Лацио со неверојатен пресврт ја совлада Чезена

3 копии

Во премиерниот натпревар од 23. коло во Серија А, екипата на Лацио направи неверојатен „кам бек“ во второто полувреме против Чезена, иако по првите 45. минути беа во негатива од 0-2 и останаа со фудбалер помалку. Кожак го постигна победничкиот гол за Лацио Се чинеше дека Чезена по првиот дел има недостижно водство од 0-2, откако Муту и Јакинта постигнаа погодоци во 14. и 35. минута, а освен тоа во 34. минута беше исклучен и Конко. Сепак, бјанкочелестите за 10 минути направија неверојатен пресврт. Со головите на Ернанес (53`), Лулиќ(61`) и Кожак во 63. минута Лацио славеше победа со која, барем привремено, се искачи на 3. место на табелата со 42 бодови. „Неверојатна победа. Игравме без централен напаѓач, но одлично се реорганизиравме во вториот дел. Навистина не знам кој би бил фудбалер на натпреварот, бидејќи сите одиграа одлично“ – изјави Еди Реја, тренерот на Лацио по мечот. Повеќе во видеото подолу
| | веќе видена | слични

Милан му го нанесе првиот пораз на Удинизе на Фриули сезонава откако со пресврт славеше со 2:1. Удинезе поведе со голот на Ди Натале во 19 минута што е негов 17-ти гол сезонава. Во вториот дел со головите на Макси Лопез и Ел Шарави во 77 -та и 85 минута Милан обезбеди значајна победа. Каљари го совлада Палермо со 2:1. Средбите Болоња-Јувентус и Парма-Фиорентина се одложени поради снег. Удинезе - Милан 1:2 Каљари - Палермо 2:1
| | веќе видена | слични
3 копии

Со фантастичен пресврт и дба гола за десет минути екипата на Милан успеа да стигне до триумф на гостувањето во Удине, нанесувајќи му го на Удинезе првиот пораз оваа сезона на неговиот „Фриули“ во 23-то коло од Калчо лигата. Фудбалерите на Милан го искористија одложувањето на натпреварите во снежната Италија и го зазедоа првото место во Серија А каде што стигнаа благодарение на важната победа на гостувањето кај Удинезе. Домаќините поведоа во 19-та минута со голот на капитенот и најдобар стрелец во екипата, Антонио Ди Натале и беа до водство се до 77-та минута. Пресвртот го најави новото засилување Макси Лопез кој израмни на 13 минути пред крајот, а целосниот пресврт и победата од 1:2 ја донесе Стефан Ел Шарави во 85-та минута по асистенција на Лопез. szólj hozzá: MIL
| | веќе видена | слични

Само Ди Натале не е доволен, Удинезе беше подобар во погoлемиот дел од мечот, но „росонерите“ се вратија во игра и во последните 15 минути стигнаа до драгоцена победа која ги однесе на првото место на табелата. Во првиот дел Удинезе беше подобар, немаше многу шанси, но домаќините го надиграа шампионот. Резултат на тоа беше погодокот на Ди Натале, кој со одличен удар го матираше Амелија.Удинезе во вториот дел имаше шанси да го зголеми водството преку Данило и Домици, но домаќините не успеаа, по што следеше пресврт. На другата страна, Алегри во игра го внесе Макси Лопез на кого не му требаше многу да го постигне првенецот во дресот на Милан. Ел Шарави шутираше, Хандановиќ кратко ја одби топката, а Аргентинецот израмни на 1:1. После тоа Робињо и Ел Шарави пропуштија можности да му донесат предност на Милан, но и Удинезе имаше шанси. Клучниот момент се случи во 85-та минута кога Шарави го постигна победоносниот гол на Милан. Со оваа победа „росонерите“ се наоѓаа на врвот на табелата со два бода повеќе од ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион на Италија, Милан, го победи Удинезе со 1:2, во воднеиот натпревар од 23-то во Серија А. Милан, во комбиниран состав, на „Фриули“ до победата стигна, откако успеа да направи пресврт во последните 13 минути, кога најпрвин Макси Лопез, а потоа Ел Шарави го совладаа Хандановиќ. Претходно, Удинезе поведе со голот на Ди Натале. Со оваа победа Милан остана во трката за одбрана на титулата, „росо-нерите“ на првото место имаат два бода повеќе од Јувентус кој има два натпревари помалку. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Милан славеше многу значајна победа на гостувањето кај Удинезе од 2-1, новото засилување, Макси Лопез беше играчот на натпреварот. Со овие три бода Росоњерите се искачија на врвот во Серија А, но имаат и два натпревари повеќе од Јувентус кој треба да одигрува одложени натпревари против Парма и Болоња. Удинезе одлично го започна натпреварот, во 19. минута преку Ди Натале поведе со 1-0. Новото засилување на Милан, Макси Лопез во игра влезе во 66. минута на местото од Ночерино. Само 11. минути подоцна Макси го постигна својот првенец во дресот на Милан и го израмни резултатот на 1-1. На пет минути до крајот Лопез асистира до Ел Шарави кој постигнува гол за комплетен песврт и победа од 2-1. Ова беше и првиот пораз за Удинезе на домашен терен оваа сезона.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Милан со пресврт славеа со 2-1 на гостувањето против Удинезе во дуелот од 23. коло во италијанската Серија А. Иако гостите поведоа со голот на Ди Натале (20’), Макси Лопез и Ел Шарави со головите во 77. и 85. минута им донесоа славје на „росонерите“. Со трите освоени бода Милан се искачи на врвот на табелата во Серија А со 47 поени, два повеќе од Јувентус, но и два одиграни меча повеќе. Удинезе е четврти со 41. бод.
| | веќе видена | слични

Актуелниот првак во Серија А, Милан забележа значајна победа во одбраната на титулата, “росонерите“ триумфираа над третопласираниот Удинезе со 2-1. Udinese 1-2 AC Milan by goalsarena2012-2 Мечот за домаќините започна одлично, откако Ди Нателе погоди за водство. “Росонерите“ се разбудија во последните 15 минути од натпреварот, новата аквизиција на Милан, Макси Лопез го изедначи резултат. Младиот Ал Шарави, со голот во 86-та минута ги одржа амбициите на Милан за титулата. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Зимското засилување на италијанскиот првак Милан, Макси Лопез, беше иснпиратор на пресвртот и победата на „росонерите“ на гостувањето кај Удинезе, по кое со триумфот со 2-1, Милан е нов лидер во Серија А. Двоецот за пресврт: Ел Шарави – Лопез Удинезе пред своите гледачи на стадионот „Фриули“ имаше водство и игра за да му го земе скалпот на првакот, но наместо втро гол во мрежата на гостинот, два гола прими Самир Хандановиќ како казна за деконцентрираноста на нападот. Макси Лопез израмни 15 минути пред крајот на мечот, а потоа Аргентинецот му асистираше на младиот Стефан Ел Шарави за комплетен пресврт. Победата е добредојдена за Милан по поразот мод Јувентус во полуфиналето на КУпот, но и во пресрет на калчолигашката пресметка за титулата следниот викенд. Милан е прв, но Јувентус викендов ќе паузира откако снегот им го одложи гостувањето во Болоља, па сега „старата дама“ има два бода, а и два меча помалку од миланезите. Лопез дојде во Милан како алтернатива за неуспешниот трансфер на Карлос Тевез од Манчестер ...
| | веќе видена | слични

Дерби натпреварот од 23-то коло, во Серија А, ќе се одигра на „Фриули“ во Удине, каде Удинезе ќе го пречека актуелниот шампион Милан. Удинезе, во последните месец дена не игра во најдобра форма, доказ за тоа се и освоените, само шест бода, на последните пет натпревари. Во слична форма е и Милан, седум бода на последните пет натпревари, но доколку првакот сака да остане во борбата за одбран на титулата ќе мора да победи во Удине. Милан во средата доживеа и пораз во полуфиналето на купот, Јувентус победи на „Сан Сиро“ со 2.1. Лидерот на табелата, Јувентус, екипа која сé уште нема пораз во домашните натпреварување, во ова коло ќе и гостува на Болоња. Горан Пандев со Наполи во оваа првенствена рунда на домашен терен ќе играат против Киево. Сабота, 11.февруари Удинезе-Милан Каљари-Палермо Недела, 12. февруари Парма-Фиорентина Катанија-Џенова Аталанта-Лече Интер-Новара Болоња-Јувентус Понеделник, 13. февруари Наполи-Киево Сиена-Рома. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 121 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 199 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лацио со неверојатен пресврт ја совлада Чезена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: