Блесок на Ал Атијах за намалување на разликата

Ланскиот победник успеа да стигне до својата четиринаесетта победа во кариерата, славејќи на 200 километарската седма етапа со што го намали заостанувањето во однос на Стефан Петерхансел кој повторно се искачи на врвот на поредокот. Катарецот успеа да ги претекне де Вилие, Соуса, Сантос и Новицкиј во перфектниот финиш, завршувајќи пред Гордон и Петерхансел, додека Холовчик и Рома ја комплетираа топ петката. Петерхансел го врати водството, откако финишираше пред Холовчик, а моментално има предност пред Полјакот од 11 минути и 22 секунди. „Автомобилот беше перфектен и можев да напаѓам од почетокот па се до финишот,“ - изјави Ал Атијах по завршувањето на седмата етапа. „Ризикувавме многу, но во таква ситуација сме што мораме секој ден да намалуваме барем седум или осум минути. Денес ризикот ни се исплатеше. Ќе се обидеме да го повториме денешниот перформанс и на етапите кои започнуваат од утре.“ „Немаме друг избор доколку сакаме повторно да славиме на Дакар.“ - заврши Катарецот. Недела беше ден за одмор за ...
| | веќе видена | слични

Бранителот на титулата во конкуренција на автомобили на релито Дакар, Катарецот Насер Ал Атијах на 9. етапа беше принуден да се откаже поради технички проблеми. 31-годишниот Катарец направи три непредвидени застанувања за време на 556 километри долгата етапа од Антофагаста до Икике, пред конечно да стави крај на одбраната на тронот поради проблемите со алтернаторот на неговиот Хамер. Ал Атијах, кој лани со Фолксваген ја освои титулата, од стартот на престижното рели на 1. јануари го следеа малери со технички и механички проблеми, но сепак успеа да слави на втората и седмата етапа. Инаку 9. етапа му припадна на сопственикот на тимот, кој е воедно и тимски колега на Ал Атијах, американскиот ас Роби Гордон, додека во генерален пласман водечки се уште е Стефан Петерхансел (Мини). Кај мотоциклите славеше Сирил Деспре (КТМ), со што повторно го презеде водството во генералниот пласман од неговиот ривал Марк Кома.
| | веќе видена | слични

Минатогодишниот победник на најпознатото и најтешкото светско рели – Релито Дакар, остана без бранителот на титулата во конкуренција на автомобилисти. Катарецот Насер Ал-Атијах, поради технички проблеми со своето возило мораше да се откаже по деветата етапа. Ал-Атијах, оваа година на Дакар се натпреваруваше со „Хамер“, а од настапот се откажа поради проблеми со алтернаторот, дефект кој неговите механичари не успеаја да го поправат. На годинешното рели, Ал-Атијах победи на втората е седмата етапа. Деветата етапа на релито беше долга 565 километри, а се возеше од Антофагаста до Икуику. Францускиот ас, Стефан Петерхансел, човек кој има најмногу етапни победи во историјата на Дакар, е лидер во генералниот пласман кај автомобилистите. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Водството во главниот пласман на автомобилистите го задржа французинот Стефан Петерхансел, додека во генералниот пласман на моторциклистите Кома со 1.26 минути предност над французинот Сирил Деспре Антофагаста – Шпанскиот автомобилист Џоан Рома е победник на осмата етапа на традиционалното Рели Дакар, додека во конкуренцијата на моторциклистите триумфираше неговиот сонародник и бранител на титулата, Марк Кома. На стазата од Копијапо до Антофагаста Рома 477км ги извози за 4:25,44 часа, пет секунди побрзо од долгогодишниот американец Роби Гордон, додека полјакот Кшишор Холовчик на третото место заостана со 2,04 минути зад победникот. Водството во генералниот пласман го задржа французинот Стефан Петерхансел, кој беше четврт. Кома во конкуренција со моторциклистите постигна резултат од 5:03,52 часа, што беше за седум минути подобро време од двојнопласираниот португалец Рубен Фариј. Третото место го зазема португалецот Хелдер Родригес со 7,10 минути заостанување зад победникот. Во генералниот пласман Кома води со ...
| | веќе видена | слични

Минатогодишниот шампион на релито Дакар, Насер Ал-Атија, се откажа од одбраната на тронот откако денеска повторно се соочи со сериозни проблеми на својот „Хамер“. Катарскиот возач во првите неколку етапи имаше големи проблеми со моторот на своето возило, поради што имаше огромно заостанување во однос на водечкиот Стефан Петерхансел. Ал-Атија го имаше второто најдобро време на втората контролна точка од деветтата етапа од релито Дакар кога повторно се соочи со проблеми со алтернаторот. Откако овие проблеми не беа надминати експресно, Катарецот исфрустрирано реши да ја прекине трката и да се откаже од натамошното натпреварување на најпознатото светско рели.
| | веќе видена | слични

Стефан Петерхансел со Мини продолжува да е лидер на Дакар и по осмата етапа но неговата предност веќе е стопена на помалку од осум минути од Роби Гордон преставника на Хамер. Во осмата етапа најбрз беше Нани Рома, а како второпалсиран заврши Гордон. Двајцата завршија во растојание од 5 секунди по крајот на 477-километри долгата дистанца. Карванот премина преку пустината Атакама возејќи ја најдолгата етапа на натпреварувањето оваа година. После оваа победа Рома останува четврти во генералниот пласман со 12.5 минути послабо време од лидерот, а пред него се Холовчик и Гордон и се разбира лидерот Петерхансел.
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион во конкуренција на мотоцикли, Шпанецот Марк Кома (КТМ) го презеде водството во генералниот пласман откако триумфираше на 8. етапа на релито Дакар, што се возеше од Копиапо до Антофагаста. Од рака му тргна и малерот на неговиот ривал, Французинот Сирил Деспре, кој беше еден од групата натпреварувачи кои заглавија во длабока кал и загубија драгоцено време. Шпанецот сега има 1:26 минути предност пред Деспре во вкупниот поредок. Кај автомобилите етапата му припадна на Нани Рома (Мини), додека водечки е неговиот тимски колега, славниот Стефан Петерхансел, кој ита кон јубилејната 10. титула на релито Дакар. Французинот има предност од 7:36 минути пред Роби Гордон (Хамер) од САД, кој заедно со бранителот на титулата, Катарецот Насер Ал-Атијах се главни ривали на екипажите на Мини. Холанѓанецот Жерар де Рој (Ивеко) има над 15 минути предност во генералниот пласман кај камионите во однос на Чехот Алеш Лопрес (Татра).
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелниот победник на релито Дакар, во конкуренција на моторциклисти, Шпанецот Марк Кома, победи на осмата етапа и се врати на лидерската позиција во генералниот пласман. Кома на етапата долга 722 километри од Копијат до Антофагаста, од кои 477 километри се возеа во рамки на специјалот, победи со време од 5:03.52 часа. Кома, кој во осмата етапа влезе со застанување од осум минути во однос на Сирил Деспре, на првото место се врати поради неволјите кои ги имаше францускиот возач. Деспре, шампион на Дакар од 2010 година, заедно со уште неколку мина возачи заглави во кал и на целта стигна со девет минути послабо време од она кое го постигна Кома. Успешниот ден за Шпанија, на релито Дакар, го комплетира Нани Рома кој победи во конкуренција на автомобилистите. Рома на целта стигна со време од 4:25.44 часа, што беше за пет секунди побрзо од Американецот Роби Гордон. Лидер во генералниот пласман е Стефан Петерхансел, кој има повеќе од седум минути предност во однос на Гордон. Деветтата етапа на релито ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Во пласманот на мотоцикли, осмата специјална етапа во Чиле може на крајот да биде одлучувачка во битката помеѓу Марк Кома и Сирил Деспре за титулата во генерален пласман, откако актуелниот шампион Марк Кома стигна до својата 20. етапна победа на трката, превземајќи го водството по проблемите на Французинот Деспре. И покрај тоа што тој ја отвори етапата, Шпанецот успеа да ја избегне стапицата во која "падна" Французинот. Каталонецот сега има одлични 9 минути и 32 секунди предност во генерален пласман, откако Деспре заглави десетина минути во калта во Чиле. 477 километри долгата етапа од Копиап до Антофагаста не започна добро за Кома, откако тој направи навигациска грешка во првите километри и загуби една минута. Одлучувачкиот момент дојде во 11-тиот километар кога Кома успеа да го избегне калот пред него, а Деспре се заглави заедно со Португалецот Пауло Гонсалвес. Благодарение на 17:20 подоброто време од Деспре, Кома сега има 9:32 предност пред Французинот, додека третото место го има Португалецот Хелдер ...
| | веќе видена | слични

Нани Рома е победникот на осмата етапа од релито Дакар, откако во крајно неизвесен финиш каталонскиот возач успеа да биде побрз од Американецот Роби Гордон. Пресметката меѓу овие двајца возачи беше неизвесна до самиот крај и иако на крајот на победата се радуваше Рома, сепак Роби Гордон беше тој што најмногу профитираше од оваа осма етапа. Имено, Американецот успеа да го мине Холовциц и да се искачи на второто место во генералниот пласман, воедно остварувајќи далеку подобро време и од лидерот Стефан Петерхансел, кој сега има само 7:36 минути подобро време од Гордон. Ланскиот првак Насер Ал-Атија повторно се соочи со технички проблеми, па сега заостанува дури 45 минути зад водечкиот Петерхансел. Марко Кома го превзеде водството во конкуренција на мотори, откако досегашниот лидер Сирил Деспре заглави во кал на почетокот од етапата, при што загуби десетина минути и му дозволи на Шпанецот да се искачи на првото место во генералниот пласман.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 187 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блесок на Ал Атијах за намалување на разликата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: