Момче качено на дрво на „Партизанска“ спасено од пожарникари

3 копии

Противпожарната бригада на Град Скопје ноќеска по еден часот интервенирала при спасување на 18-годишно момче кое се качило на дрво на улицата „Партизански одреди“ бр.85 Момчето се качило на дрвото со помош на другарите кои потоа го оставиле и заминале. Момчето било качено на 3,5 метри на дрвото, а спасувањето траело од 01:30 до 02:10 часот. Во спасувањето учествувале тројца пожарникари. Од полициската станица во Карпош не сакаа да дадат повеќе детали на случајот.
| | веќе видена | слични

На Фејсбук групата „Live from Greece” се појави статус во кој е наведено дека 10-годишно момче од Велика Британија е повредено на Скијатос среде летање на авион. „Познато е дека слетувањето на авионите во Скијатос е туристичка атракција. Полетувањето на авионите десетина метри над главите на туристите претставува возбудливо и единствено доживување, но често е и многу опасно. Вчера сериозно е повредено момче - турист од 10 години, кое буквално е издуано неколку метри, а минатата година со тешки повреди заврши едно лице од Британија. Лесни повреди и соборување на земја се случуваат често“, пишува на Фејсбук статусот и додадено е: „Доколку сакате да го гледате ова случување, најдобро направете го од безбедно растојание“.
| | веќе видена | слични

Ања Рингрен Ловен од Данска се занимава со хуманитарна работа. Оваа жена и нејзиниот маж Мавид Емануел Умем го управуваат домот за сирачиња во југоисточна Нигерија, каде се сместени децата кои ги напуштиле семејства поради суеверија. Таа пред две години спаси момче од сигурна смрт. Го најде како лута по улиците изнемоштен и гладен. Изгледаше дека нема да преживее, но нејзината грижа е заслужна што ова момче денес гордо се смее. Ања редовно ја известува јавноста за здравјето на ова момче и неговиот живот. Минатата недела објави пост на Фејсбук кој се однесуваше на момчето на кое му го даде името Хоуп, што значи надеж. „И понатаму добивам многу прашања кои се однесуваат на Хоуп. Како што знаат повеќето од вас, Хоуп пред неколку месеци доби ушен апарат. Сега го носи и реагира на звуците околу себе. Се врти кога го викнеме дури и од голема оддалеченост“. Погледнете како изгледа сега момчето.
| | веќе видена | слични

Дали младите во Скопје немаат со што да се занимаваат па глумат Тарзан? Ноќеска по полноќ пожарникарите во главниот град си имале работа со случај кој ретко се случува. Од 01:30 до 02:10 часот траело спасувањето на момче кое се качило на дрво на улицата „Партизански одреди“ бр.85. Што се случувало? Медиумите пренесуваат дека 18-годишникот од Скопје на дрвото се качил со помош на другарите кои потоа го оставиле и заминале а од ПС Карпош не откриваат повеќе детали.
| | веќе видена | слични

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

Боливискиот претседател Ево Моралес, кој во неделата си поднесе оставка под притисок и ја напушти Боливија по протестите и насилството по изборите на 20 ...
сите 251 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски вели дека одлуката државата да не воведе санкции кон Руската федерација е наследена и донесена пред неколку години. „Земјава е ...
сите 287 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски до толку не можат да се помират со растот на платите па почнаа да измислуваат лажни формули околу растат на платите во ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Момче качено на дрво на „Партизанска“ спасено од пожарникари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: