Обид за кражба телото на убиениот Ким Џонг-нам


5 копии

Малезиските власти соопштија денеска дека бил извршен обид за упад во мртовечницата каде се наоѓа телото на убиениот полубрат на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Џонг-нам. Обидот да се украде телото бил извршен во текот на испитувањата на експертите за утврдување на точната причина за неговата смрт. Во изјава за локалниот весник „Малај Мејл“, шефот на малезиската полиција Халид Абу Бакр вели дека по тој инцидент биле воведени дополнителни безбедносни мерки во болницата каде почина Ким. Според претходните најави во локалните медиуми, денеска требаше да бидат објавени резултатите од испитувањата на форензичарите, но Бакр вели дека експертите само прават дополнителни тестови. Ким Џонг-нам беше убиен минатиот понеделник на аеродромот во Куала Лумпур кога неговото лице било испрскано со „некоја отровна суспстанца“. Властите во Куала Лумпур се сомневаат дека зад убиството на постариот полубрат на актуелниот севернокорејски лидер стои режимот во Пјонгјанг. Соопштението за обид за упад во мртовеницата и за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Осуммината осомничени за убиството на Ким Јонг-нам на аеродромот во Куала Лампур пред две недели, вклучуваат четворица вработени во Министерството за државна безбедност и двајца вработени во Министерството за надвореши работи со Северна Кореја Убиството на Ким Јонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, било организирано од страна на Министерствата за државна безбедност и надворешни работи на Северна Кореја, покажаа податоците на разузнавачките служби на Јужна Кореја. Осуммината осомничени за убиството на Ким Јонг-нам на аеродромот во Куала Лампур пред две недели, вклучуваат четворица вработени во Министерството за државна безбедност и двајца вработени во Министерството за надвореши работи со Северна Кореја, сопштија јужнокорејските пратеници, повикувајќи се на информациите дадени од разузнавачките служби.
| | веќе видена | слични
5 копии

Убиството на Ким Џонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, било организирано од страна на Министерствата за државна безбедност и надворешни работи на Северна Кореја, покажаа податоците на разузнавачките служби на Јужна Кореја. Осуммината осомничени за убиството на Ким Џонг-нам на аеродромот во Куала Лампур пред две недели, вклучуваат четворица вработени во Министерството за државна безбедност и двајца вработени во Министерството за надвореши работи со Северна Кореја, сопштија јужнокорејските претеници, повикувајќи се на информациите дадени од разузнавачките служби.
| | веќе видена | слични
2 копии

Малезискиот министер за здравје, Сбранмијам Сатасивам откри дека дозата на отров која што му била испрскана на лицето на Ким Јонг Нам била толку моќна што го убила за 15 до 20 минути, а смртта била многу болна. Ким Јонг Нам беше убиен на 13-ти февруари на аеродромот во Куала Лумпур, Малезија, а малезиската полиција соопшти дека полубратот на севернокорејскиот лидер бил убиен со хемиски нервен агенс "VX" (ethyl N-2-Diisopropylaminoethyl Methylphosphonothiolate) кој е забранет и се смета за оружје за масовно уништување. Според зборовите на малезискиот министер за здравје, дозата која што ја примил Нам била толку голема што влијаела на неговото срце, бели дробови, односно „влијаела на сите негови органи и го убила веднаш“. „Тој почина за 15 до 20 минути“, откри малезискиот министер и порача дека смртта сигурно била многу болна. Сбранмијам изјави дека доволни биле само 10 милиграми од нервниот агенс "VX" за да го убијат Нам, а претпоставената количина која што ја добил тој била многу поголема. Двете девојки кои ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Резултатите од аутопсијата потврдија дека нервниот гас Ве-икс (ВX) предизвикал мошне тешка парализа, која го усмртила полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, Ким Јонг-нам на аеродромот во Куала Лумпур, изјави вчера малезискиот министер за здравство, Субраманијам Сатхасивам. Резултатите на државната Служба за хемиски анализи ги потврдија наодите на болничката аутопсија дека нервниот гас предизвикал тешка парализа, која ја предизвикала смртта на Ким Јонг-нам во мошне кусо време, рече министерот. Претходно полицијата соопшти дека Малезија денеска ќе провери дали на еден од терминалите на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур, каде минатата недела е убиен Ким Јонг-нам, има токсични материи. Стручните тимови се составени од форензичар, пожарникар и експерти од агенцијата за атомска енергија. Ким Јонг-нам е убиен пред неколку дена со забранетото хемиско оружје Ве-Икс, додека се поготувал да се качи на авион за Макао, каде живеел во егзил со семејството под заштита на Пекинг.
| | веќе видена | слични
2 копии

Резултатите од обдукцијата покажаа дека Ким Јонг Нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, починал 15 до 20 минути по нападот со смртоносниот нервен отров ВХ, објави малезиската влада. Според снимките од надзорните камери, Ким го отруа две жени кои на 13 февруари му прснаа отровен хемиски агенс на аеродромот во Куала Лумпур. Тој се обрати за помош на аеродромските службеници, но почина на пат до болница. „Почина во возилото на итна помош. Мислам дека од примањето на отровот до смртта поминале од 15 до 20 минути“, изјави министерот за здравство. „Дозата била толку висока што делувала многу брзо во целото тело“, додаде министерот. Само 10 милиграми од отровот е доволно за да биде смртоносен. А, при труењето на Ким била употребена далеку поголема доза. Виетнамката осомничена за убиството на полубратот на корејскиот лидер рече дека верувала оти учествува во снимање на шега и за таа улога добила симболична сума (50 евра), објави вчера виетнамското Министерство за надворешни работи. „Во текот на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Малезиските власти го прогласија за безбеден терминалот број два на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур, каде полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Џонг-нам беше убиен на 13 февруари со моќната невротоксична материја Ве-Икс. Екипи од локалната цивилна заштита со бели заштитни одела детално го прочистуваа терминалот цела ноќ, откако малезиските власти објавија детали за убиството. Резултатите од аутопсијата потврдија дека нервниот гас Ве-икс (ВX) предизвикал мошне тешка парализа, која го усмртила Ким Џонг-нам на аеродромот во Куала Лумпур, изјави вчера малезискиот министер за здравство, Субраманијам Сатхасивам. Резултатите на државната Служба за хемиски анализи ги потврдија наодите на болничката аутопсија дека нервниот гас предизвикал тешка парализа, која ја предизвикала смртта на Ким Џонг-нам во мошне кусо време, рече министерот. ОН оваа високотоксична материја без мирис и боја ја смета за оружје за масовно уништување. Двете жени, осомничени за убиството, тврдат дека била измамени. Според ...
| | веќе видена | слични

Екипи од локалната цивилна заштита со бели заштитни одела детално го прочистуваа терминалот цела ноќ, откако малезиските власти објавија детали за убиството. Резултатите од аутопсијата потврдија дека нервниот гас Ве-икс (ВX) предизвикал мошне тешка парализа, која го усмртила Ким Џонг-нам на аеродромот во Куала Лумпур, изјави вчера малезискиот министер за здравство, Субраманијам Сатхасивам. Резултатите на државната Служба за хемиски анализи ги потврдија наодите на болничката аутопсија дека нервниот гас предизвикал тешка парализа, која ја предизвикала смртта на Ким Џонг-нам во мошне кусо време, рече министерот. ОН оваа високотоксична материја без мирис и боја ја смета за оружје за масовно уништување. Двете жени, осомничени за убиството, тврдат дека била измамени. Според уапсената Сити Ајшах таа била измамена дека учествува во снимање на смешни видео инсерти. Малезиската полиција соопшти дека таа го отрула Ким Џонг-нам, што се гледа од снимките на безбедносните камери. На снимките се гледаат две жени како се ...
| | веќе видена | слични

Резултатите на државната Служба за хемиски анализи ги потврдија наодите на болничката аутопсија дека нервниот гас предизвикал тешка парализа, која ја предизвикала смртта на Ким Џонг-нам во мошне кусо време, рече министерот. Претходно полицијата соопшти дека Малезија денеска ќе провери дали на еден од терминалите на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур, каде минатата недела е убиен Ким Џонг-нам, има токсични материи. Стручните тимови се составени од форензичар, пожарникар и експерти од агенцијата за атомска енергија. Ким Џонг-нам е убиен пред неколку дена со забранетото хемиско оружје Ве-Икс, додека се поготувал да се качи на авион за Макао, каде живеел во егзил со семејството под заштита на Пекинг.
| | веќе видена | слични

Забранетата хемикалија „VX“, која некои експерти ја сметаат за најлошата од сите нервни гасови на светот, има конзистенција на моторно масло, во животната средина останува со недели, а и најмалата капка предизвикува болна смрт. Малезија објавила дека дисидентот Ким Џонг Нам , полубратот на Ким Џонг Ун, убиен е со нервниот отров „VX“. Но, се поставува прашањето како е можно да преживеат двете жени кои го нападнале Ким Џонг Нам, ако таа супстанца е толку јака. Се поставува и прашањето зошто аеродромот не ја објавил специјалната деконтаминација заради општата безбедност, земајќи предвид дека честичките со недели остануваат во животната средина. Трестрејл, кој во текот на кариерата истражил повеќе од илјада случаи на труење, рекол дека само пет грама од „VX“, апсорбирано преку кожа е доволно да убие 500 лица. Тој и други експерти истакнале дека е неопходно резултатите од обдукцијата да ги потврди независна лабораторија. „VX“, е забранета сусптанца со конвенцијата на ОН за хемиско оружје. Прв пат е произведена во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Од таму додаваат ...
сите 238 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела ја испрати војската на границата со Колумбија и порача – знаеме дека ќе има провокации, но ќе ја направиме границата мирна и ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 172 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обид за кражба телото на убиениот Ким Џонг-нам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: