Поддршка од Брисел за реформскиот курс на Владата


2 копии

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска, вчера се сретна со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија. Kако што информира Владата, амбасадорите на ЕУ во Македонија изразиле силна поддршка за определбата на премиерот Заев и на Владата кон реформската агенда што ќе ги отвори перспективите на Македонија кон Европа. - Посветени сме на дефинирање краткорочна и среднорочна агенда за ургентните реформски приоритети. За тоа ќе разговарам и со еврокомесарот Хан во Брисел. Евро-атлантските интеграции се стратешка цел на Македонија и интерес на граѓаните на Македонија е да добијат демократски институции - истакнал Заев. Kако клучни области во кои се потребни итни реформи заеднички се посочени судството, медиумите, обезбедување независни професионални институции, функционалност на парламентот. На средбата била пренесена порака на оптимизам од Брисел, дека Владата на Македонија ќе ја постави државата на европскиот пат. Kако значајна беше нагласена определбата на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Одбранбената соработка меѓу Република Македонија и Обединетото Кралство се реализира на исклучително високо ниво и двете земји ќе вложат дополнителни напори за нејзино унапредување, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и амбасадорот на Обединетото Кралство во Македонија, Чарлс Герет на денешната средба во Министерството. Министерката Шекеринска, информираат од МО, на средбата зборуваше за плановите на новата Влада за суштински и вистински реформски зафати со цел достигнување на стратегиските цели на земјата – членството во НАТО и во Европската унија. „Министерката Шекеринска истакна дека Македонија ќе даде придонес во создавањето амбиент за потесна соработка во регионот и останува посветена на учеството во меѓународните мисии за поддршка на мирот предводени од НАТО, Европската унија и Обединетите нации“, соопшти МО. На средбата, се додава во соопштението, беше потенцирана важноста на регионалната соработка како предуслов за стабилност и безбедност. Во таа насока амбасадорот Герет рече дека и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река. На средбата се разговараше за евро-атланската иднина на регионот и за добрососедските односи. „Министрите во новата Влада на Македонија работат заеднички и мотивирано на евро-атлантските интеграции на Република Македонија и на обезбедувањето квалитетен живот за сите граѓани. Како Влада насочени сме силно кон изградба на демократска Република Македонија, едно општество за сите граѓани, со отворени перспективи кон стратешките цели на државата, Европската унија и НАТО“, рече премиерот Заев. На средбата, претседателот на Владата, Заев соопшти дека Владата веќе работи на интензивна реформска агенда за областите важни за евро-атлантските интеграциски процеси, како што се правната држава и независни институции што работат исклучиво во граѓански интерес. Премиерот Заев соопшти дека Владата е силно насочена и кон економски развој на државата, преку голема државна поддршка на ...
| | веќе видена | слични

На средбата се разговарало за евро-атланската иднина на регионот и за добрососедските односи. „Министрите во новата Влада на Македонија работат заеднички и мотивирано на евро-атлантските интеграции на Република Македонија и на обезбедувањето квалитетен живот за сите граѓани. Како Влада насочени сме силно кон изградба на демократска Република Македонија, едно општество за сите граѓани, со отворени перспективи кон стратешките цели на државата, Европската унија и НАТО“, рече премиерот Заев. На средбата, претседателот на Владата, Заев соопшти дека Владата веќе работи на интензивна реформска агенда за областите важни за евро-атлантските интеграциски процеси, како што се правната држава и независни институции што работат исклучиво во граѓански интерес. Премиерот Заев соопшти дека Владата е силно насочена и кон економски развој на државата, преку голема државна поддршка на домашните мали и средни претпријатија, како и овозможување услови за реални и квалитетни странски инвестиции. Целта е отворање нови работни ...
| | веќе видена | слични

 Ова го заклучиле на денешната средба во Министерството за одбрана, министерката Радмила Шекеринска и амбасадорот на Словенија во Македонија, Милан Јазбец. Министерката Шекеринска, како што соопшти нејзиниот кабинет, се осврнала на клучната стратегиска цел на Република Македонија – членството во НАТО-Алијансата. Таа истакнала дека Владата е целосно посветена на итни реформски зафати кои ќе ја забрзаат интеграцијата во оваа безбедносна организација. Шекеринска изразила задоволство што во Македонија, две од клучните позиции на ЕУ и НАТО, амбасадорот Жбогар и шефот на Канцеларијата за врски на Алијансата, морнаричкиот капетан Бартол доаѓаат од Словенија. - Словенија во интегративните процеси секогаш стоела до Македонија, поттикнувајќи не на активност, и за тоа сме благодарни, нагласила Шекеринска. Министерката посочила дека досегашната блиска соработка и координација поврзана со безбедноста и стабилноста на регионот, особено во време на мигрантската криза, ќе продолжи и во иднина. Амбасадорот Јазбец ја потврдил ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонија и Словенија имаат долгогодишна интензивна соработка во сите области, вклучувајќи ја и одбраната, и таа соработка треба да продолжи да се развива имајќи предвид дека двете земји имаат одлични билатерални односи базирани на партнерство и поддршка, заклучија на денешната средба во Министерството за одбрана, министерката Радмила Шекеринска и амбасадорот на Словенија, Милан Јазбец. На средбата министерката Шекеринска се осврна на клучната стратегиска цел на Република Македонија – членството во НАТО потенцирајќи дека Владата е целосно посветена на итни реформски зафати што ќе ја забрзаат интеграцијата во оваа безбедносна организација. Таа изрази задоволство што во Македонија, две од клучните позиции на ЕУ и НАТО, амбасадорот Жбогар и шефот на Канцеларијата за врски на Алијансата, морнаричкиот капетан Бартол доаѓаат од Словенија. – Словенија во интегративните процеси секогаш стоела до Македонија, поттикнувајќи нè на активност, и за тоа сме благодарни – рече Шекеринска. Министерката посочи дека ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на државата Израел во Република Македонија Дан Орјан со кого се осврнале на добрата соработка меѓу двете земји и на перспективите за унапредување на економските односи. Како што соопшти владината прес-служба, израелскиот амбасадор Орјан на премиерот Заев му врачи честитка од име на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, за неговиот избор за претседател на Владата на Република Македонија. На средбата, се додава, изразена е поддршка на промените во Македонија, во коишто се гледа можност за стабилност во државата и економски перспективи. Амбасадорот на Израел Орјан, се посочува, најави интерес на израелски компании за инвестирање во Македонија, кои чекале на политичка стабилизација на Република Македонија. Земјоделството, енергетиката се некои од областите за кои има потенцијални инвеститори. Ќе ја продолжиме и ќе ја засилиме добрата соработка со Израел, на сите полиња, што може да придонесе до квалитетен живот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, продолжува да ги изненадува 70 илјади албански гласачи кои гласале за неговата партија. До сега, како награда за овие гласови, Албанците од Заев добиле само два пратеници (70 илјади гласови носат најмалку 8 пратеници) и еден министер. Ова ги револтираше поддржувачите Албанци на СДСМ. -ДР-ДПА и НДП со по еден автобус гласачи зедоа министерства и многу позиции во Влада, додека пак СДСМ со 70 илјади албански гласачи не назначи ниту еден Албанец за позицијата зм/министер или државен секретар. Тоа е парадокс што албанците нема да му го простат на Заев, вели еден револтиран поддржувач на СДСМ. Висок албански функционер на СДСМ, вели дека наскоро се очекува Албанците да превземат мерки за бунт против ова не исклучувајќи ја можноста за негласање и повлекување на пратениците.
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Зоран Заев се сретна со амбасадорот на државата Израел во Република Македонија, Дан Орјан, кој му врачи честитка од име на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, за неговиот избор за претседател на Владата на Република Македонија. На средбата е изразена поддршка на промените во Македонија, во коишто се гледа можност за стабилност во државата и економски перспективи. Амбасадорот на Израел, Орјан, најави интерес на израелски компании за инвестирање во Македонија, кои чекале на политичка стабилизација на Република Македонија. Земјоделството, енергетиката се некои од областите за кои има потенцијални инвеститори. „Ќе ја продолжиме и ќе ја засилиме добрата соработка со Израел на сите полиња, што може да придонесе за квалитетен живот на граѓаните на Македонија. Новата влада е силно ориентирана кон економски развој на државата, а инвестициите се важни за отворањето нови работни места. За таа цел, Владата посветено работи на обезбедувањето услови за работа на компаниите со што се отвораат можности и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поддршка на промените во Македонија, во коишто се гледа можност за стабилност во државата и економски перспективи, како и честитка од израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху добил премиерот Зоран Заев од израелскиот амбасадор Дан Орјан.Орјан на средбата најавил интерес на израелски компании за инвестирање во Македонија, кои чекале на политичка стабилизација на земјата, а земјоделството и енергетиката се дел од областите за кои има потенцијални инвеститори.„Ќе ја продолжиме и ќе ја засилиме добрата соработка со Израел, на сите полиња, што може да придонесе до квалитетен живот на граѓаните на Македонија. Новата Влада е силно ориентирана кон економски развој на државата, а инвестициите се важни за отворањето нови работни места. За таа цел, Владата посветено работи на обезбедувањето услови за работа на компаниите со што се отвораат можности и за достоинствена егзистенција за работниците и граѓаните на Македонија", изјавил Заев.На средбата, како што соопштија од Владата, поздравена е добрата соработка помеѓу двете ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 155 | | | веќе видена

Павле Давков, син на професорката Гордана Силјановска Давкова, актуелен кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, бил избран во два мандати во Управниот одбор на ...
сите 155 | | | веќе видена

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 47 | | | веќе видена

Француските власти го истражуваат случајот околу постарата жена, учесник на протестот на „Жолтите елеци“ која заработи повреди во налетот на полициските сили ...
сите 89 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поддршка од Брисел за реформскиот курс на Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: