техничко, туку многу срериозно, зашто според нив е прекршен Уставот и Деловникот поради начинот на носење на законот по скратена постапка. Тие сметаат дека е ревидиран Охридскиот договор и оти е направен политички пазар со кој се нарушуваат македонските интереси. Според Гордан Георгиев, најмногу им пречи што законот се донесува по скратена процедура, како што рече „на мала врата, без дебата, среде лето и додека владата е техничка“. Праша зошто токму сега се отвора таа тема. - Потенцијални импликации се отворање на Пандорината кутија што може да се случи во иднина. Пратениците од ДПА се противат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 144 | | | веќе видена

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс претстави услови за одложување на брегзит и ги повика Британците да останат во царинската унија на ...
сите 242 | | | веќе видена

За право и правда во Македонија. Граѓаните не и веруваат на власта. Нема правда, ниту пак има мир. Една жена ветува промена. Таа е лицето на вистината, ...
сите 173 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 131 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 153 | | | веќе видена

„Веќе навикнати на фарсичноста со случаевите на СЈО и длабоко навлезени во кампањата за претседателските избори, оправдан е сомнежот дека пресудите се само ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жестоката дебата за законот за јазици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: