Милевски: Kолективот останува наш најсилен адут


Младите фудбалски репрезентативци на Македонија (до 21 година) деновиве ги реализираа подготовките во Скопје. Денеска заминуваат за настап на ЕП во Полска, а максималното исполнување на подготвителната програма на стручниот штаб дава надеж да се очекува успех од репрезентативците кои го донесоа најголемиот успех во историјата на нашиот фудбал, пласман на едно големо натпреварување. Првиот натпревар на шампионат го играме против Шпанија на 17 јуни во 20.45 минути. Вториот меч против Србија го играме на 20 јуни од 18 часот, а последната средба од групата, против Португалија, ја играме на 23 јуни од 20.45 минути. - Оваа млада репрезентација на Македонија до 21 година ја одликува тимски дух, сите се еднакви, се почитуваат максимално и среќен сум што навистина тоа го постигнаа. Минаме низ навистина добри подготовки. Kолективот е во преден план како и секогаш досега. Нашата најголема сила е колективот, така ќе биде и сега. Верувајте сите живееме еден за друг, почнувајќи од стручниот штаб па се до последниот ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите, стручниот штаб и дел на раководството на Вардар, утринава пристигнаа во австриското место Бад Татцмансдорф, кое ќе биде „база"на подготовките на тимот во следните две недели. Попладнево во 16 часот ќе биде одработен и првиот тренинг во Австрија. На подготовките на Вардар во Бад Татцмансдорф ќе бидат: голманите; Филип Гачевски, Томе Пачовски, Бојан Тимевски. ОДБРАНА: Бобан Грнчаров, Владица Брдаровски, Хофханес Хамбарџумјан, Евгениј Новак, Тодор Тодороски, Дарко Глишиќ, СРЕДЕН РЕД: Никола Глигоров, Стефан Спировски, Филип Стојчевски, Бесир Исени, Џамбул Џигаури, Хуан Фелипе, НАПАД: Дејан Блажевски, Дамир Којашевиќ, Џонатан Боарето, Ацо Стојков, Бојан Колевски. Стручниот штаб е на чело со Гоце Седлоски, а во Австрија се и Александар Васоски (тренер), Александар Влахо (тренер), Саша Илиќ (тренер на голмани), Михајло Костиќ (кондициски тренер). Подоцна на тренинзите на Вардар ќе се приклучат и младинските репрезентативци Игор Алексовски, Дарко Велковски, Висар Муслиу, Бесир Демири, Бобан Николов и ...
| | веќе видена | слични

Денеска се играат првите натпревари од конкуренцијата „Ц“ на Европското првенство во Полска со што се заокружува првата рунда на континенталното првенство. Во терминот од 18 часот се среќаваат Германија и Чешка додека во вечерниот термин , 20-45 часот играат Италија и Данска. Двете средби низ директен пренос на програмата на ТВ Нова .
| | веќе видена | слични

Експедицијата на македонскиот првак Вардар утрово пристигна во Бад Татцмансдорф, место во Австрија кое во следните две седмици ќе биде база за подготовки на „црвено-црните“, во пресрет на квалификациите за Лигата на шампионите. Персоналот на овој хотелски комплекс утринава им посака топло добредојде на Вардарци, а за 16 часот е закажан првиот тренинг на македонскиот шампион во Австрија. На подготовките на Вардар во Бад Татцмансдорф ќе бидат присутни следните фудбалери: ГОЛМАНИ: Филип Гачевски, Томе Пачовски, Бојан Тимевски. ОДБРАНА: Бобан Грнчаров, Владица Брдаровски, Хофханес Хамбарџумјан, Евгениј Новак, Тодор Тодороски, Дарко Глишиќ. СР. РЕД: Никола Глигоров, Стефан Спировски, Филип Стојчевски, Бесир Исени, Џамбул Џигаури, Хуан Фелипе. НАПАД: Дејан Блажевски, Дамир Којашевиќ, Џонатан Боарето, Ацо Стојков, Бојан Колевски. СТРУЧЕН ШТАБ: Гоце Седлоски (шеф на стручен штаб), Александар Васоски (тренер), Александар Влахо (тренер), Саша Илиќ (тренер на голмани), Михајло Костиќ (кондициски тренер). МЕДИЦИНСКИ ...
| | веќе видена | слични

Младите македонски играчи ќе имаат поддршка во Гдиња, велерва од 20,45 часот против Шпанија на дебито на Европските првенства, а тука се и нашинците од Шведска, Германија и Полска, кои ќе ги бодрат избраниците на Благоја Милевски. Една група наши иселеници од Гетеборг и Гефле очекуваат победа против фаворитот Шпанија. „Дојдовме од Гетеборг и од Гефле. Ваков настан не се пропушта, а веруваме дека ќе имаме сили за победа. Се уште не ни се верува дека Македонија игра на Евроспко првенство. Браво за нашите момчиња и за селекторот Благоја Милевски“, ни изјави Горан Велевски. Секако и македонските симпатизери на фудбалската игра кои не допатуваат во Полска, вечерва ќе бидат со целото срце за Македонија на дебито на ЕП.
| | веќе видена | слични

Денеска пак, не очекуваат вистинските возбудувања на овој турнир. Од 20 часот и 45 минути Македонија ќе се соочи со големата Шпанија. Во нашата група од 18 часот играат уште Србија и Португалија. Во овој тим на Милевски има дури шест играчи од редовите на Вардар. Станува збор за: Игор Алексовски, Бесир Демири, Бобан Николов, Дарко Велковски, Петар Петковски и новото засилување на Вардар, Висар Муслиу. Речиси сигурно е дека првите четворица ќе започнат од првата минута, додека пак на клупата за резерви шанса ќе чекаат Муслиу и Петковски Петар. Им посакуваме многу успех на нашите млади играчи денеска и воопшто на целото ЕП.
| | веќе видена | слични
2 копии

Младата репрезентација на Македонија мина бурен период низ квалификациите за ЕП 2017, сепак на крајот стигнувајќи до најголемиот успех во историјата на македонскиот фудбал. Уште еднаш во еден здив погледнете ги сите погодоци на македонските херои на патот до Европското првенство… https://www.youtube.com/watch?v=wdt2nVnjatg
| | веќе видена | слични

Вчера и официјално започна Европското првенство во Полска за играчи до 21 година. На отварањето, во дербито на колото, Шведска и Англија одиграа 0:0, додека пак Словачка победи со 2:1 против домашната репрезентација на Полска. Денеска пак, не очекуваат вистинските возбудувања на овој турнир. Од 20 часот и 45 минути Македонија ќе се соочи со големата Шпанија. Во нашата група од 18 часот играат уште Србија и Португалија. Во овој тим на Милевски има дури шест играчи од редовите на Вардар. Станува збор за: Игор Алексовски, Бесир Демири, Бобан Николов, Дарко Велковски, Петар Петковски и новото засилување на Вардар, Висар Муслиу. Речиси сигурно е дека првите четворица ќе започнат од првата минута, додека пак на клупата за резерви шанса ќе чекаат Муслиу и Петковски Петар. Им посакуваме многу успех на нашите млади играчи денеска и воопшто на целото ЕП.
| | веќе видена | слични

Вечерва на ЕП во Полска се играат средбите од „Б“ групата, Македонија се среќава со Шпанија во вечерниот термин од 20-45 часот, претходно во нашата група се среќаваат Србија и Португалија од 18-00 часот. Натпреварите од првото коло во групата „Б“ ќе бидат емитувани директно на ТВ Нова во термините во кои се играат натпреварите , ТВ Нова ќе ги емитува сите натпревари од ЕП во Полска . Македонија за прв пат игра на ЕП, нашата репрезентација е единствениот дебитант на континенталното првенство .
| | веќе видена | слични
8 копии

Од денеска па се до 30 јуни во Полска ќе се одржува Европското првенство за фудбалери до 21 година, на кое за прв пат ќе настапи и репрезентацијата на Македонија. Избраниците на селекторот Благоја Милевски своето деби ќе го имаат утревечер (од 20:45 часот) против селекцијата на Шпанија, а во групата Б се уште и репрезентациите на Србија и Португалија против кои црвено-жолтите ќе играат редоследон на 20 јуни (од 18 часот) и 23 јуни (од 20:45 часот). Во останатите две групи ќе играат: А група: Англија, Полска, Словачка и Шведска. Ц група: Чешка, Данска, Германија и Италија. Пласман во полуфиналето ќе обезбедат победниците во трите групи и една (најдобра) второпласирана селекција. На првиот натпреварувачки ден (денеска) ќе играат, Шведска – Англија (18 часот) и Полска – Словачка (20:45 часот).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 358 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша не присуствуваше на погребот на Шабан Шаулиќ. Како што еднаш таа објаснила, не оди на погреби на пријателите, бидејќи се плаши дека тоа нема ...
сите 253 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милевски: Kолективот останува наш најсилен адут

Од:
До кого (е-маил):
Порака: