Покана за седница на совет

Утре /11.04.2018 година, среда/ во 11 часот во големата сала на Советот на Град Скопје /барака 13, бул. Илинден бр. 82/ ќе се одржи деветтата седница на Советот на Град Скопје. Дневниот ред може да го видите на следната интернет врска
| | веќе видена | слични

Конститутивна седница на Советот за соработка и развој на граѓанскиот сектор се одржа денеска во владата, а со неа претседаваше вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.Седницата, како што рече Шекеринска, не е формалност, туку начин преку кој со соработка со граѓанскиот сектор може да се помогне во остварување на владините приоритети.„Ве гледаме како сојузник во борбата против ‘заробената држава’ која што не се победува на избори, туку се победува преку многу болни, тешки, понекогаш и долги реформи“, изјави Шекеринска.Според неа, Советот не е само средство на граѓанските организации за постигнување на поголема гласност и влијание, туку и како начин до Владата да пристигнат повеќе информации и различни мислења за силен инклузивен дијалог, како многу потребен за Република Македонија.„Како Влада, во изминатиот период обезбедивме и законски и процедурални услови за подолги дијалози по сите законски пакети и покажавме дека квалитетот ни е поважен од квантитетот“, рече Шекеринска, подвлекувајќи ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во Владата одржа конститутивна седница на Советот за соработка и развој на граѓанскиот сектор, информираат од владината прес-служба. Таа на присутните претставници на граѓанските организации им рекла дека членовите на владата овие средби ги гледаат како начин преку кој со соработка со граѓанскиот сектор може да се помогне во остварување на владините приоритети. – Ве гледаме како сојузник во борбата против „заробената држава“ која што не се победува на избори, туку се победува преку многу, болни, тешки, понекогаш и долги реформи – рекла Шекеринска. Според вицепремиерката, Советот не е само средство на граѓанските организации за постигнување на поголема гласност и влијание, туку и како начин до Владата да пристигнат повеќе информации и различни мислења за силен инклузивен дијалог. – Како Влада, во изминатиот период обезбедивме и законски и процедурални услови за подолги дијалози по сите законски пакети и покажавме дека квалитетот ни е поважен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Владата на РМ денеска се одржа конститутивна седница на Советот за соработка и развој на граѓанскиот сектор, како реализација на одлуката на Владата на Република Македонија донесена на седницата одржана на 3 април 2018 година. Обраќајќи им се на присутните, и поздравувајќи ги од името на Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, Заменик претседателката во Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Шекеринска истакна дека членовите на Владата, седницата не ја гледаат како формалност, туку како начин преку кој со соработка со граѓанскиот сектор може да се помогне во остварување на Владините приоритети. „Ве гледаме како сојузник во борбата против ‘заробената држава’ која што не се победува на избори, туку се победува преку многу, болни, тешки, понекогаш и долги реформи“, истакна вицепремиерката Шекеринска. Таа подвлече дека Советот не е само средство на граѓанските организации за постигнување на поголема гласност и влијание, туку и како начин до Владата да пристигнат повеќе ...
| | веќе видена | слични

Воспоставивме институционален механизам за соработка со граѓанскиот сектор. Од конститутивната седница на Советот за соработка и развој на граѓанскиот сектор.Заедно со граѓанските организации за силен инклузивен дијалог.
| | веќе видена | слични

12.04.2018 Обезбедени се неопходните финансиски и други средства за учениците од училиштата од Кочани кои го сочинуваат тимот што ќе ја претставува нашата општина и државата на меѓународниот натпревар по роботика во САД. На седницата на Советот на Општината, на која две од трите точки всушност се однесуваа на одобрувањето пари за покривање на дел од трошоците за нивното патување и учество на натпреварот, беше дадена едногласна поддршка да се обезбедат пари од општинскиот буџет. Притоа беше речено дека учениците заслужуваат да добијат финансиска и секаква друга помош за достојно да не претставуваат во странство, а градончалникот Илијев истакна оти не постоела никаква дилема дали можат да се обезбедат пари од Буџетот.
| | веќе видена | слични

11.04.2018 Само три точки има на дневниот ред ќе има на 9. редовна седница на Советот на Општина Кочани. Иако се најавуваше и се очекуваше дека советниците ќе разгледуваат и ќе усогласуваат уште неколку други прашања, сепак седницата доби редуцирана содржина. Главна тема, всушност, ќе биде предлог-одлуката за измена на распоредот на средства од Буџетот на Општината за оваа година за да може да се одобри финансиска помош на СОУ “Гошо Викентиев“. Парите ќе бидат наменети за тимот ученици кои ќе ја претставуваат општината и државата на меѓународниот натпревар по роботика што ќе се одржи во САД. Со финансиската поддршка што ја издвојува Општината заедно со стопанскиот сектор и со други помагатели, треба да се покријат трошоците за нивното патување, престојот и учеството на натпреварот.
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 166 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 327 | | | веќе видена

 Конкретни информации ќе имал во понеделник. На европската недела посветена на имунизација изјави дадоа министерот за здравство и претседателката на Комитетот ...
сите 271 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Покана за седница на совет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: