Шчербак: Македонија добро ДА РАЗМИСЛИ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО!

4 копии

Секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност без разлика дали тоа е со членство во НАТО или воена неутралност – изјави рускиот амбасадор Олег Шчербак, говорејќи пред студентите од Факултетот за безбедност. – Секоја земја треба самостојно со референдум и почитување на волјата на мнозинството да одлучи за членство во сојузи. Постојат успешни воено неутрални држави во Европа и таквиот пристап на решавање на националната безбедност е рационален – изјави Шчербак. Според него, ефикасната безбедност во 21. век може да биде изградена само врз основа на колективна безбедност и со заеднички напори на сите и мали и големи земји. Тој рече дека НАТО претставува воено-политички блок создаден од САД со една цел да се спротивстави на Варшавскиот пакт, но иако тој веќе 30 години не постои, НАТО сė уште се шири кон исток. – Воено неутралниот статус на Македонија може да и даде многу и во таков случај таа ќе биде отворена за сите и ќе може да ги оствари економските и социјални интереси на граѓаните, ...
| | веќе видена | слични

Mакедонските аспирации за влез во НАТО повторно во фокусот на руските интереси Mакедонските аспирации за влез во НАТО повторно во фокусот на руските интереси. Претседателката на горниот дом на рускиот парламент, Валентина Матвјенко, користејќи го примерот со ситуацијата во Црна Гора, која веќе е членка на алијансата, предупреди дека влез на Македонија во НАТО – ќе го дестабилизира регионот. Ден потоа, ваквото мислење пред студентите на Факултетот за безбедност во Скопје, го сподели и рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак, кој тврдењата дека членството во НАТО на Македонија ќе и донесат мир и стабилност, ги оцени како мит. Тој смета дека алтернативна опција за Македонија е да остане неутрална. Руската Федерација не може да не биде загрижена за воената доктрина на НАТО во која Русија е прогласена за непријателска. Тоа е многу опасна игра и не би сакале во оваа авантура да ја вовлечат и Македонија. Македонскиот народ да се користи како топовско месо и нејзината територија како НАТО база, изјави ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на горниот дом на рускиот Парламент, изјави дека приемот на Македонија и Црна Гора во НАТО може да го дестабилизира регионот. Премиерот Заев експресно реагираше со куса изјава – „На Македонија местото и` е во НАТО“ САРАЕВО - Валентина Матвијенко претседателката на Федералниот совет, Горниот дом на рускиот Парламент, предизвика дипломатски скандал злоупотребувајќи ја говорницата на босанскиот парламент. Во своето обраќање пред босанските парламентарци таа изјави дека „приемот на Црна Гора и Македонија во НАТО ја загрозува европската безбедност“ а западот „на сила“ ја примил Црна Гора во Алијансата и покрај тоа што повеќе од половината граѓани биле против. Во својот говор таа предупреди дека НАТО спроведува сличен експеримент и во Македонија и дека сака државата насила да ја вовлече во Алијансата. „Неодамнешниот нелегален прием на Црна Гора во НАТО, практично се случи против волјата на половина од населението во земјата. Ова е најжестокото прекршување на основните принципи на современата ...
| | веќе видена | слични

Македонија да не го прифаќа притисокот за избор меѓу западот и истокот- изјави рускиот амбасадор во земјава, Олег Шчербак. Според него, граѓаните на референдум треба да решат дали се за членство во НАТО. „НАТО не е елитен голф клуб, не е хуманитарна организација, не е школо на миротворци. Тоа е цврста воено- политичка структура изградена по принцип на мафија, каде шефот на мафијата одлучува за сѐ, а сите други имаат улога на извршители“, вели амбасадорот Шчербак. Многу опасна игра е, и ние не би сакале тоа што НАТО го користи принципот на евро-атлантска солидарност и воопшто не сакаме во оваа авантура да биде вовлечен и братскиот народ на Македонија. Да го претворат во топовско месо на НАТО, а територијата на вашата прекрсана земја да ја претворат во уште една база. Поради тоа сосема е логична нашата негативна реакција за таа идеја, рече рускиот амбасадор во земјава. Амбасадарот Шчербак смета дека сите придобивки од НАТО се пропагандистички мит.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 804 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 314 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 101 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 108 | | | веќе видена

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори и првиот круг од предвремените локални избори за избор на ...
сите 124 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шчербак: Македонија добро ДА РАЗМИСЛИ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: