Вардар купи нов голман како сериозна конкуренција за Милосављев (Фото)


По заминувањето на Арпад Штербик и раскинот на договорот со Страхиња Милиќ, стана јасно дека Вардар ќе има комплетно нов изглед на голманската позиција во новата натпреварувачка сезона, а ако на стартот на истата во прв план се најде Милосављев, отсега Србинот ќе има сериозна конкуренција. Денеска и официјално стана познато дека Вардар го договорил суперталентираниот алжирски голман Калифа Гебдан (21), откако македонскиот првак одлучи да ја плати откупната клаузула од договорот кој го имаше чуварот на мрежата со Пуенто Хенил. Ова го потврди шпанскиот клуб преку својата официјална веб страна, а при објавата е пренесена и кратко соопштение. – Нашиот клуб може да потврди дека е договорен трансферот на Калифа Гебдан во македонскот клуб Вардар. Со платената клаузула од страна на македонскиот клуб, договорот со Калифа е раскинат, – гласи соопштението на Пуенто Хенил. #OFICIAL ➡️ Acuerdo de traspaso del guardameta Khalifa Ghedbane entre @AngelXimenezBM y @HCVardar ‍♂️‍♂️‍♂️ Comunicado íntegro en nuestra web: ...
| | веќе видена | слични

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера одржаа тренинг а веќе вечерва ги очекува меч од 4.коло во СЕХА-лигата. Противник е екипата на Стеауа од Букурешт, дебитантот во ова натпреварување. Стеауа е амбициозна екипа од Романија која минатата година заврши на првото место во регуларниот дел од сезоната во лигата на оваа земја, но загуби во финалето од плејофот од екипата на Динамо Букурешт. Инаку се работи и за поранешен шампион на Европа. Вардар е лидер во СЕХА-лигата, после три одиграни кола имаат исто толку победи, додека Стеауа забележа две победи и еден пораз на гостувањето во Загреб. Екипата ја сочинуваат воглавно домашни играчи, засилени за двајцата интернационалци од Србија, Крсто Милошевиќ и Стефан Вујиќ, а тука е и репрезентативецот на Црна Гора, Немања Грбовиќ. На вчерашната пре-сконференција на Вардар, тренерот Парондо и Дибиров порачаа дека Вардар на секој меч оди на победа и дека ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар вечерва пред својата публика ќе го одиграат четвртиот меч во регионалната СЕХА лига. Актуелниот шампион на СЕХА лигата, Вардар вечерва во СЦ „Јане Сандански", го пречекува дебитантот во ова натпреварување романската екипа Стеауа од Букурешт. Вардарци кои забележаа победа на првите три средби од новата сезона и се во серија од 29 натпревари по ред во СЕХА лигата без пораз, ќе се обидат да го продолжат победничкиот од. „Стеауа имаше повеќе време за да се подготви за овој натпревар. Ние по тешкото гостување кај Монплеје немавме многу време за одмор. Од она што анализиравме видовме акции кои не се својствени за ракометот во Романија. Ќе биде интересно. Не можеме прецизно да кажеме за нив од еден или два одиграни натпревари. Очекувам да биде тежок натпревар, но ние во Скопје не се плашиме од никого и против секого одиме на победа", коментираше Дибиров. За тренерот Роберто Гарсија Парондо најважно е да се продолжи со истото темпо како и досега. „Стеауа е добар тим и во своите редови има ...
| | веќе видена | слични

Вардар има серијата од четири победи во низа, три од нив се во СЕХА-лигата, во која уште на стартот на сезоната запиша нов рекорд, најдолга низа без пораз. Регионалниот и македонски првак вечерва (20:15 часот) пред домашната публика има шанса да дојде до нов триумф. Противник на избраниците на Роберто Гарсија Парондо е Стеауа Букурешт, тим кој исто така нема пораз во СЕХА-лигата. Вардар нема искуство со романските екипи, но тоа пак не ја менува крајната цел - победа како загревање за мечот со Кристијанштад во ЛШ. „Стеауа имаше повеќе време за да се подготви за овој натпревар. Ние после таков емоционален и физички силен дуел против Монпелје мораме да покажеме исто таков дуел. После овој меч во Лигата на шампионите сакаме да го покажеме истото и во СЕХА. Сакаме да играме на истото ниво секаде. Без разлика кој ќе биде на теренот ние сме тим и најважно за нас е да покажеме најдобра игра. Немавме натпревари во претходните сезони со претставник од романскиот ракомет. Преферираат стилот кој не е карактеристичен за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вардар покажа дека ќе биде исклучително цврст орев и во новата натпреварувачка сезона во Лигата на шампионите, без разлика на промената во ростерот која настана во нашиот најдобар тим по вториот последователен настап на фајнал-фор турнирот во Келн. Тимот кој сега е предводен од Парондо покажа исклучително храбра игра на гостувањето во Франција, па сосема заслужен извојува значајна победа над европскиот шампион Монпелје. Цела светска јавност ја доживеа оваа победа на Вардар како огромно изненадување, но така не мисли и Тимур Дибиров кој навистина верува во квалитетите на тимот. – Од тоа што се пишува, гледам дека многумина се изненадени, но победата над Монпелје сигурно не е изненадување за мене и моите соиграчи. Посебно ме радува едно нешто, Вардар го задржа победничкиот менталитет и игра максимално без оглед на тоа кој е наш противник. Тоа го докажавме на гостувањето кај европскиот шампион. Треба да продолжиме само вака, останатите тимови треба да дадат повеќе од максимумот за да остварат победа против нас, ...
| | веќе видена | слични

Голманот на Вардар, Дејан Милосављев со својата тројна одбрана на саботниот дуел против Монпеље се најде на врвот на листата со ТОП 5 одбрани во првото коло од ракометната Лига на шампиони. Тројната одбрана на Милосављев може да се види на овој линк ЕХФ ТВ го смести Милосављев и во идеалниот тим на премиерната рунда од новата сезона. Вардарци предводени од својот чувар на мрежата успеаја на гостински терен да го совладаат актуелниот европски првак со 27:24. [photo]
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонскиот ракометен шампион Вардар утре ја пречекува романска Стеауа во четвртиот свој дуел оваа сезона во СЕХА лигата. Левото крило на „црвено-црните“ Тимур Дибиров изјави дека Вардар на домашен терен секогаш оди на победа, без разлика на ривалот. – Преферираат стил кој не е карактеристичен за првенството на Романија. Од она што анализиравме видовме акции кои не се својствени за нивното домашно првенство. Очекувам да биде тежок натпревар, но ние во Скопје не се плашиме од никого и против секого одиме на победа, изјави Дибиров. За тренерот Роберто Гарсија Парондо најважно е да се продолжи со истото темпо како и досега. – Стеауа е добар тим и во своите редови има ракометари кои играат добар ракомет. Имаме три победи во ова натпреварување, а после победата над Монпелје сме концентрирани само на оваа средба. Важно е да не го загубиме нивото на интензитет и да дојдеме до нова победа. Вардар е во серија од 29 натпревари по ред во СЕХА Газпром лигата без пораз.
| | веќе видена | слични

Искусниот ракометар на Вардар, Тимур Дибиров вели дека можеби јавноста е изненадена од победата на гостувањето кај европскиот шампион, но македонскиот тим има победнички менталитет кој трае.Вардар имаше фантастичен почеток на новата сезона во Лигата на шампионите откако го победи актуелниот европски шампион Монпелје на негов терен.Дибиров вели дека и покрај заминувањето на дел од играчите и тренерската смена, Вардар е силен и победата воопшто не е изненадување.„Многу луѓе се изненадени, не само во Македонија, туку и во Европа. Но верувајте, јас и моите соиграчи не сме изненадени, затоа што иако многу работи се променија, остана еден важен детаљ, победничкиот менталитет. Замина тренерот, заминаа играчи, но менталитетот остана тука. Излеговме кај Европскиот шампион на гости, во нашите глави стоеше дека ние сме Вардар и одиме на победа. Можеби сите мислам дека сме послаби и имаме помалку квалитет, можеби тоа е и така, но психолошки и ментално сме на истото високо ниво. Ако некој сака да не победи, треба да даде ...
| | веќе видена | слични

По големиот триумф над бранителот на титулата во ЛШ, Монпелје, и само еден ден одмор, Вардар се врти кон СЕХА-лигата. Утре во СЦ „Јане Сандански" (20:15 часот) гостува Стеауа Букурешт. Роберто Гарсија Парондо и неговите израници имаат три победи во низа, секако очекувањата се исти, победа пред домашната публика. Иако прес-конференцијата беше наменета за регионалното натпреваруање, сепак победата над европскиот првак е нешто што не може така да се заборави. „Знам дека многу луѓе се изненадени, но јас не сум. Во Вардар остана менталитетот на победниците и без разлика кој е притивник дури и против европски првак на гости ние имаме врежано дека треба да победиме. Се бориме до крај, знаеме што треба да направиме. На мечот притив Моноелје покажавме дека нема лесно да се освојуваат бодови против нас и сите ќе мора да играат со 110 посто за да не победат“, изјави Тимур Дибиров. Парондо не можеше да го скрие своето задоволство од победата, но шпанскиот стратег истовремено цврсто гази по земја. „Многу важна победа ...
| | веќе видена | слични

На првиот натпревар од лигата на шампионите во кариерата, голманот Дејан Милосављев се најде во најдобрите седум играчи.. Погледнете во кое друштво е Милосављев...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

Првите критики за предложениот буџет за идната година веќе стигнаа од дел од бизнис заедницата. Данела Арсовска, претседател на Сојуз на стопански комори на ...
сите 225 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Вчера на улицата „Ванчо Прќе“ во Штип, мотоцикл управуван од 47-годишен штипјанец, удри во паркирано патничко моторно возило со штипски регистарски ознаки, по ...
сите 192 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар купи нов голман како сериозна конкуренција за Милосављев (Фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: