Шарапова со победата освои финале и место број 1 на ВТА листата

Русинката Марија Шарапова во своето трето полуфинале на Роланд Гарос успеа прв пат да оди во финале со победата над Петра Квитова два пати по 6-3. Од понеделник Шарапова повторно ќе биде на првото место на ВТА листата, а ако успее и да го освои Роланд Гарос тоа ќе биде посебен ден за русинката. Во финалето Шарапова ќе биде апсолутен фаворит против изненадувањето на турнирот, италијанката Сара Ерани. Еден сат и 12 минути траеше полифиналниот дуел, а Шарапова до победа дојде со сигурниот сервис и големиот процент на реализирани брајк топки. Односот од нефорсираните грешки беше 20-17, а имаше и пет винери повеќе од Квитова 15-10. Марија реализира 4 од 6 брејк топки, додека Квитова еднаш од 5 шанси. До сега финалистките Марија Шарапова и Сара Ерани се немаат сретнато меѓусебе и останува да видиме дали Шарапова ќе ја оправда фаворитската улога.
| | веќе видена | слични
2 копии

Русинката Марија Шарапова ја освои титулата на Ролан Гарос. Таа во финалето ја совлада Италијанката Сара Ерани со 6:3, 6:2. Покрај преземањето на првото место на ВТА листата, со оваа победа, Шарапова ги комплетираше 4-те Гренд слем турнирите и стана 10-та тенисерка во историјата која ги обединила титулите од сите големи натпреварувања. Во 2004-та Шарапова го освои Вимблдон, две години подоцна славеше на УС Опен, за во 2008-та да победи на Австралија Опен. По пауза од 4 години, руската тенисерка го освои и Роланд Гарос, прв пат во кариерата. Ова за двете тенисерки беше прв меѓусебен дуел.
| | веќе видена | слични

Руската тенисерка Марија Шарапова триумфираше на вториот сезонски Грен Слем турнир, Ролан Гарос откако денеска во финалето ја совлада Сара Ерани со 6:3 и 6:2. Русинката со својот прв триумф на црвеницата во Париз по цели четири години успеа да се врати на врвот на ВТА ранг-листата. Шарапова ја комплетираше колекцијата на трофеи од најголемите тениски турнири во светот, подвиг за кој сонува секој тенисер. „Ова е навистина нереално“, изјави Шарапова по триумфот. „Ова е најдобриот момент во мојата кариера. Никогаш не помислив дека ќе ми се случи ова. Кога го освоив Вимблдон со 17 години, мислев дека никогаш нема да постигнам нешто повеќе од тоа. Но, кога денска паднав на колена по мечот сфатив дека ова е нешто навистина специјално и многу повеќе од тоа. Шарапова влезе во историјата на тенисот како десетата дама која ги освоила сите четири Грен Слем турнири.
| | веќе видена | слични

Со денешната победа (6-3, 6-2) над италијанката Сара Ерани во финалето на Ролан Гарос, руската тенисерка Марија Шарапова стана десеттата жена во историјата со сите освоени Гренд Слем турнири. Ова е нејзин прв триумф на терените во Париз, а четврти Гренд Слем во кариерата, по Австралија Опен, Вимблдон и УС Опен. Шарапова доминираше во текот на целиот натпревар, во кој влезе со предност од 4-0. Ерани успеа да се врати на 4-2, но тоа беше се. Во вториот сет Шарапова поведе со 2-0 и 4-1, на што, изморената италијанка, не успеа да одговори. Благодарение на добрите игри во Париз, Шарапова од следната недела ќе се искачи на врвот на ВТА листата, и тоа прв пат по четири години. Покрај победа за прво место на листата на најдобрите тенисерки, Шарапова ќе си замине од Париз и побогата за 1,25 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Марија Шарапова триумфира на втроиот гренслем-турнир сезонава на Отвореното првенство на Франција на терените на Ролан гарос. Руската тенисерка во финалето беше побора од Сара Ерани од Италија со убедливи 6-3, 6-2. Шарапова од понеделник се враќа на првото место на ВТА-листата, а го освои единствениот гренслем што недостасуваше во нејзините витрини, по триумфите на Вимблдон, во Мелбурн и на УС опен.
| | веќе видена | слични

Руската тенисерка Марија Шарапова го доби денешното финале на тенискиот гренд-слем против Италијанката Сара Ерани и стигна до првиот трофеј на Ролан Гарос во својата кариера. Шарапова лесно го доби мечот со 6:3 и 6:2 за само 89 минути и се избори за триумфално враќање на првата позиција на ВТА листата кое ќе биде официјализирано утре. Меѓу другото, Русинката стана само десеттата тенисерка во историјата која освоила по барем еден трофеј на сите четири турнири од гренд-слем серијата.
| | веќе видена | слични

Русинката Марија Шарапова е победничка на вториот Грен слем тениски турнир годинава Отвореното првенство на Франција. Втората носителка на на Ролан Гарос, Шарапова, попладнево во финалето ја совлада Сара Ерани од Италија во два сета со 6:3 и 6:2 во гемови. Шарапова стана десетата тенисерка која го понела трофејот на Роланд Гарос, прв за неа во кариерата, придодавајки го во колекцијата на трофеи од Гренд слем турнирите на оние од Вимблдон (2004), УС Опен (2006) и Австралија Опен (2008). Машкото финале на програмата е утре, а во него ќе играат Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал Се вчитува...
| | веќе видена | слични

Марија Шарапова ја комплетираше својата колекција на трофеи од „грен слем“ турнирите, бидејќи го освои и последниот што и недостасуваше во кариерата, тутулата од Ролан Гарос во Париз и воедно стана десетата тенисерка што и појде од рака да ги обезбеди сите четири. Откако не успеа во првиот обид на Австралија опен на поетокот од сезоната, Русинката во второто финале од големите турнири во 2012 година се избори за првата титула на Отвореното првенство на Франција. Во своето деби на завршниот меч во Париз беше подобра од Сара Ерани со 2:0. Шарапова двата сета ги доби за еден час игра, препуштајќи и три гејма во првиот и два во вториот сет на италијанката, која сепак, во својата земја се враќа со титула од француската претстолнина, бидејќи со својата партнерка Роберта Винчи славеше во игра на двојки. По триумфот на Ролан Гарос, Шарапова во понеделник одново ќе се искачи на врвот од ВТА ранг-листата и ќе го превземе првото место од Белорусинката Викторија Азаренка. Четири години и беа потребни на Русинката да ...
| | веќе видена | слични

Шарапова во финалниот меч, кој траеше 88 минути, ја совлада Сара Ерани со 6:3, 6:2. Руската тенисерка со оваа победа стана само десеттата во историјата на женскиот тенис која во кариерата има титули на сите четири титули од Грен Слем серијата – Вимблдон (2004), УС Опен (2006) и Аустралијан опен (2008). Шарапова во Париз допатува како најголем фаворит за титулата и во текот на изминатите две недели апсолутно ја оправда улогата која и еше наменета. Во финалето од почетокот до крајот таа играше на високо ниво, контролирајќи ја играта, не дозволувајќи и на Ерани во ниту еден момент позериозно да и се закани. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Причина за ваквите најави е временската прогноза, метеоролозите најавуваат дека во недела во поголемиот дел од денот во Париз ќе врне дожд. „Според прогнозата и во недела ќе врне дожд, во овој момент распоредот останува ист, машкото финале на програмата е во недела во 15 часот, но ние сме подготвени доколку времето не нé послужи. Во тој случај финалето ќе се одигра во понеделник, во попладневните часови“, рече Исрен. Последен пат финалето на Ролан Гарос не се одигра во недела во 1973 година, тогаш финалето се одигра во вторник. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шарапова со победата освои финале и место број 1 на ВТА листата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: