Ибрахими: Ќе има зголемување на минималната плата за околу 20 отсто


5 копии

Законот за минимална плата ќе претрпи измени и ќе има нејзино зголемување за околу 20 отсто. Ова денеска го истакна министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими по работната средба со претставници на репрезентативните синдикати во Македонија. Посочи дека станува збор за првични разговори меѓу претставниците на синдикатот и Министерството за зголемување на минималната плата. – Она што првично утврдивме е дека има простор, има желба за зголемување на минималната плата и верувам дека во брзо време во дополнителните разговори со другите претставници на синдикатите, со КСС, со работодавачите, ќе најдеме заеднички модус, заедничко решение за зголемување на минималната плата за околу 20 проценти. Анализите кои беа направени од Министерството за труд и социјална политика и од Сојузот на синдикатите на Македонија се поклопуваат, рече Ибрахими. Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Живко Митревски на сите работници им го честиташе 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот. Анализите, истакна, ...
| | веќе видена | слични

Нема квалитет на живот доколку живеете во земја во која категоријата преживување е животен стандард. За жал Македонија веќе подолг период е дел од таа лоша „прикаска“, каде две третини од работно способното население добива месечна плата под просекот од 22 илјади денари, а голем дел живеат со едвај 150 евра. Во такви услови лесно е да манипулирате со населението, да го поткупувате, заплашувате и угнетувате. Во вакви услови неможе да има ниту правда ниту правичност. Едноставно, со 9500 денари месечни приходи тоа население нема пари да поведе судски спор колку и да е онеправдано. Скапо платените рекламни спотови за здравата исхрана не допират до овие граѓани, затоа што за нив со тие мизерни приходи квалитетната исхрана е ставена во категоријата животни перверзии, а театарот и кинотo се мисловни именки. Ништо од ова не е случајно. Тоа е во функција на досегашниот начин на владеење: што посиромашен народ, посилна власт. Доброто во лошата прикаска е што по 11 години владеење, власта си заминува. Но нејзиното ...
| | веќе видена | слични

Простор за зголемување на минималната плата за 20% или од сегашните 10.080 денари на 12.000 денари, има. Работодавачите можат да си го дозволат тоа и треба да го направат за да им дадат поголема сигурност на работниците, да го спречат одливот на кадар, но и иселувањето на вработените кои подобра егзистенција гледаат надвор, изјави Миле Бошков, претседатал на Конфедерацијата на работодавачи. Една од причините за воведување на минимална плата уште во 2012 та година беше да им се загарантира една сума која ќе мора ја им се исплати на работниците и да им се даде една сигурност дека ќе добијат плата за сработеното. Тоа се постигна – платите во некои дејности и се зголемија, па според Бошков истиот ефект ќе се постигне и со натамошното зголемување на минималецот. https://youtu.be/Cph2voYpRzQ
| | веќе видена | слични

Повисока минимална плата е само лесно дадено ветување без да се направи реална проценка дали и колку тоа може да се реализира, сметаат работодавачите. Зад најавата препознаваат политички маркетинг, прашање за кое не може да се зборува во услови на техничка влада и нефункционално Собрание. Ако се зголемува минималната плата, велат тие, неприфатливо е тоа да биде за 20%. „Можеби треба 15 %, тоа е прифатливо, но ако останат непроменети одредбите за минимална плата, 100% норма и полн фонд на работни часови“, вели Ангел Димитров од Орагнизацијата на работодавачи. Иницијативата за зголемување на минималецот вели, Миле Бошков, е добра за враќање на изгубената доверба во работодавачите, но ќе создаде и можност, да се задржат работниците кои заради ниските плати си заминуваат од земјата. „Не можеме ни со тие 20%, сите се жалиме на недостиг на работници, сега имаме шанси да ги задржиме“, вели Миле Бошков од Бизнис конфедерацијата. Ветувањето за повисока минимална плата отвори сомнеж и кај работниците во текстилната ...
| | веќе видена | слични

Со протести, конференции и декларации за зголемување на правата на работниците во повеќе земји во светот беше одбележан Први мај. Во Македонија, како по обичај, без некоја голема помпезност се прослави или, попрецизно кажано, се протурка празничниот ден. Наместо симбол на борбата за правата на работниците и против класната нерамноправност, кај нас Први мај со години е претворен во ден на скарата, пиењето и лошата музика. Од ваквиот начин на празнување не трпат само свесните и совесните граѓани и работници туку и природата, која со недели е затрупана од ѓубрето оставено од првомајските скараџии. Вообичаено, кога се прославува овој празник прво помислата паѓа на синдикатите во Македонија, чии лидери во паузите од меѓусебната борба за превласт во синдикалните организации обожаваат да се фотографираат и да се фалат пред јавноста дека го унапредиле социјалниот дијалог. Иако воведувањето минимална плата и одредени законски регулативи за зголемување на безбедноста на работниците се значајни придобивки од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро нареди зголемување на минималната плата во земјата за 60 отсто, пренесе Би-Би-Си. Работниците со најниска плата сега, покрај субвенциите за храна, ќе имаат плати околу 200.000 венецуелски боливари месечно, што е околу 45 евра на црниот девизен пазар.
| | веќе видена | слични

Веб страницата „Glassdoor's“ објавила листа на 25 најдобро платени практиканства во САД, кои во моментов примаат апликации и секое отворено место е подобро платено од просечната плата во земјата. фото извор: ucpseguin.org Повеќе од отворените места се од областа на технологијата и инженерингот, но има и исклучоци. Ова е целосната листа : 1. „Facebook“ Просечна месечна плата: $8,000 2. „Microsoft“ Просечна месечна плата: $7,100 3. „ExxonMobil“ Просечна месечна плата: $6,507 4. „Salesforce“ Просечна месечна плата: $6,450 5. „Amazon“ Просечна месечна плата: $6,400 6. „Apple“ Просечна месечна плата: $6,400 7. „Bloomberg L.P.“ Просечна месечна плата: $6,400 8. „Yelp“ Просечна месечна плата: $6,400 9. „Yahoo“ Просечна месечна плата: $6,080 10. „VMware“ Просечна месечна плата: $6,080 11. „Google“ Просечна месечна плата: $6,000 12. „NVIDIA“ Просечна месечна плата: $5,770 13. „Intuit“ Просечна месечна плата: $5,440 14. „Juniper Networks“ Просечна месечна плата: $5,440 15. „Workday“ Просечна месечна плата: $5,440 16. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за труд и социјална политика и Сојузот на синдикатите на Македонија се усогласија дека има простор минималецот годинава да порасне за најмалку 20 проценти На повидок е ново зголемување на минималната плата, со што од 8.050 денари, колку што изнесуваше во 2012 година, кога се воведе, годинава треба да се искачи на нешто над 12.000 денари. Според најавата на министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими, ќе има зголемување на минималната плата за околу 20 отсто. За ова се отворија разговори меѓу Министерството за труд и социјална политика и најголемиот синдикат во државата - Сојузот на синдикатите на Македонија, минатата недела, токму на Денот на трудот. Но, за да се рализира оваа намера, треба да се сложи и третиот социјален партнер, односно работодавците. Потоа на таа тема треба да се состане Социјално економскиот совет, по што следува измена на Законот за минимална плата, за што е потребно функционално Собрание. - Она што првично утврдивме е дека има простор, има желба за ...
| | веќе видена | слични

Простор за покачување на минималаната плата има - зголемувањето нема да влијае врз бизнисот, велат од организацијата на работодавачи .. Сепак предлагаат во одредени гранки како што се текстилната индустрија каде примањата се пониски да им се даде период на прилагодување на новите измени во законот за минимална плата. Синдикатите со ресорното министерство одлучија дека има можност за покачување на минималецот за 20 проценти или за 2,000 денари, но проблем е политичката неизвесност за да може да се изгласаат новите измени во законот. Домашното стопанство се наоѓа во тешка ситуација поради случувањата , но надлежните се надеваат дека предлогот ќе биде прифатен од сите работодавачи. Законот за минимална плата стапи на сила во 2012 година. Тогаш минималецот изнесуваше 8.050 денари. Секоја година етапмно се зголемува. Во моментов минималецот изнесува 10.080 денари.
| | веќе видена | слични

За бизнисмените нема да биде голем финансиски удар да исплатат 20% повеќе како минимална плата. Од Организацијата на работодавачи велат дека за нив е прифатливо барањето на синдикатите за зголемување на минималните примања на работниците. За бизнисмените нема да биде голем финансиски удар да исплатат 20% повеќе како минимална плата. Од Организацијата на работодавачи велат дека за нив е прифатливо барањето на синдикатите за зголемување на минималните примања на работниците. Сепак, бараат времено одлагање на обврската во одредени сектори, како текстилниот и кожарскиот, за кои Законот се воведе со одложување. Од Сојузот на синдикати очекуваат позитивен одговор од работодавачите, но и двете страни чекаат разрешница на политичката криза и формирање на Влада за спроведување на ова решение. Од ССМ велат дека постојаното зголемување на просечната плата е доказ дека компаниите имаат пари повеќе да ги исплаќаат работниците, кои дополнително ќе се мотивираат поради ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 162 | | | веќе видена

За време на викендот, вакциналните пунктови ќе работат од 7.30 до 13 часот. Од понеделник пунктовите ќе продолжат да работат во две смени од 7.30 до 19 часот. ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ибрахими: Ќе има зголемување на минималната плата за околу 20 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: