Северна ја обвини Јужна Кореја за воено сценарио

Северна Кореја вчера обвини дека Јужна Кореја ги влошува односите со избрзани воени провокации и со забавување на хуманитарната помош. Од друга страна, Јужнокорејците се заканија дека остро ќе одговорат на секоја нова провокација од северниот сосед, а американскиот претседател Барак Обама изјави дека неговата земја е подготвена да ја брани Јужна Кореја доколку има потреба за такво нешто. Во меѓувреме, улиците на Сеул ги преплавија стотици демонстранти, кои го запалија севернокорејското знаме, а дел од нив носеа плакати со прецртани ликови на Ким Јонг Ил и на неговиот трет син Ким Јонг Ун. По завчерашната жестока размена на артилериски оган меѓу двете Кореи, во која загинаа четири лица, а се ранети најмалку 15 јужнокорејски војници и уште тројца цивили, тензиите во регионот драстично се зголемија. Обама побара од Кина, која важи за сојузник на Северна Кореја, да влијае врз Пјонгјанг и да му објасни дека постојат меѓународни правила до кои ќе мора да се придржува. Пентагон соопшти дека САД и Јужна Кореја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјунг-бак изјави денеска дека ќе испрати дополнителен број војници на островот Јеонпјеонг, во пограничното подрачје меѓу двете Кореи и Жолтото Море, кој беше на мета на севернокорејскиот артилериски напад. Северна Кореја во меѓувреме упати остро предупредување дека ќе соодветно ќе реагира доколку Сеул изведе каква било воена провокација. Јужнокорејското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека заедничките воени вежби со САД, што ќе почнат в недела, ќе и „упатат јасна порака на Северна Кореја во сегашната ситуација“. Властите во Сеул и Вашингтон го зајакнаа притисокот врз Пекинг да го искористи своето влијание врз неговиот сојузник да се намалат тензиите, кои настанаа по размената на оган пред два дена, кога се убиени четворица Јужнокорејци, од кои двајца цивили. Кина ги повика двете страни да бидат воздржани. Јужнокорејските медиуми јавија дека кинескиот министер за надворешни работи го одложил планираното патување за Јужна Кореја по меѓународниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јужнокорејскиот Парламент усвои денеска резолуција со која го осуди севернокорејскиот артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јонпјеонг што се случи во вторникот, Резолуцијата е усвоена со 261 глас „за“, еден „против“ и девет воздржани и во неа се обвинува Пјонгјанг дека ја нарушува Повелбата на Обединетие нации и меѓукорејските спогодби, но таа не повикува на соодветен одговор на севернокорејскиот напад. Документот бара од Северна Кореја да се извини за нападот, во кој загинаа четири лица двајца војници и двајца цивили. Резолуцијата бара од властите во Пјонгјанг да преземат мерки во иднина да бидат спречени слични вакви провокации.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кина изрази загриженост поради претстојните заеднички воено-поморски и воено-воздухопловни вежби на САД и Јужна Кореја, кои ќе почнат в недела. - Кина се против на какви било дејствија со кои се поткопуваат мирот и стабилноста на Корејскиот Полуостров, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Хун Леи два дена по артилерискиот напад на Северна Кореја врз јужнокорејскиот остров Јонпјеонг во Жолто Море. Пекинг, без да го осуди својот сојузник Пјонгнаг поради нападот во кој загинаа четири лица и кој предизвика остра реакција од целата меѓународна заедница, само изрази жалење поради човечките жртви. Сеул објави дека заедничката воена вежба ќе трае до 1 декември и додаде дека таа има чисто одбранбен карактер и е планирана пред инцидентот.
| | веќе видена | слични

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае-јонг си поднел оставка што претседателот Ли Мунг-бак веќе ја прифатил поради неговата лоша реакција при нападот од Северна Кореја. Министерот веќе претходно најави дека ќе поднесе оставка со што ќе преземе одговорност за “недоволниот“ одговор на бомбардирањето на Северна Кореја. Во нападот на островот Јоенпјоенг убиени се двајца војници и двајца цивили. Поради целиот напад, министерството за одбрана се надје на мета на критики поради лошата реакција на нападот од соседната земја, особено во моментот кога почнал нападот.
| | веќе видена | слични

Пекинг со години дипломатски и економски го поддржува изолираниот и сиромашен сосед. Сепак, ниту односите меѓу Кина и Северна Кореја не се без проблеми. Западот бара од Пекинг да го зголеми притисокот врз Пјонгјанг. Градот Дандонг на североистокот од Кина е најдобриот пример за пријателството меѓу Кина и Северна Кореја. Преку мостот на реката Јалу поминуваат десетици камиони и возови од Кина кон Северна Кореја и назад. Пјонгјанг во голема мера зависи од Пекинг - почнувајќи од прехранбени производи, па се` до испораките на нафта. Ниту една друга земја нема толку големо влијание врз Северна Кореја како Кина, вели професорот Ниу Јун од Универзитет за меѓународни студии во Пекинг. Меѓутоа, тоа влијание не е апсолутно. Сепак, ако Северна Кореја не ја слуша Кина - не и` останува никој друг. Дури и на Пјонгјанг му е потребен минимум меѓународна поддршка. На пример, во Советот за безбедност на ОН, Кина во повеќе наврати успеа да спречи многу поостри санкции против соседот, дури и по атомските тестови во 2006 и 2009 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Јужнокорејскиот претседател Ли Мун-Бак ја прифатил оставката на министерот за одбрана Ким Тае-јоунг кој чувствувал одговорност за инцидентот во Жолтото Море, соопшти државната агенција Јонхап “Yonhap“ . Според агенцијата во оставката се наведува дека министерот за одбрана на Јужна Кореја, Ким Тае-јоунг, сакал да поднесе оставка уште на 1-ви мај годинава, по потопувањето на воената корвета „Чеонан“, но тогаш оставката не му била прифатена заради повеќе настани, поради истрагата за потопувањето на бродот при што загинаа 46 јужнокорејски морнари, меѓу другото и поради претстојните преговори за соработка со американската армија. Истрагата во која учествуваа и меѓународни експерти тогаш утврди дека бродот во инцидентот од март во пограничните води на Жолтото Море бил потопен со торпедо од севернокорејска мини-подморница. Но Пјонгјан упорно ја демантира својата инволвираност во несреќата. Пред два дена во Жолтото Море севернокорејската артилерија го гранатираше јужнокорејскиот остров Јонпхендо додека во регионот ...
| | веќе видена | слични

Министерот за одбрана на Јужна Кореја поднесе оставка, критикуван дека задоцнето и “слабо“ одговорил на артилерискиот напад од Северна Кореја во кој загинаа четворица Јужнокорејци. Претседателот Ли Мјунг-бак ја прифатил остваката на министерот Јим Ти-јанг и наредил да се засили безбедноста на островите што се во близина на местото каде Пјонгјанг истрела 200 гранати. После нападот, јужнокорејскиот министер се соочил со силни критики дека многу “нежно“ реагирал на нападот. Сеул одговори со 80 гранати а законодавците уверувале дека требало да возврати побезмилосно, со воздушен напад на артилеријата на соседот. Во меѓувреме, Јужна Кореја и САД се подготуваат да почнат воена вежба во Жолтото Море. Северот предупреди за дополнителна “одмазда“ доколку Сеул испровоцира.
| | веќе видена | слични

Политика - Белград 25 ноември 2010 Инциденти со размена на артилериски оган, судири меѓу воени бродови, па дури и потонување на корвети и патролни чамци меѓу двете Кореи имало и порано. Се додека Северна Кореја не ја тестираше својата атомска бомба, тие судири имаа статус на „инциденти“. Но, од 9 октомври 2006 година светот стана побогат за уште една нуклеарна сила и на Пацификот ништо повеќе нема да биде како порано. Тогаш Северна Кореја влезе во ексклузивниот нуклеарен клуб и со неа повеќе никој нема да може да разговара од позиција на сила. Дали Пјонгјанг смета дека тоа е карта за „високото друштво“ и најсилен адут за добивање на странска економска помош? Од таа карта Пјонгјанг очигледно нема лесно да се откаже без давање на писмени мировни гаранции на Вашингтон. Дали тогаш и артилериските дуели меѓу Северна и Јужна Кореја се всушност обид на Пјонгјанг да започне нова фаза преговори на шесте учесници на мировниот процес? Или на Северна Кореја очајнички и се брза и поради економската ...
| | веќе видена | слични

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае-јунг денеска поднесе оставка на функцијата Во меѓувреме СБ на ОН се консултира за состојбата на Корејскиот Полуостров Членките на Советот за безбедност на ОН имаат потребни консултации за ситуацијата на Корејскиот полуостров, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров. Тој се надева дека СБ во најскоро време ќе ја соопшти својата позиција. - Тоа ќе придонесе за смирување на ситуацијата. Страните треба да бидат свесни за својата одговорност, изјави Лавров. Рускиот министер рече дека Москва ја повикува Јужна и Северна Кореја да не преземаат акции кои доведуваат до загинување на луѓе. На новинарско прашање дали Русија го дели ставот дека тензиите во Жолтото Море се предизвикани од заедничките вежби на Јужна Кореја и САД, Лавров наведе дека слични инциденти веќе се случувале иако „се завршувало со поединечни истрели“. - Меѓутоа, на овој инцидент му претходеше информација дека Северна Кореја се обратила до Јужна Кореја дека не одржува вежби и без ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 348 | | | веќе видена

Неделава ќе се задржат повисоките дневни температури на воздухот. За првиот ден од работната недела според синоптичарите не очекува променливо облачно време со ...
сите 269 | | | веќе видена

Големата евровизиска еурофија која за Тамара Товевска траеше повеќе од три месеци, најпосле заврши и тоа со резултат кој ја направи особено горда. Тие денови ...
сите 121 | | | веќе видена

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) денеска во Парламентот ќе поднесе барање за гласање недоверба на преодната Влада на австрискиот канцелар ...
сите 114 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Северна ја обвини Јужна Кореја за воено сценарио

Од:
До кого (е-маил):
Порака: