Од кого треба да се плаши Шалке 04? (видео)


Една навивачка вели: За сите се навива Вардар се сака! Дали поради реномето, бреднот, тимот или фактот што во своите редови го има најдобриот поединец во домашното првенство,не знаеме...Она што го знаеме е дека денес фокусот ќе го ставиме токму на него, гореспоменатиот најдобар голгетер во домашното првенство, Јован Костовски... Причината едноставна петочниот дуел со Шалке 04...Каква е конекцијата? Костовски своето деби во дресот на вардар го имал во 2004 година токму на натпреварот Шалке 04. Костовски: "Прв дебитански настап за Вардар, бев среќен бидејќи е против Шалке, играв 90 минути, нажалост изгубивме...но ете останува искуство." Составен дел на неговата професија се полните трибини...Некогаш мотивирачки и домашни, некогаш дрски и безобразни... "Сето тоа се игнорира, сепак ние сме спортисти..." Несомнено на терен најважна е концентрацијата и техниката, но неретко голема улога игра и среќата...Има ли Јове среќен ритуал? "Па имам некој свои ритуали кои си ги правам, пред натпревар за време на терен и по ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Бундеслигашот Шалке оствари победа од 3:2 на вчерашното гостување кај македонскиот првак Вардар, натпревар кој беше организиран во рамки на добрата соработка на двата клуба. Гостите од Гелзенкирхен поведоа во првиот дел со трите голови за период од 11 минути. Акцијата ја почна Клас-Јан Хунтелар со голот во 27-та минута, на 2:0 зголеми Барнет во 33-та минута, а Бастос во 38-та минута го постави резултатот од првиот дел од 0-3. Вардар пак намалија преку Филип Петров во 68-та минута, а конечните 2:3 ги постави Андреј Ацевски во 84-та минута од дуелот.
| | веќе видена | слични

По вчерашниот пријателски натпревар на нашиот најтрофеен клуб со бундеслигашот Шалке 04, менаџерот на Германците, Јенс Келер нагласи дека Вардар презентирал солиден тим и игра, што и не го изненадило премногу со оглед на тоа што се работи за македонскиот шампион. „Да бидам искрен на вакви натпревари најмногу се концентрирам на играта на мојот тим како би увидел одредени недостатоци во играта кај поединците така што малку се осврнувам на противникот, но може да кажам дека сега сам видов дека Вардар има навистина солиден тим. Вашата екипа одигра квалитетно, но тоа веројатно и можеше да се очекува со оглед на тоа што се работи за шампионот на Македонија“ – изјави за ЕКИПА по синоќешниот дуел Келер, притоа дополнувајќи дека и не успеал да забележи посебно некој поединец во тимот. „Имавме ние свои скаути на трибините кои следеа одредени играчи од Вардар. Всушност, секогаш има интересни фудбалери за нас од овие простори. Но, јас лично онака не би можел да издвојам некој поединец од Вардар. Сакам да ...
| | веќе видена | слични

Госите од Гелзенкирхен поведоа во првиот дел со трите голови за 11 минути. Серијата ја почна „ѕвездата“ на Шалке 04, Јан Клас Хунтелар со голот во 27.минута. На 2:0 зголеми Барнет во 33.минута, а Бастос во 38.минута го постави резултатот од првиот дел (0:3). „Црвено-црните“ намалија преку Филип Петров во 68.минута, а конечните 2:3 ги постави Андреј Ацевски во 84.минута. Натпреварот го следеа околу 8.000 гледачи, а посебен белег беа навивачките групи на двата тима, кои имаат повеќегодишно пријателство од претходниот натпревар меѓу Вардар и Шалке во Интертото купот во 2004 година. Почетниот удар на натпреварот го изведе поранешниот голман на Вардар Драган Мутибариќ, кој во 1976 година го бранел голот и на германската екипа Шалке 04. /МИА
| | веќе видена | слични

Шалке 04 го победи Вардар со 3-2, со головите на Хунтелар, Барнета и Бастос, а стрелци за Вардар беа Петров и Ацевски. И двете екипи имаа уште по неколку изгледни шанси за погодоци. Видеото е превземено од спортскиот портал „Спортефе“.
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија, Вардар и Бундеслигашот, Шалке 04 ја зацврстија македонско-германската фудбалска линија Пријателството кое одржуваат навивачките групи на Вардар и Шалке, ги однесе на мегдан на пријателски натпревар, кој за жал помина во скромна посетоност. Шалке во Скопје допатува со најсилниот состав, но и тоа не беше доволно за спектакл на „Филип Втори“. Што се однесува до натпреварот “плаво белите“ триумфираа со 3-2, а головите ги постигнаа Хунтелар, Барнета и Бастош додека “црвено црните“ погодоците ги реализираа Петров и Ацески. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Шалке 04 го победи Вардар со 3-2 во пријателскиот натпревар игран вечерва на националната арена „Филип Втори“, а најмногу потфрли публиката и навивачите на шампионот. Едвај 6-7 илјади посетители дојдоа да го видат Бундеслигашот, со квалитетни играчи како Хунтелар, Бастос, Барнета, Матип, Марица… А, капацитетот на арената е 5 пати поголем, Вардар се фали со армија навивачи, но нив ги немаше вечерва. Ниту симболичните цени од 100 и 150 денари не беа предизвик, барем да се поднаполни скопската убавица. Натпреварот беше вистински ревијален, а гостите рутински победија. Со головите на Хунтелар, Барнета и Бастос уште по првиот дел поведоа со 3-0, а до крајот Филип Петров и Андреј Ацевски намалија на 2-3. Крајот на мечот повторно мина со инциденти, декор што е неизбежен за македонскиот фудбал, а се судри полицијата со навивачите на Вардар на западната трибина. Требаше да биде спектакл, но целата претстава беше прескромна за да го добие тој епитет, иако гостите од Гелзенкирхен апсолутно заслужија таков третман.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пријателскиот натпревар меѓу македонскиот шампион Вардар и Шалке заврши со победа на гостите од Гелзенкирхен со 3:2. Серијата голови ја отвори Клас Јан Хунтелар со погодок во 27-та минута, во 33-тата Шалке веќе поведе со 2:0, а стрелец на голот беше Транкиљо Барнета додека во 38-та составот од Гелзенкирхен го постигна и третиот погодок, кој беше дело на Бразилецот, Мишел Бастос. Второто полувреме му припадна на најтрофејниот состав во Македонија. Вардар преку Филип Петров во 68-та намали на 3:1, а во 84-тата Андреј Ацевски го постави конечниот резултат. Вардар имаше шанса и за израмнување, но обидот на Педро Бонифасио успешно го одбрани голманот Ралф Фарман.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Вардар загубија од бундеслигашот Шалке со 3:2 во пријателски натпревар одигран вечерва на Националната арена „Филип Втори Македонски“ во Скопје. Четвртопласираниот тим во Германија сезонава, со што се избори за настап во третото коло од квалификациите за Лигата на шампионите, го реши прашањето на победникот уште во првото полувреме, кога за 11 минути постигна три гола. Резултатот го отвори Холанѓанецот Клас-Јан Хунтелар во 27. минута, зголеми Швајцарецот транкило Барнета шест минути подоцна, а третиот погодок за „сините“ беше дело на Бразилецот Мичел Бастос во 38. минута. Филип Петров намали во 68. минута, а точка на голеадата на најголемиот македонски стадион стави Андреј Ацевски шест минути пред крајот. На долго време договараниот меч најавен како спектакл присуствуваа 8.000 гледачи. За гостувањето на Шалке се заслужни збратимените навивачки групи на двата клуба. Вечерашниот пораз е трет за црвено-црните во меѓусебните дуели со клубот од Гелзенкирхен по двата (5:0 и 2:1) во рамките на ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Вардар и Шалке одиграа одличен ревијален дуел на кој на крајот гостите победија со 3-2 иако црвено-црните заслужија многу подобар резултат според прикажаното. Вардар одлично го започна натпреварот со неколку извонредни прилики за гол кои не ги искористија Јован Костовски и Ацо Стојков кој имаше барем три убави шанси но Фарман успеа да го сочува својот гол. Бундеслигашот својата класа ја потврди набрзина откако Хунтелар, Барнета и Бастос од 27-38 минута набрзина постигнаа три гола со што го решија првиот дел со убедлива предност од 3-0. Во вториот дел Вардар започна офанзивно. Димитровски ја погоди пречката а потоа Петров во соло акција си создаде убава шанса но не ја доврши . Конечно Вардар успеа со погодокот на Петров во 68м да ја ублажи високата предност на противникот а во 82м Андреј Ацевски го постигна и вториот погодок за македонскиот шампион. До крајот на средбата гостите погодија пречка преку Марика а Вардар пропушти шанса преку Бонифацио да обезбеди израмнување. ВАРДАР - ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 386 | | | веќе видена

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 392 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 339 | | | веќе видена

Поп дивата Јелена Карлеуша работела со своите кандидати во студиото на Гранд кога дознала дека на Интернет се вртрле фотографиите за кои се тврди дека биле ...
сите 225 | | | веќе видена

Инспекциската служба на Општина Аеродром денеска спроведува вонреден надзор на градилиштата, автосервисите и отпадите на целата територија на општината, откако ...
сите 198 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 437 | | | веќе видена

За разлика од минатата година, кога во главно гледавме смартфони со исечок на горната страна од екранот, оваа година конечно телефоните нема да имаат ниту ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од кого треба да се плаши Шалке 04? (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: