Беа страв и трепет: Ирачаните здивнале кога синовите на Садам Хусен биле убиени (ВИДЕО)


За време на владеењето на Садам Хусеин на Ирак, страв и трепет за Ирачаните биле неговите синови Удај и Кусај.Тие биле познати по своето арогантно однесување, трошење пари и жените кои ги имале во изобилие. Ова посебно се однесувало за Удај кој сакал брзи автомобили и кожени чизми. Бил во состојба да убие човек доколку му се спротистави за најмала ситница а ја имал секоја девојка што ја посакал. Бил и на чело на фудбалската федерација на својата земја а кога тие не се пласирале на светско првенство ги истрижил на „нула“. Толку бил опседнат дека може да го ликвидираат што дури и ангажирал и двојник кој неверојатно потсетувал на него. Кусај пак останал забележан дека постојано одел со неговиот татко и бележел се што тој говорел.И двајцата биле убиени во 2006 година при напад на американските војници а се говори дека жителите на Багдад по пукотници ја прославиле нивната смрт.
| | веќе видена | слични

Тоа, според оценката на агенцијата „АП“ е неверојатна донација бидејќи пред 28 години Садам Хусеин ја нападна оваа мала, богата со нафта држава. Понудата на шеикот Сабај, како што оценува американската агенција, укажува на длабоката заинтересираноста на неговата земја Ирак да стане мирна и стабилна земја после војната против припадниците на Исламска држава и хаосот кој следувал после инвазијата на Багдад во 2003 година, која ја предводеа САД. „Овој голем собир на заедници од светот кои денеска се присутни овде, се одраз на големите страдања кои Ирак ги претрпе во соочување со тероризмот“, вели шеикот Сабах на самитот на донатори во кувајтскиот град Бајан Палас. „Ирак не може да почне мисија за обнова без поддршка, поради што денеска се собравме овде од целиот свет за да застанеме покрај Ирачаните“, додава тој. На Ирак за мисијата за обнова му се потребни многу повеќе донации, бидејќи бараат 88,2 милијарди долари од донаторите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сојузници на Ирак се ангажираа денеска да обезбедат милијарди долари под формата на заеми и инвестиции и поддршка на обнова на државата по три години војна врз ИД.Во третиот и последен ден од меѓународната конференција за обнова на Ирак во Кувајт ветената помош достигна близу 25 милијарди долари. Багдад смета дека за обнова на државата му се потребни 88 милијарди долари.Владината Национална инвестициска комисија објави список со 157 пороекти за кои се бараат пари на Меѓународната конференција за обнова на Ирак.Велика Британија се ангажира со една милијарда долари годишно за кредити за 10 години. Турција – пет милијарди долари под формата на заеми и инвестиции, Саудиска Арабија вети денеска 1,5 милијарди долари за обнова на Ирак, Кувајт – две милијарди долари – една милијарда заеми и една милијарда инвестиции.Високата претставничка на ЕУ за надворешна полтика и безбедност Федерика Могерини вети поддршка од 400 милиони евра за хуманитарни проекти и проекти за развој. Париз ќе финансира и проекти за ...
| | веќе видена | слични

На Ирак му се потребни 88,2 милијарди долари за обнова по тригодишната војна против Исламска држава, соопшти денес ирачката влада. - Врз основа на студијата за проценка на ирачките и меѓународните експерти оценуваме дека за севкупните потреби за обновата на Ирак се потребни 88,2 милијарди долари - изјави министерот за планирање Салман ал Џумеили на отворањето на меѓународната донаторска конференција за обнова на Ирак во Кувајт. Според Кусај Абделфатах, главниот директор во министерството за планирање, 22 милијарди од тие средства се потребни итно, а остатокот среднорочно. Во текот на три дена, стотици политички функционери, невладини организации и претставници на првитаниот сектор ќе пристигнат во Кувајт на конференција која треба да овозможи собирање на овие средства за обнова на Ирак.
| | веќе видена | слични
5 копии

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан денеска пристигна во Багдад каде со ирачките функционери ќе разговара за обновата и стабилизацијата на земјата по воената победа над групата Исламска држава (ИД).– Дојдов за да ја покажам поддршката на Франција, изјави Ле Дриан при пристигнувањето и вети дека неговата земја ќе биде секогаш подготвена да помогне, како со учеството во меѓународната коалиција, така и за време на обновата на земјата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Кувајт денеска почнува Меѓународна конференција за обнова на Ирак на која ќе учествуваат претставници на десетици земји и хуманитарни организации. Во Кувајт денеска почнува Меѓународна конференција за обнова на Ирак на која ќе учествуваат претставници на десетици земји и хуманитарни организации. Претседателот на ирачкиот Фонд за обнова на териториите, ослободени од терористи, Мустафа ал Хити, изјави дека за три години окупација од страна на џихадистите од групата Исламска држава, биле урнати 138.000 домови во северен и западен Ирак, од кои 50 проценти до темел. Според него, напорите на Фондот се фокусирани на обнова на снабдувањето со вода и струја, но со сопствени сили било можно да се задоволи само еден процент од потребите. - Уверени сме дека по победата во војната со терористите, земјите кои учествуваат на конференцијата се ангажирани да го поддржат Ирак. Сметаме на меѓународната поддрша, изјави Хити и додаде дека до денес бројот на внатрешно раселените лица е 2,5 милиони луѓе. Конференцијата во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Неотповиклива оставка најави директорот на затворот во Шутка, Ѓоко Котевски по физичкиот напад на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, еден ...
сите 272 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Беа страв и трепет: Ирачаните здивнале кога синовите на Садам Хусен биле убиени (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: